28-02-2015

Ο Παναθηναϊκός 3-2 τον Παμβοχαϊκό παρότι προηγήθηκε 2-0

Ο Παναθηναϊκός παρότι προηγήθηκε με 2-0 σετ στο Βραχάτι χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ. Παρότι έχασε έναν πολύτιμο βαθμό με τη νίκη διατήρησε τις ελπίδες του για την είσοδο στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας της Volleyleague ΟΠΑΠ.

Ο Παμβοχαϊκός πήρε έναν πολύτιμο βαθμό για να ξεφύγει τυχόν περιπέτειες για την παραμονή του στην 8αδα.

Από την αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός επέβαλε τον ρυθμό του. Με σερί 3-0 απο τα σερβίς του Χόι ξέφυγε 6-4, ενώ στο 12-9 με τα σερβίς του Πρωτοψάλτη αλλά και τις επιθέσεις του Κουκ έκανε σερί 4-0 που ανέβασαν τη διαφορά στο 16-9 κρίνοντας και το σετ.

Στο 2ο σετ είχαμε μεγάλη ανατροπή στο σκορ καθώς ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 8-7, αλλά τα σερβις του Σαρικεΐσογλου χάλασαν την υποδοχή του τριφυλλιού, έφεραν σερί 5-0 μετά από άουτ επιθέσεις Πρωτοψάλτη, Μπέλου και ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 12-8 και αργότερα με 14-9 χάρις τον άσσο του Ρόου στα χέρια του Πρωτοψάλτη. Ο Παμβοχαϊκός βρέθηκε μπροστά μέχρι το 17-13. Από εκεί΄και πέρα ήρθαν τα πάνω κάτω. Με σερί 8-0 ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 21-17, ενώ στο 18-17 δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Νέμεθ για διαμαρτυρία. Οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμα με επίθεση του Πρωτοψάλτη έκαναν το 25-23 και το 2-0 σετ.

Ίδια εικόνα με το 2ο σετ είχε και το 3ο σετ, μόνο που αυτή τη φορά ο Παμβοχαϊκός κατάφρε να αξιοποιήσει το προβάδισμα του. Προηγήθηκε από την αρχή με 1-2 πόντους, το 8-7 έκανε σερί 3-0 με Ντουσάρμ και Νέμεθ, ενώ στη συνέχεια το σερβίς και το μπλοκ του Παμβοχαϊκού έκαναν πολύ δουλειά. Ο Παναθηναϊκός έχοντας προβλήματα στην ανάπτυξη δεν είχε απαντήσεις. Παρότι ο Κουκ με άσσο μείωσε 18-16, ο Αμερικανός έχασε το σερβίς. Υστερα από διαδοχικά λάθη το σκορ ανέβηκε στο 23-19, ο Ανδρεόπουλος έβαλε τον Παπαδόπουλο στη θέση του Μπέλου αλλά ο Παμβοχαϊκός έκανε το 25-21 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Με τα σερβίς του Ντουσάρμ να "βομβαρδίζουν" την υποδοχή του Παναθηναϊκού ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 8-1, ενώ εκεί δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Μπούρας που διαμαρτυρήθηκε πως σε επίθεση του Ντουσάρμ η μπάλα ειχε βγει άουτ και μάλιστα τον παικτη του Παναθηναϊκού δικαίωσε η τηλεοπτική μετάδοση. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε κάτι, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει και με άσσο του Κανέλλου έγινε το 25-21 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 5-3 και 8-7, αλλά με δύο επιθέσεις του Μπέλου και άουτ του Νεμεθ ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 10-8 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος που του έδωσε και τη νίκη με 15-11 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Νικολόπουλος

1ο σετ: 6-8, 9-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 7-8, 16-13, 17-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21
4ο σετ: 8-2, 16-9, 21-19, 25-21
5ο σετ: 5-3, 8-10, 10-12, 11-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 23-25, 25-21, 25-21, 11-15)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Ρόου 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Κανέλλος 17 (11/15 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Νέμεθ 18 (17/39 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 57% άριστες), Σαρικεΐσογλου 12 (9/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ - 31% άριστες), Ντουσάρμ 15 (13/42 επ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 84% υπ - 58% άριστες), Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Στεβάνοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Κουκ 26 (22/37 επ, 4 άσσοι, 38% υπ - 24% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (12/30 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ - 43% άριστες), Χόι 7 (2/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πανταλέων 7 (3/6 επ, 4 μπλοκ), Μπέλος 19 (17/31 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 48% υπ - 35% άριστες), Μπούρας (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Δημητριάδης, Σαμαντάς, Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ).

Ο πασαδόρος του Παμβοχαϊκού Θάνος Τερζής είπε: «Ξεκινήσαμε πάρα πολύ νωθρά. Δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες αλλά δεν προπονηθήκαμε καλά αυτήν την βδομάδα. Είχαμε κάποια προβλήματα με το γήπεδο. Ήμασταν εκτός παιχνιδιού για δύο σετ, μετά πιέσαμε στο σέρβις και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Όλα είναι θέμα προπόνησης, έχουμε κάνει πολλές αλλαγές, έχουμε αλλάξει πολλούς παίκτες και είναι σαν να ξεκινάμε από την αρχή. Από την στιγμή που χάθηκε ο στόχος της τετράδας είναι πολύ δύσκολο να κρατηθείς σε φόρμα αλλά θέλουμε να τελειώσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται».

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Χρίστος Μπέλος δήλωσε: «Μας κρατάει ζωντανούς για την τετράδα αυτή η νίκη. Παίξαμε καλά για δύο σετ αλλά στην συνέχεια χαλαρώσαμε. Θέλαμε πολύ το ματς και είναι μία μεγάλη νίκη απέναντι σε μία δύσκολη έδρα και δυνατή ομάδα. Ο αντίπαλος μας πίεσε στο σέρβις, του βγήκε και μας ισοφάρισαν, παρόλα αυτά είναι πολύ σημαντικό που πήραμε το τάι μπρέικ και τους δύο πόντους».