14-02-2015

Τον βαθμό η ΑΕΚ, την ανατροπή με 3-2 ο Εθνικός

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε τη νίκη με 3-2 σετ σε αγώνα των ανατροπών που έγινε στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας.

Η «Ενωση» πήρε πολύτιμο βαθμό και ισοβαθμεί με τη Λαμία στην 11η θέση έχοντας πλεονέκτημα έδρας, ενώ ο Εθνικός παρά την απώλεια βαθμού «έπιασε» την Κηφισιά στην 3η θέση της βαθμολογίας αλλά η ομάδα των βορείων προαστίων έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Αυτή είναι και η πρώτη νίκη του Εθνικού σε έξι αγώνες που έχει δώσει στο τάι μπρέικ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και όταν ο Εθνικός έφτασε πρώτος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7 απάντησε με σερί 4-0 για το 11-8. Ο Εθνικός με δύο λάθη της ΑΕΚ και μπλοκ του Κιόση ισοφάρισε αλλά η ΑΕΚ με δύο μπλοκ από Ίλιτς, Ανδρεάδη και Ωρολογά έκανε σερί 4-0 για το 15-11. Ο Εθνικός μείωσε 15-12 αλλά με νέο σερί 3-0 με τα δύο μπλοκ του Χριστοφίδη η ΑΕΚ ξέφυγε 18-12 δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας μέχρι που κατέκτησε το σετ 25-18.

Μεγάλες μάχες έγιναν στο 2ο σετ με τον Εθνικό να ξεφεύγει 12-10 και 14-13 αλλά η ΑΕΚ να απαντά με νέο σερί 5-0 για το 18-14. Δύο άσσοι του Άντρις μείωσαν το σκορ σε 18-17 αλλά Ωρολογάς και Χριστοφίδης κράτησαν την ΑΕΚ μπροστά με το +3 (20-17). Ο Εθνικός ισοφάρισε 21-21 αλλά με επίθεση του Ίλιτς και λάθος του Κιόση η ΑΕΚ ξέφυγε 23-21 και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Ίλιτς στον Δαλακούρα για το 25-23 και 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ οι δυνάμεις εγκατάλειψαν την ΑΕΚ, ο Εθνικός με τον Ανέστη Δαλακούρα πήρε τον έλεγχο και με σερβίς του Κασαμπαλή ξέφυγε 6-2. Στη συνέχεια η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο στο 12-5 και 17-7 με νέο άσσο του Μιχάλ και ο Εθνικός πήρε εύκολα το σετ 25-13 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου ο Εθνικός ξέφυγε με 8-5 και 10-7 αλλά η ΑΕΚ με Ωρολογά και Ίλιτς μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε 11-11. Συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με ένα πόντο έφεραν τις δύο ομάδες στο 23-23 και τελικά ο Μιχάλ με δύο μπλοκ τελείωσε το σετ 25-23 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ. Στο 16-17 ο Δημητρούδης χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Το 5ο σετ βρήκε τον Εθνικό να ξεφεύγει με καθοριστικούς πόντους από τους κεντρικούς του Μιχάλι και Κιόση (3-1), ενώ με τα σερβίς του Άντριτς έγινε σερί 4-0 και η διαφορά εκτινάχθηκε στο 11-5. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Κιόση για το 15-8 και το 3-2 σετ με την ανατροπή εκ μέρους του Εθνικού.

Διαιτητές: Θεμελής, Αγγελίδης

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-18
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 4-8, 7-16, 10-21, 13-25
4ο σετ: 5-8, 15-16, 20-21, 23-25
5ο σετ: 2-5, 5-10, 6-12, 8-15

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 1 άσσο, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-18,25-23, 13-25, 23-25, 8-15)

ΑΕΚ (Χριστόφ): Ωρολογάς 9 (9/32 επ, 58% υπ - 40% άριστες), Ίλιτς 21 (19/46 επ, 2 μπλοκ), Χριστοφίδης 8 (5/17 επ, 3 μπλοκ), Αλεξίου 13 (12/32 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ - 41% άριστες), Δημητρούδης 1 (1/2 επ), Ανδρεάδης 9 (7/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 61% υπ - 39% άριστες), Οικονόμου (67% υπ - 33% άριστες), Χατζόπουλος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 8 (8/22 επ, 67% υπ - 42% άριστες), Μιχάλι 18 (8/12 επ, 2 άσσοι, 8 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Κιόσης 11 (6/15 επ, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 16 (14/38 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ - 63% άριστες), Άντριτς 29 (22/51 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 55% υπ - 45% άριστες), Κοντοστάθης.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Πλάμεν Χριστόφ δήλωσε για τον αγώνα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης: «Παίξαμε καλά στα δυο πρώτα σετ αλλά μετά μείναμε από ενέργεια. Αναμενόμενο από τη στιγμή που μας έλειπαν προπονήσεις επειδή δεν είχαμε γήπεδο. Δυστυχώς τα προβλήματα είναι πολλά και εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι. Γήπεδο για προπόνηση δεν έχουμε, οι παίκτες είναι απλήρωτοι, η ψυχολογία είναι κάτω από το μηδέν. Έτσι δεν μπορώ να συνεχίσω. Ούτε η ομάδα να μείνει στην κατηγορία μπορεί έτσι. Θα μιλήσω με τον πρόεδρο και θα του πω την απόφασή μου».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Θανάσης Μουστακίδης δήλωσε για τον αγώνα με την ΑΕΚ: «Συνεχίζουμε να κάνουμε δώρα στους αντιπάλους μας. Κάναμε πολύ άσχημη εμφάνιση στα δυο πρώτα σετ και η ΑΕΚ δίκαια προηγήθηκε. Ευτυχώς συνήλθαμε και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Έχω πει πολλές φορές ότι με υποδεέστερες ομάδες θα πρέπει να παίζεις πολύ καλύτερα από ότι με τις άλλες. Γιατί αυτά τα ματς είναι παγίδες. Ελπίζω να πήραμε ένα καλό μάθημα σήμερα».