18-02-2015

Ο Φοίνικας προκρίθηκε με ανατροπή 3-2 επί της Λαμίας

Volleyleague

Mετά από συναρπαστικό αγώνα που έγινε στο «Δ. Βικέλας» της Σύρου, ο Φοίνικας παρότι έχανε με 2-0 σετ από τον Γ.Σ.Λαμία επικράτησε με 3-2 σετ και έγινε η τρίτη ομάδα που πήρε την πρόκριση για το φάιναλ-4 του Κυπέλλου ενώ έχει αιτηθεί και την διοργάνωση της τελικής φάσης.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στον αγώνα, ανέτρεψε προβάδισμα με 6-4 του Φοίνικα και με σερί 4-0 ξεφυγε 17-14. Μέχρι το τέλος του σετ άνοιξε κι άλλο τη διαφορά και με 25-20 έκανε το 0-1 σετ.

Στο 2ο σετ η Λαμία ήταν μπροστά με 4-0 και σε όλο το σετ συντήρησε τη διαφορά μέχρι που έφτασε στο 24-21. Με σερί 3-0 ο Φοίνικας ισοφάρισε 24-24 και το σετ τελείωσε 26-24 για τους «ρουμελιώτες» που προηγήθηκαν 2-0 σετ.

Ο Φοίνικας άρχισε την αντεπίθεση απο το 3ο σετ όπου από το 6-6 έκανε σερί 5-0 για το 14-8 και έκλεισε το σετ 25-17.

Μεγάλη ανατροπή έγινε στο 4ο σετ με τη Λαμια να ανατρέπει το 9-7 του Φοίνικας σε 16-14 και 22-17. Εκεί έγινε 12λεπτη διακοπή ρεύματος λόγω πτώση στην τάση του ρεύματος. Όταν ο αγώνας ξεκίνησε ο Ντόκιτς πήγε στο σερβίς και μετά από άουτ επίθεση του Τεσέιρα πήρε τρεις άσους και μαζί με άουτ επίθεση του Μίτσιτς το σκορ έγινε 24-22 για να κλείσει το σετ με επίθεση ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος. Ο Φοίνικας έκανε σερί 7-0 κάνοντας το σκορ από 17-22 σε 24-22.

Στο 5ο σετ μετά το 8-8 ο Φοίνικας ξέφυγε με 10-8 και με σερί 3-0 ανέβασε τη διαφορά στο 13-9 κατακτώντας τη νίκη με 15-11.

Τα σετ: 3-2 (20-25, 24-26, 25-17, 25-23, 15-11)

ΦOINIKAΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Μιγιαΐλοβιτς 14 (12/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 32% άριστες), Ντάμποβιτς 5 (2/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ντόκιτς 31 (19/39 επ., 7 άσοι, 5 μπλοκ), Λάππας 3 (3/4 επ., 38% υπ. - 15% άριστες), Σμαραγδής 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης –λ (58% υπ. - 33% άριστες) / Παπαδόπουλος Π. 6 (5/16 επ., 1 άσο, 66% υπ. – 25% άριστες), Χαραλαμπίδης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Πέκμανς 1 (1/3 επ.).

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 17 (11/15 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γκιμαράες 18 (16/32 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 21% άριστες), Τεσέιρα 10 (9/19 επ., 1 άσο, 62% υπ. - 30% άριστες), Χήρας 7 (2/5 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Μίσιτς 14 (10/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Τσαδήμας -λ (64% υπ. - 43% άριστες) / Μαδούρας.

Ο προπονητής του ΑΟ Φοίνικα Σύρο Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Πάντα το Κύπελλο έχει μεγάλες συγκινήσεις. Είναι ένα παιχνίδι, δεν έχεις περιθώρια για λάθη. Δεν παίξαμε καλά στην αρχή, αλλά είναι σημαντικό το ότι δεν τα παρατήσαμε και κυρίως στο 17-22 του δ’ σετ. Εκεί παίξαμε στο δικό μας επίπεδο. Έχουμε αρκετά νέα παιδιά στην ομάδα, όλοι ήθελαν την πρόκριση για να είμαστε μαζί με τους κορυφαίους κι αυτό σίγουρα προκάλεσε πίεση ενώ είχαμε απέναντι μας μια ομάδα που είναι βελτιωμένη και ήρθε εδώ να παίξει ελευθέρα».

Ο προπονητής της Λαμίας Θανάσης Κατσιγιάννης είπε: «Μπράβο στους παίκτες μου για την εμφάνιση και καλή συνέχεια στην ομάδα της Σύρου στο πρωτάθλημα και στο Κύπελλο».