21-03-2015

Ο Παναθηναϊκός με 3-1 έβαλε τέλος στο σερί του Ολυμπιακού

Τέλος στο νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού έβαλε ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του με 3-1 σετ στο άδειο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη και νίκησε τον «αιώνιο» αντίπαλο του μετά από 5 χρόνια και 2 μήνες βάζοντας τέλος στο «ερυθρόλευκο» σερί του 18-0.

Με αποτελεσματικό σερβίς, λίγα λάθη και καλή τακτική ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο που τον βάζει δυνατά στην διεκδικήσει της πρόκρισης στην πρώτη 4αδα του πρωταθλήματος που οδηγει στα ημιτελικά των πλέι οφ. Κερδισμένος και ο ΠΑΟΚ ο οποίος εάν νικήσει την Ορεστιάδα αύριο θα ξεφύγει με 6 βαθμούς και θα χρειάζεται έναν ακόμα βαθμό σε δύο αγώνες για να κλειδώσει την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη σερί ήττα μέσα σε 13 μέρες καθώς προηγήθηκαν οι ήττες στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά για το πρωτάθλημα και στη Σύρο από τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου.

Τα σερβίς του Πρωτοψάλτη

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός έδειξε τις προθέσεις του, ενώ ο Ολυμπιακός φάνηκε πως είχε να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα. Με τον Κουκ και τον Μπελο σε πολύ καλή μέρα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 10-7, αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με σερί 4-0 για το 11-10 ύστερα από δύο πόντους του Κοΐστρα και δύο του Κοκκινάκη. Η απάντηση του τριφυλλιού ήρθε πάλι από τον Κουκ που με άσσο έκανε το 12-11 για το τριφύλλι. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά στο σετ με 14-13. Από εκεί και πέρα το σερβίς του Παναθηναϊκού και ειδικά του Πρωτοψάλτη χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και οι πράσινοι με συνολικό σερί 5-0 εκτόξευσαν την διαφορά στο 21-15 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Ο Καζάζης έβγαλε έξω τους Ντιάτσκοφ, Κλαρκ κι έριξε στον αγώνα τους Χριστοφιδέλη, Τζελάτι χωρίς να αλλάξει κάτι στο σετ που τελειώσε με 25-18 για τον Παναθηναϊκό.

Το «ερυθρόλευκο» σερί 6-0

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο 2ο σετ δείχνοντας διατεθειμένος να ανατρέψει την κατάσταση, Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά δύο λάθη των παικτών του Ανδρεόπουλου και μία επίθεση του Τζελάτι έφεραν το 10-10. Στο σερβίς πήγε ο Κοκκινάκης και έφυγε στο 16-10 γράφοντας σερί 6-0. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος για τον Ολυμπιακό που με 25-21 ισοφάρισε 1-1 σετ.

Αποφασισμένοι για να νικήσουν

Η πίεση στο σερβίς εντάθηκε από τον Παναθηναϊκό στο 3ο σετ κι έτσι όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-9, οι πράσινοι απάντησαν με σερί 3-0 ύστερα από επίθεση του Κουκ και δύο λάθη από Κοΐστρα, Τζελάτι. Το 18-16 για τον Παναθηναϊκό έγινε 20-18 για τον Ολυμπιακό με σερί 4-0 που προήλθε από μπλοκ πάνω σε Κουκ και Μπέλο με συμμετοχή του Σωτηρίου. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ με τους «πράσινους» να βγάζουν εξαιρετικές άμυνες και σερί 3-0 που έκαναν το 21-19 για τον Ολυμπιακό 22-21 για τον Παναθηναϊκό. Χαρακτηριστικό ήταν ατομικό μπλοκ του Κουκ στον Τζελάτι που μέτρησε και στην ψυχολογία. Στο 22-22 ο Κουκ με επίθεση και ο Στιβαχτής με μπλοκ στον Τζελάτι έκαναν το 24-22 και το σετ τελείωσε με νέο μπλοκ του Κουκ για το 25-23 και το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Η χαριστική βολή

Η κατάκτηση του 3ου σετ έδωσε αέρα νίκης στον Παναθηναϊκό που μπήκε εντυπωσιακά στο 4ο σετ. Με τον Πανταλέων στο σερβίς και τον Στιβαχτή να σταματάει Γιούρισιτς και Χριστοφιδέλη ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 4-0. Η διαφορά μεγάλωσε στο 10-4 όταν οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν διαδοχικά λάθη και οι «πράσινοι» με εξαιρετικά ποσοστά σε σερβίς και επίθεση κράτησαν τη πολύτιμη διαφορά και έφτασαν στην επικράτηση 25-17 και 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας

1ο σετ: 6-8, 14-16, 15-21, 18-25
2ο σετ: 6-8, 16-10, 21-12, 25-21
3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 23-25
4ο σετ: 1-8, 10-16, 14-21, 17-25
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-21, 23-25, 17-25).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Ντιάτσκοφ 5 (5/7 επ, 46% υπ - 31% άριστες), Προύσαλης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 26 (18/29 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 74% υπ - 53% άριτες), Κόιστρα 9 (8/11 επ, 1 μπλοκ), Κλαρκ, Τακουρίδης 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 56% υπ - 39% άριστες), Χριστοφιδέλης 10 (10/17 επ, 68% υπ - 58% άριστες), Μαρούλης, Γιούρισιτς, Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Τζελάτι 10 (9/27 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 5 (1/5 επ, 4 μπλοκ), Κουκ 18 (14/28 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ - 56% άριστες), Πρωτοψάλτης 18 (16/30 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ - 67% άριστες), Χόι 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 19 (15/22 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 43% υπ, 38% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1 μπλοκ), Λουκάς 2 (1/1 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 50% άριστες).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Τρεις ήττες σε μία εβδομάδα είναι πολλές. Ο πρώτος υπεύθυνος είμαι εγώ. Οι επιλογές στην ομάδα είναι δικές μου. Δεν ήταν καλή εικόνα αυτή που παρουσιάζουμε. Ήταν μία βαριά ήττα. Όλοι πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας με πρώτο και καλύτερο εμένα. Δεν βγάλαμε σπίθα στο γήπεδο. Δεν υπήρχε πάθος. Δυστυχώς δεν φτάνει μόνο η προσπάθεια. Επί της ουσίας αυτή η ήττα μας επηρεάζει στο γόητρο καθώς δύσκολα θα μπορούσαμε να πάρουμε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Πρέπει να κάνουμε τις αλλαγές που χρειάζεται για να συνέλθει η ομάδα και να είναι έτοιμοι στα πλέι οφ».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε:  «Είμαστε στεναχωρημένοι αλλά όχι απογοητευμένοι. Τα λόγια είναι περιττά. Εχουμε όλοι ευθύνες. Οι μεγάλες ομάδες φαίνονται από τον τρόπο που διαχειρίζονται τέτοιες καταστάσεις και ο Ολυμπιακός έχει τον τρόπο να τα καταφέρει. Το πρωτάθλημα είναι μπροστά και πρέπει να συνέλθουμε για να είμαστε έτοιμοι στα πλέι οφ».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Ξέρετε πως αυτή η νίκη είναι διαφορετική κυρίως για τον κόσμο. Δώσαμε χαρά στον κόσμο του Παναθηναϊκού κι αυτό είναι το πιο σημαντικό. Μπαίνουμε πάλι στο στόχο της υπέρβασης της 4αδας. Ξεκινήσαμε για παραμονή, μετά μιλήσαμε για 6αδα, τώρα για 4αδα. Αυτή η ομάδα μας εκπλήσσει σε κάθε αγώνα και κορυφώνει την απόδοση της προς το τέλος του πρωταθλήματος όπως κάνουν όλες οι μεγάλες ομάδες. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε γιατί δεν φοβήθηκε από τη γραμμή του σερβίς, ακολούθησε καλή τακτική και έκανε λίγα λάθη. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είναι πληγωμένος τα τελευταία χρόνια αλλά αυτές οι νίκες βοηθούν πολύ και την ομάδα και την διοίκηση που κάνει μεγάλη προσπάθεια. Προσωπικά ήρθα στον Παναθηναϊκό με πλάνο τριετίας και για να κάνουμε και πάλι τον Παναθηναϊκό μεγάλο στο ελληνικό βόλεϊ».

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων είπε: «Είναι σημαντική νίκη διότι υπήρχε ένα μεγάλο σερί του Ολυμπιακού που έπρεπε να σπάσουμε. Το μήνυμα είναι πως ο Παναθηναϊκός μετά από μία δύσκολη περίοδο επέστρεψε στο προσκήνιο και θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε ομάδα αντάξια του παρελθόντος. Έχουμε δύο αγωνιστικές ακόμα και όλα είναι ανοικτά για την 4αδα. Ο Ολυμπιακός έχει δύο ισάξιες εξάδες και υπερτερεί. Έχει καλούς παίκτες. Ήταν ίσως κουρασμένοι και επηρεασμένοι από την απώλεια του κυπέλλου. Ηταν μία καλή νίκη, αλλά μη το κάνουμε και μεγάλο θέμα».