13-01-2016

Ο Παναθηναϊκός 3-0 τη Λαμία και πέρασε στην 5η θέση

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» και μπήκε δυνατά στον Β΄γύρο. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησε με 3-0 της Λαμίας στο γυμναστήριο του Πανελληνίου ανεβαίνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας με τον Παμβοχαϊκό να έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Οι «πράσινοι» πήραν το πέμπτο τρίποντο στο πρωτάθλημα και είχαν υπεροχή σε μπλοκ και επίθεση. Η Λαμία πάλεψε τον αγώνα, απείλησε για ανατροπή στο 2ο σετ όταν κατάφερε να τρέξει σερί 4-0 και να ισοφαρίσει σε 24-24 αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Διαιτητές: Μουλά - Ονόπας

Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 28-26
3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 25-20

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 34 επίθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 28-26, 25-20) σε 80΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (0/1 επ, 2 άσσοι), Ούγκο Γκιμαράες 9 (7/21  επ, 2 άσσοι, 54% υπ - 46% άριστες), Φερέιρα 12 (10/16 επ, 2 άσσοι), Σιμεόνοφ 12 (8/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 69% υπ - 46% άριστες), Κανέλλος 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 48% υπ - 32% άριστες), Μπούρας (λ), Μπέλος 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σούρδι 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ)

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 1 (1/6 επ, 43% υπ - 29% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Αραούγιο 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 45% άριστες - 36% άριστες), Παπαθωμόπουλος 6 (6/11 επ), Χάκγορθ 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 3 (3/7 επ) / Τσιράκης (λ, 46% υπ -27% άριστες), Καραγάτσσος, Καρβούνης 1 (άσσος), Καπίρης 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 57% υπ -29% άριστες).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Σε κάθε παιχνίδι κοιτάμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό.  Σήμερα κάναμε αυτό που έπρεπε για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Μας έλειπε ο ρυθμός κι αυτό οφείλεται κυρίως στην 20μερη διακοπή του πρωταθλήματος διότι φάνηκε η έλλειψη αγώνων».

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Πέτιο Ντραγκίεφ είπε: «Οπως και στα προηγούμενα ματς έτσι και σήμερα παίξαμε καλά αλλά δεν έχουμε ακόμα την εμπειρία ώστε να πάρουμε τα σετ. Παίζουμε καλά μέχρι ένα σημείο αλλα΄δεν τελειώμνουμε στα κρίσιμα σημεία. Είχαμε τις ευκαιρίες να πάρουμε ένα σετ. Αν ισοφαρίζαμε θα ήταν διαφορετικά. Δεν το καταφέραμε, κοιτάμε μπροστά και τον αγώνα με τον Άρη στην έδρα μας».