Τρίποντο ανατροπής και ελπίδας για τη Λαμία, 3-0 τον Άρη

Cannot find LAMIA/2015-16/lamia-aris folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/LAMIA/2015-16/lamia-aris/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και μάλιστα με τρίποντο πανηγυρίζει η Λαμία. Η ομάδα του Πέτιο Ντραγκίεφ νίκησε τον Άρη με 3-0 σετ και έφτασε στους 7 βαθμούς, μόλις έναν λιγότερο από την Παναχαϊκή και δύο λιγότερους από τον Ηρακλή βάζοντας... φωτιά στην υπόθεση της παραμονής.

Όλοι οι παίκτες της Λαμίας έκαναν εξαιρετική εμφάνιση, αλλά η είσοδος του Καπίρη στο 12-18 του 2ου σετ άλλαξε τη ροή του αγώνα. Η Λαμία ολοκλήρωσε την ανατροπή του 2ου σετ παρότι έχανε 16-7, ενώ το 3ο σετ το γύρισε από 14-9!

Κορυφαίοι ήταν οι Χένσι, Μαδούρας, Αγγελόπουλος και Καπίρης.

Ο Άρης γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα και πλέον μπαίνει σε μεγάλες περιπέτειες για την παραμονή του όπως παραδέχτηκε και ο Γιάννης Μέλκας.

Χωρίς τον Λάμπη Μπαμπαλιούτα που έμεινε στη Θεσσαλονίκη λόγω ίωσης, με τους Χαριτωνίδη, Κυριακίδη να αγωνίζονται με πυρετό και με κακή ψυχολογία λόγω των οικονομικών προβλημάτων οι κιτρινόμαυροι δε μπόρεσαν να αξιοποιήσουν μεγάλες διαφορές στο σκορ. Ο μοναδικός που ξεχώρισε ήταν ο Ανδρέας Ανδρεάδης.

Στο 1ο σετ η Λαμία είχε συνέχεια το προβάδισμα και επικράτησε σχετικά άνετα. Στο 2ο σετ ο Άρης μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 16-7. Όλα έδειχναν πως θα ισοφαρίσει στα σετ, αλλά η Λαμία με πρώτο σερί 5-0 μείωσε 16-12. Ο Καπίρης έδωσε μεγαλύτερη σιγουριά σε υποδοχή και επίθεση και με νέο σερί 6-0 χάρις τους προσωπικούς πόντους του Χένσι η Λαμία προηγήθηκε 23-20, ενώ έχανε 20-17. Το 24-21 έκανε ο Χένσι αλλά ο Άρης με επίθεση του Κυριακίδη, το άουτ του Χάκγουορθ και το μπλοκ του Ανδρεάδη στον Χένσι ισοφάρισε 24-24. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Χάκγουρθ και άσσο του Καρβούνη που δικαίωσε τον Ντραγκίεφ στην αλλαγή.

Ο Άρης και στα 3ο σετ ξέφυγε 14-9 και 16-12 αλλά και πάλι η Λαμία έκανε αντεπίθεση. Με τον Καπίρη και τον Χάκγουρθ αλλά και κόκκινη κάρτα στον Ανδρεάδη η Λαμία μείωσε σε 16-15 με σερί 3-0. Η Λαμία ισοφάρισε στο 17-17, ενώ στο 23-23 μετά από μάχη πόντο πόντο ο Μαδούρας με πρώτο χρόνο έκανε το 24-23 και τον αγώνα τελείωσε ο Χένσι με επίθεση που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους «ρουμελιώτες».

Διαιτητές: Βουδούρης - Κυριοπούλου

1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-18
2ο σετ: 2-8, 7-16, 21-20, 26-24
3ο σετ: 7-8, 12-16, 20-21, 25-23

Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 26-24, 25-23) σε 90΄.

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 13 (11/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 42% άριστες), Αγγελόπουλος, Αραούχο 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ -13%  άριστες), Παπαθωμόπουλος 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χακγορθ 18 (18/29 επ), Μαδούρας 10 (7/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 50% υπ - 42% άριστες), Καρβούνης 1 (άσσος), Δημητριάδης, Καπίδης 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ, 83% υπ - 50% άριστες),

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 6 (6/14 επ, 56% υπ - 38% άριστες), Γκιρτζίκης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (6/11 επ, 8 μπλοκ), Σωτηρίου 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ, 67% υπ - 67% άριστες), Τζελάτης 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κουτσονίκας (λ, 40% υπ - 30% άριστες), Ντινόπουλος (λ), Πρώιος, Μήλης, Μούχλιας 2 (2/3 επ)

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Πέτιο Ντραγκίεφ δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη αλλά κυρίως γιατί καταφέραμε να γυρίσουμε το 2ο και στο 3ο σετ παρότι βρεθήκαμε πολύ πίσω στο σκορ. Μέχρι τώρα έχουμε παίξει πολλά ματς που ήμασταν καλοί αλλά δεν είχαμε θετικά αποτελέσματα και χάναμε διαφορές στο σκορ. Σήμερα γυρίσαμε δύο μεγάλες διαφορές εις βάρος μας κι αυτό είναι σημαντικό. Στον Β΄γύρο θέλουμε να πάρουμε τους πόντους που θα μας κρατήουν στην κατηγορία».

Η αλλαγή κλειδί της Λαμίας Θωμάς Καπίρης είπε: «Προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο για τη Λαμία. Χρειαζόμαστε αυτό το υπερπολύτιμο τρίποντο. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς αλλά και το γεγονός ότι γυρίσαμε το 2ο σετ από 16-7. Ηταν θέμα χρόνου να μας βγει το παιχνίδι μας. Είναι μία καλή ένεση για το ηθικό μας».

Ο κεντρικός του Γ.Σ.Λαμία Γιάννης Μαδούρας είπε: «Από τον Β΄γύρο και μετά μπαίνουμε πιο σοβαρά σε κάθε παιχνίδι. Είναι μια μεγάλη νίκη αλλά δεν φτάνει. Πρέπει να συνεχίσουμε το ίδιο καλά και στα ματς που ακολουθούν. Προσπαθούμε να παλεύουμε κάθε παιχνίδι για να σώσουμε την ομάδα».

Ο προπονητής του Άρη Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Η Λαμία ήθελε το ματς και το πήρε. Κλειδί ήταν το 2ο σετ που το χάσαμε με διαφορά 9 πόντων. Η Λαμία με τις δύο αλλαγές που έκανε κατάφερε να κερδίσει. Φάνηκε η απουσία του Μπαμπαλιούτα. Τα παιδιά ήθελαν να κερδίσουν αλλά αυτό το ματς θέλει σκέψη και ενέργεια. Δεν είχαμε τίποτα από τα δύο. Τα οικονομικά προβλήματα απειλούν την παρμονή μας στην κατηγορία. Με το ζόρι μπήκαν τα παιδιά στο λεωφορείο για να ταξιδέψουν. Εάν θέλουμε να λεγόμαστε Άρης, πρέπει να κάτσουμε κάτω και να μιλήσουμε. Παίκτες, προπονητές, διοίκηση πρέπει να τα βάλουμε κάτω και να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Δεν έχουμε βρει λύση στην πρόταση της διοίκησης για περικοπές 50%. Από αύριο θα έχουμε εξελίξεις».

Ο πασαδόρος του Άρη Γιάννης Χαριτωνίδης είπε: «Χάσαμε ένα ματς που ήταν στα μέτρα μας. Υπάρχουν προβλήματα. Δεν είναι μυστικό. Όλα τα πράγματα έχουν το όνομα τους. Στη φανέλα γράφει το όνομα μου, ο πρόεδρος του Α.Σ.Άρης έχει το όνομα του. Δεν ξέρω αν κάποιοι θέλουν να σωθεί ο Άρης. Πριν τα κρίσιμα ματς με τον Εθνικό και Τη Λαμία που παίζεται η παραμονή δεν ανοίγεις συζητήσεις για μείωση αποδοχών 50%. Είναι σαν να θέλω να τρέξω Formula-1 με ποδήλατο. Εμείς θα είμαστε εδώ. Ο καθένας να πάρει την ευθύνη του».