06-02-2016

Ο Ολυμπιακός 3-1 την Παναχαϊκή και +6 στην κορυφή

(3 votes)
Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-1 σετ και πήρε την 14η νίκη στο πρωτάθλημα που του ανοίγει το δρόμο για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη κανονική περίοδο καθώς ήδη ξέφυγε από τον Φοίνικα 6 βαθμούς και περιμένει τη δοκιμασία της Κηφισιάς στη Λαμία την Κυριακή. Η νίκη αφιερώθηκε στη μνήμη των θυμάτων της «Θύρας 7» και στην επέτειο των 35 ετών από το τραγικό συμβάν στο στάδιο Καραϊσκάκη.

Ο αγώνας ειδικά στα δύο πρώτα σετ είχε άγρια ομορφιά, με εναλλαγές στο σκορ, δύο κόκκινες κάρτες στο φινάλε του 1ου σετ σετ Λιβαθηνό και Πιάτσα και μία ένσταση της Παναχαϊκής για το 2ο σετ σετ το οποίο και κέρδισε. Η ένταση δημιουργήθηκε στο 22-23 του 1ου σετ. Ο Ρουμελιώτης έκανε επίθεση με τους πατρινούς να ζητούν μπλοκ - άουτ, ενώ ο διαιτητής Ονόπας έδωσε άουτ. Ακολούθησε έντονος διάλογος μεταξύ του προπονητή του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα και του πασαδόρου της Παναχαϊκής Γιάννη Λιβαθηνού και ο Ονόπας τους χρέωσε κόκκινη κάρτα τελειώνοντας το σετ.

Όπως φαίνεται και στο βίντεο της ΝΟVA ο Ονόπας δείχνει κόκκινη πρώτα στον Λιβαθηνό και μετά στον Πιάτσα, άρα το σετ έπρεπε να τελειώσει 25-22 και να ξεκινήσει με -1 πόντο ο Ολυμπιακός στο 2ο σετ. Ομως, ο Ονόπας επικαλέστηκε στη γραμματεία τον κανονισμό για την παράλληλη κάρτα. Σύμφωνα με αυτόν χρεώνεται πρώτα κάρτα στην ομάδα που έχει το σερβίς (δηλαδή ο Ολυμπιακός και το σκορ έγινε 24-23) και στη συνέχεια η Παναχαϊκή και τελείωσε το σετ (25-23).

Στο 2ο σετ η Παναχαϊκή κατέθεσε σημείωση για ένσταση. Υποστήριζε πως ο Ολυμπιακός έπρεπε να ξεκινήσει με -1 πόντο στο σετ αλλά μετά το τέλος του αγώνα δεν έκανε ένσταση καθώς δε μπορούσε να την στηρίξει μόνο από τη λάθος σήμανση του Ονόπα.

Μάχη πόντο πόντο

Είχε προηγηθεί μεγάλη μάχη των δύο ομάδων στο 1ο σετ. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε 8-5, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 8-8. Πόντο πόντο φτάσαμε στο 20-19 και ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 από Τσουκ, Έγκλεσκαλνς προηγήθηκε 22-20. Με δύο λάθη από Σουλτανόπουλο (σερβίς στο φιλέ) και τον Ταμπουρατζή (λάθος θέσεις) έγινε το 22-22. O Tσουκ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό 23-22 και στην επόμενη φάση κάρφωσε ο Ρουμελιώτης.

Το σετ πάντως πήγε στους πατρινούς που με μπροστάρηδες τους Τόρρες, Βάλτερ και Βλαχοστάθη είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 16-15, αλλά ο άσσος του Ρουμελιώτη και τα καλά σερβίς του έβαλαν μπροστά την ομάδα του με 18-16 και το σετ τελείωσε με τη διπλή μπαλιά του Φιλίποφ και τον άσσο του Βάλτερ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Μπήκε δυνατά στο 3ο σετ με μεγάλο προβάδισμα 5-1 και αργότερα με 18-5 και έφτασε άνετα στο 1-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάντα το προβάδισμα. Ξέφυγαν 11-8 με δύο λάθη των πατρινών, ενώ με σερί 3-0 ξέφυγαν με 17-11. Η Παναχαϊκή μείωσε σε 17-14 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την πολύτιμη διαφορά μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Ονόπας, Αγγελίδης

1ο σετ: 8-5, 16-15, 20-21, 23-25
2ο σετ: 8-4, 15-16, 21-18, 25-21
3ο σετ: 3-8, 5-16, 5-21, 11-25
4ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-21, 11-25, 20-25)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 14 (11/20 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ - 34% άριστες), Λιβαθηνός, Τόρρες 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 14 (12/30 επ, 2 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (6/11 επ, 56% υπ - 24% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 47% υπ - 27% άριστες), Ντονάς 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Χριστιάς, Γεωργόπουλος 1 (μπλοκ), Μαυραγάνης, Βασιλάκος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 2 (2/3 επ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 19 (16/31 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (4/9 επ, 1 άσσος, 65% υπ - 20% άριστες), Τσουκ 18 (14/17 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 7% άριστες), Σπίνου 6 (5/5 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ - 27% άριστες), Σακόγλου 4 (3/5 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Όγκουρτσακ 5 (3/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ - 17% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (3/3 επ, 1 άσσος).

Ο προπονητής της Παναχαϊκής, Γιώργος Λυκούδης, είπε: «Στα δύο πρώτα σετ ήμασταν πολύ καλοί και ανταγωνιστικοί αλλά στη συνέχεια δεν είχαμε τη διάρκεια που χρειαζόταν για να κερδίσουμε μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Πήγαμε καλά και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για τη αγωνιστική τους εικόνα, όπως και στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Είμαστε ρεαλιστές και θέλουμε κάθε φορά το καλύτερο δυνατό σήμερα όμως νομίζω ότι όλοι θέλαμε κάτι ακόμα».

Ο διαγώνιος της Παναχαϊκής Νίκος Ρουμελιώτης τόνισε: «Παλέψαμε όμως δεν καταφέραμε να πάρουμε κάτι καλό αλλά το σίγουρο είναι πως χαρήκαμε αυτό το παιχνίδι. Μπήκαμε δυνατά και δείξαμε στα δύο πρώτα σετ τις δυνατότητες μας. Εγιναν ορισμένα λάθη από την διαιτησία. Στο 1ο σετ μας κατέστρεψαν. Το παιχνίδι το είδε ζωντανά όλη η Ελλάδα. Δεν θέλω να γκρινιάξω άλλο. Χαρήκαμε τον αγώνα Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη στήριξη και τους περιμένουμε την Τετάρτη στο γήπεδο πάλι με τον Ολυμπιακό».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα είπε: «Αφιερώνουμε τη νίκη στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7 και στις οικογένειες τους που πονούν εδώ και 35 χρόνια. Δεν παίξαμε το επίπεδο που μπορούσαμε και πολλές φορές δυσκολευτήκαμε. Είχα πει στους παίκτες μου πως θα έχουμε δύσκολο έργο εδώ στην Πάτρα. Το ίδιο δύσκολο θα είναι και το ματς κυπέλλου πάλι εδώ την Τετάρτη. Οσο για την κάρτα που χρεώθηκα πάλι πραγματικά απορώ. Σε 27 χρόνια καριέρας είχα δύο κίτρινες και στην Ελλάδα έχω δύο κίτρινες και μία κόκκινη. Σας διαβεβαιώνω πως δεν έγινε τίποτα. Απλά μιλούσα με τον Λιβαθηνό ενώ με τον αντίπαλο προπονητή (σ.σ. Λυκούδη) είχαμε πολύ καλή επικοινωνία. Δεν καταταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνονται όλα αυτά».