07-04-2015

Ο ΠΑΟ νέο 3-2 επί του ΠΑΟΚ και βήμα για τελικό

Ο Παναθηναϊκός μέσα σε τρεις ημέρες νίκησε για δεύτερη φορά τον ΠΑΟΚ στην έδρα του με 3-2 σετ και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θανάση Πρωτοψάλτη που σημείωσε τους 7 από τους 10 άσσους που πήρε ο Παναθηναϊκός, οι «πράσινοι» επικράτησαν του δικεφάλου και πήραν πλεονέκτημα για πρόκριση στον τελικό.

Σπουδαία εμφάνιση έκαναν ακόμα ο Μπέλος και ο Χόι, αλλά και ο Στιβαχτής χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι. Ο ΠΑΟΚ είχε πρόβλημα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη, έδειξε να έχει πολύ άγχος και στον πρώτο ημιτελικό δεν εκμεταλεύτηκε την έδρα του και τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών του.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και ήταν διαφήμιση για το βολεϊ. Το επόμενο ραντεβού είναι και πάλι στο PAOK Sports Arena τη Μεγάλη Πέμπτη και η πρόκριση στον τελικό κρίνεται στις 3 νίκες.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 1ο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους «πράσινους» να δείχνουν αποφασισμένοι για θετικό αποτέλεσμα. Στο 21-21 ο Κουρνέτας έκανε διπλή μπαλιά (22-21 για τον Παναθηναϊκό) και στην επόμενη φάση ο Κουκ έκανε την άμυνα του αγώνα μετά από επίθεση του Γκόμεζ και στην κόντρα οι «πράσινοι» έκαναν το 23-21. Η διαφορά κρατήθηκε και το σετ τελείωσε 25-23 για τον Παναθηναϊκό που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Ίδια εικόνα και το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 9-9, αλλά το μπλοκ του Ρανγκέλ και επίθεση του Χιμένες έκαναν το 11-9. Ο Γκόμεζ από τη θέση του σερβίς έκανε σερί 3-0 για το 14-10, ενώ νέο σερί 4-0 έκανε το σκορ 21-13 και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 1-1 σετ.

Φοβερό μπάσιμο του Παναθηναϊκού στο 3οσετ με τον Πρωτοψάλτη να κερδίζει άσσους και να κάνει το σκορ 3-0. Ο ΠΑΟΚ απάντησε και ισοφάρισε 9-9. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο στο 23-23 κι εκεί ο Πανταλέων και ο Μπέλος σταμάτησαν με θεαματικά μπλοκ τον Γκόμεζ και τον Σαφράνοβιτς κάνοντας το 25-23 και το 2-1 σετ.

Το καλύτερο ποιοτικά ήταν το 4ο σετ με άμυνες, μπλοκ και επιθέσεις να έχουν μεγάλη δύναμη και ταχύτητα. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-3 αλλά ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε κοντά στο σκορ, ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 17-17. Ο Κουκ με άσσο έκανε το 21-20 αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Γκόμεζ για το 21-21. Ο Χιμένες με εντυπωσιακή «πάιπ» έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ 23-22, ενώ μετά από νέα μεγάλη σε διάρκεια φάση ο Γκόμεζ εκανε το 24-22. Ο Πρωτοψάλτης μείωσε και ο Κουκ κάρφωσε άουτ, με τους «πράσινους» να ζητούν μπλοκ άουτ. Υπήρξε μικρή ένταση στην κερκίδα αλλά μετά από παρέμβαση του προέδρου του ΠΑΟΚ, Γιώργου Ανδρέου, τα πνεύματα ηρέμησαν.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκος μπήκε εντυπωσιακά με σερί 4-0 από το φοβερό σερβίς του Πρωτοψάλτη. Ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε μπροστά μέχρι το 9-7 αλλά μετά από δύο λάθη Χόι,Πρωτοψάλτη, επίθεση του Γκόμεζ και εντυπωσιακό μπλοκ του Παντακίδη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 10-9. Και πάλι ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω. Με φοβερό ατομικό μπλοκ του Στιβαχτή στον Ρανγκέλ πέρασε μπροστά 14-13, ο Παναθηναϊκός είχε όλα τα ματς μπολ και τελείωσε τον αγώνα με μπλοκ άουτ του Μπέλου και μπλοκ άουτ του Κουκ ύστερα από φοβερή άμυνα του Μπούρα. Ο Παναθηναϊκός έχασε στο 5ο σετ 3 σερβίς και συνελήφθη με λάθος θέσεις για το 16-16 αλλά ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να εκμεταλευτεί τις ευκαιρίες.

5ο σετ: 1-5, 10-9, 11-12, 16-18

Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-18, 23-25, 25-23, 16-18)

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 64 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 34 επιθέσεις αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 10 άσσοι, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 34 επιθέσεις αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 22π. (22/36 επιθέσεις, 41% υπ., 14% άριστες), Παντακίδης 12 (7/10, 5 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Γκόμεζ 21 (17/49, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 12 (10/14, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (8/27, 2 μπλοκ, 41% υπ., 32% άριστες) / Γκαράς (λ. - 55% υπ., 33% αριστες υπ.), Ντίνας, Καρασαββίδης (50% υπ., 0% άρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 2π. (2 μπλοκ), Κουκ 14 (12/38, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 63% υπ., 41% άριστες υπ.), Πρωτοψάλτης 18 (10/33, 1 μπλοκ, 7 άσσοι, 47% υποδοχή, 40% άριστες υπ.), Χόι 16 (14/19 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 8 (3/5, 5 μπλοκ), Μπέλος 20 (17/30, 2 μπλοκ, 1 ΄άσσος) / Πολυχρονιάδης (λ. - 54% υπ., 29% άριστες), Σαμαντάς, Παπαδόπουλος, Μπούρας (λ. - 25% υπ.).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Το παιχνίδι του Σαββάτου δεν είχε καμία σχέση με αυτό. Όμως είναι αλήθεια ότι Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πιο ελευθερα από εμάς. Δεν έχουν τίποτα να χάσουν, αλλά ούτε κι εμείς. Απλά οι δικέας μας προσδοκίες ανέβηκαν μετά την κατάκτηση του κυπέλλου και νομίζουμε ότι όλα θα είναι εύκολα. Αυτό δεν είναι αλήθεια. Σήμερα μας χάλασαν την υποδοχή κάτι που δεν καταφέραμε εμείς και ενώ ήμασταν καύτεροι στην επίθεση, δεν το εκμεταλλευτήκαμε. Είμαστε στο 0-1 και πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι για να γυρίζουμε τη σειρά».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ήταν μια νίκη σε ημιτελική σειρά που δεν λέει τίποτα. Έτσι όπως είναι φέτος τα ημιτελικά, έχουν μακρύ και επίπονο δρόμο. Παίξαμε πολύ καλά σήμερα κι αυτό πρέπει να συνεχιστεί. Δεν είναι εύκολο, αλλά έχω ξαναπει ότι ο Παναθηναϊκός είναι εδώ για τα δύσκολα. Ο αγώνας είχε μεγάλες άμυνες, καλή τακτική από τις δύο ομάδες. Ηταν φοβερό ματς και το σερβίς μας άνοιξε το δρόμο για τη νίκη. Μπράβο σε όλα τα παιδιά».

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Χρίστος Μπέλος είπε: «Ολη η ομάδα συνεχίζει τις φοβερές εμφανίσεις και έκανε άλλημία ματσάρα. Ήταν μόνο ένας αγώνας, εχουμε να δώσουμε κι άλλο. Μπορούμε να δώσουμε κι άλλο. Έχω ξεχάσει ήδη αυτό τον αγώνα και σκέφτομαι τον επόμενο. Στο τέλος μπορούσε να νικήσει οποιοσδήποτε. Εμείς ευτυχώς ήμασταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και πήραμε μια νίκη που είναι όλη δική μας»

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ, Λούκας Ρανγκέλ τόνισε:  «Ήταν απλά το πρώτο ματς και  μπορεί θα έχουμε μια σειρά από 5 αγώνες. Ο Παναθηναϊκός είχε πολύ καλό σερβις και μας πίεσε.  Έτσι είναι οι ημιτελικοί. Ξεχναμε το σημερινό ματς.  Ο  Παναθηναϊκός ήταν καλός αλλά έχουμε δρόμο μπροστά μας».