04-02-2016

«Κλείδωσε» την 4αδα ο Φοίνικας, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Με σερβίς φωτιά και επίθεση που άγγιξε το 60% αποτελεσματικότητα, ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και ξεκαθάρισε το τοπίο για την πρώτη 4αδα. Οι συριανοί απομακρύνθηκαν από τους πράσινους 11 βαθμούς και πλέον ο στόχος τους είναι το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Οι «πράσινοι» έχουν μόνο μαθηματικές ελπίδες για την 4αδα. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 12-8 αλλά ο Φοίνικας προσπέρασε στο φινάλε. Ντεμπούτο με τους συριανούς έκανε ο Ανδρέας Ανδρεάδης ο οποίος μάλιστα μπήκε για πρώτη φορά στο 21-22 του 2ου σετ και χρεώθηκε λάθος θέση. Στη συνέχεια, όμως, βοήθησε τα μέγιστα μπαίνοντας στη θέση του Φέργκιουσον ο οποίος με προσωπικές του ενέργειες είχε δώσει προβάδισμα στο 1ο σετ με 7-2. Ηταν η διαφορά που έδωσε μεγάλο προβάδισμα στον Φοίνικα για το 1-0 σετ.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος στο 2ο σετ έριξε στον αγώνα τον Ηρακλή Παπαδόπουλο στη θέση του Άλβι Σούρδι, ενώ εμπιστεύτηκε και το Μπέλο στη θέση του διαγωνίου. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με 16-13 αλλά με σερί 3-0 έφερε το ματς στα ίσια 18-18. Με το Ντόκιτς και την αντένα του Παπαδόπουλου ο Φοίνικας ξέφυγε 21-19 αλλά ο Παναθηναϊκός με νέο σερί 3-0 προσπέρασε 22-21. Ο Ανδρεάδης πιάστηκε σε λάθος θέση, ο Κανέλλος σταμάτησε κόντρα επίθεση και ο Γκιμαράες την κατάλληλη στιγμή έκανε το 27-25 και το 1-1 σετ.

Έχοντας ισορροπήσει τον αγώνα και με καλή ψυχολογία ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-5. Ο Ανδρεάδης επέστρεψε στον αγώνα αλλά οι πράσινοι έφτασαν και στο +4 (12-8). Το σερβίς του Ντόκιτς έδωσε λύσεις στον Φοίνικα και μετά από ωραίες φάσεις ήρθε η ισοφάριση 14-14. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Φοίνικας με σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Λάππα προηγήθηκε 23-20 και ο Κάλντγουελ έφερε τη λύτρωση για το «πειρατικό» με 25-23.

Κάπου εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς ο Φοίνικας με καλύτερη ψυχολογία, μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς και τον Ντόκιτς να πυροβολεί κατέφερε να έχει μεγάλη διαφορά και να πάρει τη πολύτιμη νίκη.

Διαιτητές: Βουδούρης - Κουτσούλας

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-13, 25-17
2ο σετ: 8-4, 16-13, 21-19, 25-27
3ο σετ: 5-8, 16-15, 21-20, 25-23
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-14, 25-19

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 10 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-27, 25-23, 25-19)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (4/8 επ, 4 μπλοκ), Πάρις 7 (2/4 επ, 5 άσσοι, Κάλντγουελ 12 (12/19 επ, 33% υπ -33% άριστες), Ντόκιτς 27 (21/37 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (6/14 επ, 40% υπ -30% άριστες) / Ζήσης (λ, 71% υπ - 50% άριστες), Ηλίας, Λάππας 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Ανδρεάδης 5 (5/5 επ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 5 (1/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ούγκο Γκιμαράες 15 (11/18 επ, 4 άσσοι, 49% υπ -29% άριστες), Φερέιρα 7 (7/13 επ), Κανέλλος 5 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 10 (6/12 επ, 4 μπλοκ), Σούρδι 0 (0/2 επ, 17% υπ) / Πολυχρονιάδης (λ, 48% υπ -35 % άριστες), Ρούσσης, Παπαδόπουλος 8 (6/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 13% υπ -13% άριστες), Μπέλλος 10 (8/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαμαντάς.