21-11-2015

H Παναχαϊκή 3-1 τον Ηρακλή και πήρε το πρώτο τρίποντο

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση η ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής νίκησε εντός έδρας με 3-1 σετ τον Ηρακλή για την 4η αγωνιστική της Volleyleague «Πάμε Στοίχημα» και πέτυχε την πρώτη νίκη μέσα στο «σπίτι» της.

Στο 1o σετ η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη μπήκε δυνατά, καλή υποδοχή και σωστές επιλογές στην επίθεση ήταν οι λόγοι που «έχτισε» από νωρίς διαφορά και έφτασε στην κατάκτηση του σετ για το 1-0.

Στο 2o σετ έγινε ντέρμπι ανάμεσα στις δυο ομάδες οι οποίες συμβάδιζαν μέχρι και το 14-14 όπου ο Ηρακλής απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (14-16, 20-22,) όμως η Παναχαϊκή με τα σέρβις του Ντονά έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 23-22. Παρολαυτά οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με ένα δικό τους σερί 3-0 κατέκτησαν το σετ για να φτάσουν στην ισοφάριση σε 1-1.

Στο 3o σετ, η Πατρινή ομάδα μπήκε πιο δυνατά, με «όπλα» το σερβίς και το καλό μπλοκ πήρε προβάδισμα και έφτασε σχετικά εύκολα στην κατάκτηση του σετ κάνοντας το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, με καλό σερβίς και τακτικό μπλοκ, πήραν προβάδισμα 4 πόντων (10-6). Η Παναχαϊκή με τα σερβίς του Νίκου Ρουμελιώτη μείωσε σε 12-11 αλλά και τα μπλοκ του Τακουρίδη ισοφάρισε σε 16-16 για να προηγηθεί με 18-16. Η συνέχεια άνηκε στην Πατρινή ομάδα που διατήρησε την διαφορά και έφτασε στην κατάκτηση του σετ και μαζί της «καθαρής» νίκης με 3-1.

Διαιτητές: Ονόπας, Βουδούρης.

H διακύμανση
1ο σετ: 9-6, 16-13, 20-16, 25-20.
2ο σετ: 8,8, 12-12, 14-16, 23-22, 23-25.
3ο σετ: 10-7, 16-11, 19-13, 23-17, 25-20.
4ο σετ: 6-8, 11-12, 13-16, 17-17, 20-18, 25-21.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 23-25, 25-20, 25-21) σε 114΄

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Τακουρίδης 13π. (5/8, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Ρουμελιώτης 25 (23/44, 2 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 7 (4/13, 3 άσσοι), Βλαχοστάθης 8 (3/5, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λιβαθηνός 2 (1/2, 1 άσσος), Βασιλάκος 3 (3/7) / Μένιος Ρουμελιώτης (λ. - 88% υ., 38% άριστες), Ντονάς 3 (2/8, 1 άσσος), Μακρυγιάννης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πάτρας): Χατζηηλιάδης 17π. (13/25, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 5 (4/9, 1 μπλοκ), Παλέντζας 17 (15/28, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Στίγγας 8 (6/11, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Πέντσεφ 7 (2/2, 5 μπλοκ), Γάτσης 4 (2/5, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ. - 50%υπ., 24% άριστες), Πιπέργιας 1 (1 άσσος), Τσολάκος 5 (3 / 4, 1 άσσος, 1μπλοκ), Στεφανίδης 4 (4/9).

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια τους και παρότι κάναμε λάθη πετύχαμε το στόχο μας. Σε κρίσιμα σημεία ήμασταν καλύτεροι και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους για την παρουσία τους Στρέφουμε την προσοχή μας στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό».

Ο ακραίος της Παναχαϊκής Μιχάλης Σαρικεϊσογλου ειπε: «Παρά τα λάθη που κάναμε, ήμασταν καλύτεροι από τον Ηρακλή και νικήσαμε δίκαια. Σε πολλά σημεία ήμασταν πιο μαχητικοί και στα κρίσιμα σημεία είχαμε την ψυχραιμία με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο θετικό αποτέλεσμα. Οι πόντοι της σημερινής νίκης μετράνε διπλοί γιατί είναι απέναντι σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους όπως ο Ηρακλής και για αυτό είναι πολύ σημαντική αυτή η νίκη, κοιτάζουμε τη συνέχεια».

Ο τεχνικός του Ηρακλή Χρήστος Πάτρας, είπε: «Είναι κακό αποτέλεσμα. Δεν αξίζαμε να χάσουμε με 3-1. Παρουσιαστήκαμε εντελώς διαφορετικοί από αυτά που κάνουμε στην προπόνηση. Μερικοί παίκτες δεν ήταν όπως τους περιμέναμε  και δυστυχώς στο παιχνίδι δεχθήκαμε μεγάλη πίεση. Για μένα αυτοκτονήσαμε στο 4ο σετ. Πιεστήκαμε μόνοι μας χωρίς λόγο. Η ομάδα δεν είχε καμία σχέση με την απόδοση που έκανε στην Ορεστιάδα. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα. Δώσαμε άσκοπους πόντους που δεν το έχουμε κάνει σε κανένα ματς.
Στο 1ο σετ για παράδειγμα χάσαμε επτά σέρβις. Στο τέταρτο σετ πάλι είχαμε θέματα και δυστυχώς το πληρώσαμε. Ήμασταν καλοί σε τακτικοί και μπλοκ αλλά δεν βάζαμε τη μπάλα μέσα, ειδικά από το σέρβις».