13-03-2016

Ο ΠΑΟΚ 3-2 τον Ηρακλή που πήρε βαθμό για 8αδα

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ηρακλή με 3-2 σετ αλλά ο «γηραιός» μοιάζει να είναι ο κερδισμένος του ντέρμπι καθώς με τον βαθμό που πήρε ισοβάθμησε με την Ορεστιάδα στην 8η θέση και με πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τους «ακρίτες» μπήκε για πρώτη φορά στην 8αδα.

Ο δικέφαλος μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Ρέντη που πολύ πιθανό να ξεκαθαρίσει η πρώτη και η τέταρτη θέση, δυσκολεύτηκε απέναντι στον μαχητικό Ηρακλή και με το δίποντο πλησίασε στον έναν βαθμό τη διαφορά από τον Φοίνικα Σύρου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος στο 1ο και στο 3ο σετ, ενώ το καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου ο Ηρακλής με κορυφαίο τον Μαυροβουνιώτη πήρε μεγάλη διαφορά (18-11). Ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση 23-23 αλλά ο Σεπέδα κάρφωσε άουτ και ο Πίτζα τελείωσε το σετ 25-23 για τον Ηρακλή που οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το τέλος.

Είναι αξιοσημείωτο πως βασικός κεντρικός για τον Ηρακλή ξεκίνησε ο Τσολάκος αλλά στην αρχή του 2ου σετ γύρισε το δάκτυλο του και μπήκε στον αγώνα ο έφηβος Φωτιάδης. Στο 4ο σετ επιστρατεύτηκε ο Στίγγας που παρά το πρόβλημα στη μέση του βοήθησε για να οδηγηθεί ο αγώνας στο 5ο σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης - Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-13, 25-17
2ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-2, 16-5, 21-9, 25-12
4ο σετ: 2-8, 10-16, 18-21, 23-25
5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-12

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 23-25, 25-12, 23-25, 15-12) σε 112΄.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (12/21 επ, 38% υπ -38% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 29 (26/51 επ, 3 άσσοι), Τακουρίδης 10 (5/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λι 12 (8/12 επ, 2 άσσο, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 12 (11/23 επ, 1 μπλοκ, 49% υπ -14% άριστες)/ Γκαράς (λ, 69% υπ - 45% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνάι, Σμαραγδής 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης Καρασαββίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 17 (15/27 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 21% άριστες), Παλέντζας 17 (16/38 επ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 1 (1/3 επ), Πέντσεφ 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Πίτζα 13 (12/33 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ -16% άριστες), Γάτσης 5 (0/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου 77% υπ -27% άριστες), Πιπέργιας, Φωτιάδης, Στεφανίδης 3 (3/6 επ), Στίγγας 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ).

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης: «Ενώ ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα με την κατάκτηση του 1ου σετ, μετά χάσαμε το ρυθμό μας. Αυτό που μας λείπει είναι η ομοιογένεια και ο ρυθμός. Στα σετ που κερδίσαμε κάναμε 2-3 λάθη και στα σετ που χάσαμε κάναμε μέχρι και 11 λάθη. Αυτό δείχνει πως δεν έχουμε συνέχεια στο ρυθμό μας. Φυσικά και με προβληματίζει η εικόνα της ομάδας όχι μόνο ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό αλλά γενικά, όμως, το παλεύουμε, το δουλεύουμε και προσπαθούμε να το διορθώσουμε ώστε στα ματς των τίτλων να είμαστε καλά».

Ο Κουβανός διαγώνιος του ΠΑΟΚ Ρολάντο Σεπέδα είπε: «Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο του ΠΑΟΚ που ήρθε και μας βοήθησε. Ηταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Θέλαμε τους τρεις βαθμούς της νίκης αλλά δεν τα καταφέραμε. Ο Ηρακλής μας πίεσε πολύ και πήρε τον βαθμό. Καθημερινά βελτιωνόμαστε. Δουλεύουμε σκληρά και πιστεύω ότι κάθε μέρα θα δείχνουμε καλύτερο πρόσωπο.  Αυτό που μας ενδιαφέρει τώρα είναι το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Θέλουμε πολύ να κερδίσουμε. Θα είναι η τρίτη φορά που θα τους αντιμετωπίσουμε. Χάσαμε στις λεπτομέρειες στα προηγούμενα παιχνίδια και θέλουμε να τους κερδίσουμε. Το συγκεκριμένο παιχνίδι θα είναι και μια προετοιμασία για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που πάλι θα αντιμετωπίσουμε τον Ολυμπιακό».

* Μετά τον αγώνα η διοίκηση του ΤΑΑ ΠΑΟΚ ετοίμασε έκπληξη στον Σεπέδα προσφέροντας  του μία τούρτα για τα 27α γενέθλια του.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Αυτός ο βαθμός μπορεί να αποδειχτεί χρυσός για μας διότι μπορεί να μας βάλει μέσα στην 8αδα. Η ήττα είναι ήττα αλλά με τα δεδομένα που υπάρχουν είναι σα νίκη για μας. Τα παιδιά μέσα στον αγωνιστικό χώρο δίνουν την ψυχή τους και το απέδειξαν και σήμερα. Ο αγώνας θεωρώ πως κρίθηκε στο σέρβις μας. Χαλάσαμε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και τον αντιμετωπίσαμε στα ίσια. Είμαι ευχαριστημένος. Ελπίζω αυτή η νίκη να αξιοποιηθεί για την ομάδα και τον σύλλογο».