13-02-2016

O Oλυμπιακός 3-0 τον Παμβοχαϊκό και ετοιμάζεται για Λιγκ Καπ

O Oλυμπιακός καλύτερος σε όλους τους τομείς νίκησε τον Παμβοχαϊκό 3-0 σετ σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» και με την 15η νίκη του συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος χωρίς απώλειες.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια μεγάλο προβάδισμα στο σκορ και με καλή τακτική σε σερβίς και μπλοκ είχε τον έλεγχο.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός με αλλαγή περιστροφής και τον Δημητριάδη στο «1» κατάφερε να πιέσει στο σερβίς και να προηγηθεί από την αρχή με 3-0. Διατήρησαν το +3 μέχρι το 11-8 αλλά ο Ολυμπιακός με εκφραστή τον Εγκλεσκαλνς έκανε αντεπίθεση για το 11-11. Ο Παμβοχαϊκός με τον Κάιο αλλά και τον Ροντρίγκο ξέφυγε και πάλι με +3 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Η ομάδα του Βραχατίου έφτασε στο 24-23 αλλά ο Ολυμπιακός με Έγκλεσκαλνς, Τσουκ και βασικό τον Σφενδυλάκη που τελείωσε με πρώτο χρόνο και το σετ 34-32 έκανε το 2-0.

Ο Παμβοχαϊκός πήρε μικρό προβάδισμα και στο 3ο σετ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά μετά η υποδοχή του χάλασε, απάντηση δεν υπήρχε στις επιθέσεις του Σφενδυλάκη από το κέντρο και ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη.

Βασικός κεντρικός ξεκίνησε ο Σφενδυλάκης στη θέση του Σπίνου που είχε πρόβλημα στον ώμο. Ενοχλήσεις στη γάμπα ένιωσε ο Σουλτανόπουλος. Και οι δύο δεν έχουν κάτι σοβαρό και αναμένεται να αγωνιστούν στο Λιγκ Καπ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Κυριοπούλου

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-18
2ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 34-32
3ο σετ: 7-8, 16-10, 21-18, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-18, 34-32, 25-21) σε 90΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (2/3 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/3 επ), Έγκλεσκαλνς 22 (18/37 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσουκ 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ - 42% άριστες), Όγκουρτσακ 10 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ - 46% άριστες), Σφενδυλάκης 10 (8/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ - 48% άριστες), Σακόγλου, Στιβαχτής, Κοκκινάκης 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 100% υπ - 100% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μπεκιάρης): Δημητριάδης 2π. (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόενβελντ 11 (10/17 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 50% άριστες), Βαν Ντορν 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 15 (13/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ - 36% άριστες), Πελεκούδας 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ), Κάιο 17 (17/36 επ) / Εφραιμίδης (λ, 39% υπ - 39% άριστες), Γεωργίου, Παναγιωταράς.

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού, Κώστας Ταμπουρατζής δήλωσε στο osfp.gr: «Πετύχαμε μια ακόμα νίκη στο Ρέντη. Εδώ μέσα τα πάμε πολύ καλά έχουμε κάνουμε μόνο δυο ήττες μια στο πρωτάθλημα και μια στην Ευρώπη. Αυτή τη στιγμή κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή και πως θα διαχειριστούμε τους τραυματισμούς που συνέβησαν σε αυτό το ματς. Νομίζω δεν είναι κάτι σοβαρό και όλα τα παιδιά θα είναι πίσω. Και ο Σπίνου και ο Σουλτανόπουλος και ο Τσουκ που είναι βασικά στελέχη. Συγχαρητήρια και στα υπόλοιπα παιδιά που αγωνίστηκαν και έδειξαν ότι είναι έτοιμοι για να αγωνιστούν σε αυτή την ομάδα».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Σωτήρης Μπεκιάρης είπε:  «Ηταν αναμενόμενη η δυσκολία του παιαχνιδιού για την ομάδα μας. Είμαστε σε μία μεταβατική περίοδο. Ίσως θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει ένα σετ. Θα άλλαζε η ροή του αγώνα. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο Βραχάτι τη μεθεπόμενη Τετάρτη και θα προετοιμαστούμε για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε στο κύπελλο»