05-03-2016

«Χρυσό» τρίποντο η Παναχαϊκή, 3-0 τον Παναθηναϊκό

Τρίποντο χρυσάφι πήρε η Παναχαϊκή στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην Πάτρα. Οι «ροσονέρι» παίζοντας με πάθος και θέληση για τη νίκη πήραν τη νίκη με 3-0 σετ και ανέβηκαν στους 19 βαθμούς. Κορυφαίος της Παναχαϊκής ήταν ο Σαρικεΐσογλου που βοήθησε τα μέγιστα σε υποδοχή και επίθεση.

H ομάδα του Λυκούδη ήταν πολύ καλή στο σέρβις (9 άσους) με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πρόβλημα στην υποδοχή του ΠΑΟ και σε συνδυασμό με τα υψηλά ποσοστά στην επίθεση πήρε την «καθαρή» νίκη και βαθιά ανάσα για την προσπάθεια της παραμονής,

Στο 1ο σετ οι κοκκινόμαυροι προηγήθηκαν με 8-4 και 16-12 και παρά την προσπάθεια των πρασίνων, είχαν σε καλή μέρα του Ν. Ρουμελιώτη-Βάλτερ και πήραν το σετ.

Κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου η πατρινή ομάδα προηγήθηκε με 8-6 και 19-17 αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, έκανε την ανατροπή καιπροηγήθηκε με 21-19 και 23-22. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε σε 23-23 και με εκπληκτική άμυνα του Ν. Ρουμελιώτη έδωσε τη δυνατότητα στον Βάλτερ να κάνει το 24-23 και με πλασέ του Τόρρες έγινε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η ομάδα του Λυκούδη έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, χάρη στη καλή δουλειά των κεντρικών (Τόρες και Βλαχοστάθης είχαν 18 πόντους) και το Νίκο Ρουμελιώτη να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση πήρε το σετ και έφτασε στην «καθαρή» νίκη με 3-0.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-19
2ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 24 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-23, 25-16) σε 72΄

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 12 (7/14 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ - 32% άριστες), Λιβαθηνός 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Τόρρες 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης 19 (15/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες), Βλαχοστάθης 7 (7/11 επ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 85% υπ - 15% άριστες), Γεωργόπουλος, Μαυραγάνης 2 (2/2 επ), Βασιλάκος 1 (άσσος), Κωστόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Γκιμαράες 7 (5/12 επ, 2 άσσοι, 59% υπ - 24% άριστες), Φερρέιρα 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 2 (2/6 επ), Πανταλέων 8 (3/4 επ, 5 μπλοκ), Σούρδι 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 58% υπ - 33% άριστες), Ρούσης, Παπαδόπουλος, Μπέλος 6 (6/12 επ).

Ο προπονητής της Παναχαϊκής, Γιώργος Λυκούδης, είπε: «Ήταν μια πολύ μεγάλη νίκη και όχι επειδή κερδίσαμε τον Παναθηναϊκό που είναι μεγάλη ομάδα, αλλά είναι νίκη που μας βοηθά για τη σωτηρία. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες, έπαιξαν με αποφασιστικότητα, με αυτοσυγκέντρωση και φτάσαμε στη νίκη. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας έδωσε ώθηση και ήταν στο πλευρό μα και τον θέλουμε μαζί και στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Ακολουθήσαμε σωστά την τακτική μας, σήμερα η ομάδα μας πληρούσε όλες τις προϋποθέσεις για να κάνει την διαφορά και όλοι οι παίκτες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό».

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Είχαμε τραγική υποδοχή και δε μπορούσαμε να κάνουμε το παιχνίδι που είχαμε σχεδιάσει. Δυστυχώς δεν είχαμε σταθερότητα και για αυτό δε μπορέσαμε να κρατήσουμε το προβάδισμα στο 2ο σετ. Η Παναχαϊκή έδειξε πως το ήθελε περισσότερο».