15-02-2016

Ο ΠΑΟΚ έσπασε το αήττητο της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο με 3-2 σετ

Σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ ο ΠΑΟΚ νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-2 σετ παρότι έχανε με 2-0 σετ και «γκρέμισε» το αήττητο του Ζηρινείου. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά του από την Κηφισιά και τον Φοίνικα Σύρου, ωστόσο, η Κηφισιά με τον βαθμό που πήρε διατήρησε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον δικέφαλο καθώς στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει 3-1 σετ.

Στο Ζηρίνειο παίχτηκε βόλεϊ υψηλού επιπέδου που δικαίωσε τις προσδοκίες των φίλων του βόλεϊ που το παρακολούθησαν από τις εξέδρες αλλά και τηλεοπτικά.

Η Κηφισιά μπορεί να ηττήθηκε αλλά όπως είπε και ο προπονητής της Κώστας Αρσενιάδης «είναι σα να κερδίσαμε» καθώς απουσίασε λόγω θλάσης στον οπίσθιο μηριαίο ο Ζόραν Γιοβάνοβιτς και στη θέση του διαγωνίου αγωνίστηκε ο Όλεγκ Κόβαλτσουκ που προέρχονταν από αποθεραπεία στο γόνατο.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ αλλά με εκρηκτική επίθεση μετά το 2ο σετ κατάφερε να καλύψει τις όποιες αδυναμίες του στην υποδοχή και με αντεπίθεση διαρκείας να φτάσει στη νίκη μπαίνοντας με τον πλέον ιδανικό τρόπο στη τελική ευθεία για το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ στη Σύρο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ ήταν ο Κουβανός διαγώνιος Ρολάντο Τσεπέδα που στην επίθεση έπιασε 63% αποτελεσματικότητα και πήρε στις πλάτες του την ομάδα του.

Η Κηφισιά με τον Κόβαλτσουκ βασικό διαγώνιο εξέπληξε τους πάντες με τις αντοχές και το ρυθμό της. Από το 9-9 πήρε διαφορά από μπλοκ του Παπαγγελόπουλο στον Τσεπέδα και ένα καρφί άουτ του Κουβανού που έκανε νευρικό ξεκίνημα. Οι κηφισιώτες με τον άσσο του Μπίσετ άνοιξαν τη διαφορά στο +7 (17-12) και μέχρι το τέλος συντήρησαν τη διαφορά για το 25-21 και το 1-0 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Ρουμελιωτάκη να εκφράζει τις επιθέσεις τις επιθέσεις της Κηφισιάς και τους Χριστοφιδέλη, Στεφάνου να σκουπίζουν το τερέν. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (6-4) και αργότερα με 16-14. Ακολούθησαν μεγάλες φάσεις στο φιλέ, ενώ στο 19-19 χρεώθηκε άουτ σερβίς ο Χιμένες ενώ η μπάλα ήταν μέσα. Με δύο επιθέσεις του Τσεπέδα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-21, αλλά η εντυπωσιακή Κηφισιά είχε και πάλι απαντήσεις. Με επίθεση του Κόβαλτσουκ και άσσο του Ρουμελιωτάκη ήρθε η ισοφάριση 23-23. Παρόλο που ο Ρουμελιωτάκης έχασε το σερβίς (23-24) ο πρώτος χρόνος του Παπαγγελόπουλου έφερε την ισοφάριση, ο Τσεπέδα έδωσε πάλι προβάδισμα με 25-24 για τον ΠΑΟΚ, αλλά η Κηφισιά με σερί 3-0 από πρώτο χρόνο του Μπίσετ, άσσο του Κόβαλτσουκ και επίθεση του Χριστοφιδέλη έκανε το 27-25 και το 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ανέβασε κι άλλο τα ποσοστά του στην επίθεση, η Κηφισιά φάνηκε κουρασμένη και με λιγότερες λύσεις στην επίθεση και κάπου εκεί φάνηκε και η απουσία του Γιοβάνοβιτς.Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 6-3 και κράτησε το προβάδισμα σε όλο το σετ, ενώ με δύο άσσους του Τσεπέδα ανέβασε τη διαφορά στο +5 (22-17). Πήρε το σετ 25-19 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Ανάλογη εικόνα είχε και το 4ο σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 4-1 χάρις τις επιθέσεις του Γιαμπλόνσκι και με υπεροχή σε σερβίς και επίθεση έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ έγινε μάχη πόντο πόντο. Η Κηφισιά προηγήθηκε 5-4 με άσσο του Νικολάκη και 7-6 με πρώτο χρόνο Παπαγγελόπουλου, αλλά με πρώτο χρόνο του Τακουρίδη, μπλοκ των Λι, Γιαμπλόνσκι σε Κόβαλτσουκ και άουτ επίθεση του Χριστοφιδέλη έγινε το 9-7 για τον δικέφαλο και κράτησε μέχρι το τέλος τη διαφορά για το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Βουδούρης

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-21
2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 27-25
3ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 19-25
4ο σετ: 6-8, 14-16, 14-21, 17-25
5ο σετ: 5-4, 8-10, 9-12, 11-15

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 63 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-21, 27-25, 19-25, 17-25, 11-15) σε 130΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 15 (15/25 επ, 74% υπ - 52% άριστες), Μπίσετ 11 (8/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (6/13 επ, 3 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 13 (11/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 21 (18/29 επ, 3 άσσοι, 36% υπ - 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 35% άριστες), Κάπελλας, Κόντος.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (12/23 επ, 32% υπ - 20% άριστες), Κουρνέτας 1 (μπλοκ), Σεπέδα 30 (26/41 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 13 (8/10 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λι 16 (9/12 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μλοκ, 38% υπ - 13% άριστες) / Γκαράς (λ, 74% υπ - 52% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.

O προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιά Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Για μας είναι σα να πήραμε νίκη. Παίξαμε χωρίς τον Γιοβάνοβιτς, με τραυματία τον Κόβαλτσουκ και σταθήκαμε πολύ καλά. Αιφνιδιάσαμε τον αντίπαλο μας. Προηγηθήκαμε 2-0 απέναντι σε ομάδα που έχει παίκτες παγκόσμιας κλάσης. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου και ειδικά στον Κόβαλτσουκ που πήρε ρίσκο. Συγχαρητήρια και στον ΠΑΟΚ για τη νίκη αλλά και για την ομάδα που έχει φτιάξει. Παίχτηκε βόλεϊ υψηλού επιπέδου. Πήραμε έναν πολύτιμο βαθμό και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».

Ο κορυφαίος της Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιωτάκης δήλωσε: «Ήταν πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες που ήταν συγκεντρωμένες στο στόχο τους. Θέλαμε να κρατήσουμε το αήττητο στο Ζηρίνειο, από κει και πέρα το παιχνίδι κρίθηκε σε κάποια λάθη που κάναμε και ήταν περισσότερα από τον ΠΑΟΚ στα κρίσιμα σημεία και έτσι ήρθε αυτή η ήττα. Παλεύουμε για το καλύτερο της ομάδας, κάθε μέρα στην πρόπονηση είμαστε συγκεντρωμένοι για τον επόμενο στόχο. Προσπερνάμε αυτό το παιχνίδι και κοιτάμε το επόμενο».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Γυρίσαμε τον αγώνα λόγω της υπεροχής μας στην επίθεση αλλά και επειδή η ομάδα μου σταδιακά ανεβάζει ρυθμούς. Χάσαμε πολλά σερβίς, κάναμε λάθη στα δύο πρώτα σετ και δώσαμε χώρο στον αντίπαλο μας. Έχουμε πολλά να δώσουμε ακόμα ως ομάδα. Ήμασταν καλύτεροι στην επίθεση και η επίθεση είναι αυτή που κερδίζει. Το θέμα της υποδοχής δε λύνεται από τη μία στιγμή στην άλλη αλλά σε βάθος χρόνου. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στον αγώνα με τον Φοίνικα στο Λιγκ Καπ».

Ο Αμερικανός ακραίος του ΠΑΟΚ Τζέισον Γιαμπλόνσκι είπε: «Μπήκαμε λίγο χαλαρά. Είμαστε καινούργια αλλά καλή ομάδα. Έχουμε καλό σύνολο. Νομίζω πως πιέζουμε περισσότερο τον εαυτό μας για να είμαστε τέλειοι. Όταν θα απελευθερωθούμε θα είμαστε καλύτεροι, θα πιέζουμε πιο πολύ στο σερβίς και γενικά θα είμαστε καλύτεροι. Πάμε στη Σύρο για να παίξουμε δύο αγώνες και να πάρουμε την πρώτη κούπα της σεζόν».

* Ο πρόεδρος του ΤΑΑ ΠΑΟΚ Αντώνης Τσαλόπουλος βρέθηκε στο Ζηρίνειο και μετά τις δύσκολες ώρες των δύο πρώτων σετ ήρθε η ικανοποίηση της ανατροπής και της νίκης και στο φινάλε εισέπραξε συγχαρητήρια από τους παράγοντες της Κηφισιάς, ενώ συνεχάρη τον Γιάννη Καλμαζίδη.