19-03-2016

Η Κηφισιά νίκησε 3-2 τον Ηρακλή και είναι οριστικά στην 2η θέση

Μετά από συναρπαστικό αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ η Κηφισιά νίκησε στη Μίκρα τον Ηρακλή με 3-2 σετ αλλά με τον βαθμό που έχασε έμεινε οριστικά στην 2η θέση και δεν ελπίζει για την πρώτη ακόμα και αν την τελευταία αγωνιστική νικήσει τον Ολυμπιακό στο Ζηρίνειο.

Ο Ηρακλής βρέθηκε να προηγείται με 2-1 σετ και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό που τον φέρνει πιο κοντά στην παραμονή του στην κατηγορία μέσω της κατάκτησης της 9ης θέσης. Την τελευταία αγωνιστική η Κηφισιά θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό, ενώ ο Ηρακλής θα πάει στη Σύρο για τον αγώνα με τον Φοίνικα.

Η Κηφισιά πήρε κεφάλι στον αγώνα με τα σερβίς του Παπαγγελόπουλου για το 12-6. Ο Ηρακλής μείωσε με δικό του σερί 3-0 σε 12-9 αλλά με τους Γιοβάνοβιτς, Ρουμελιωτάκη σε καλή μέρα η Κηφισιά πήρε άνετα το 1ο σετ με 25-15.

Ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά στο 2ο σετ παίρνοντας το προβάδισμα και χτίζοντας διαφορά 8-4 με μπλοκ του Γάτση. Η Κηφισιά απάντησε με το μπλοκ Γιοβάνοβιτς, Παπαγγελόπουλου -Ρουμελιωτάκη ισοφαρίζοντας 16-16, ενώ με συνολικό σερί 4-0 προηγήθηκε και 18-16. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 19-19 και ακολούθησε μάχη πόντο πόντο τριπλό μέχρι το 23-23. Με επιθέσεις από Πίτζα, Παλέντζα ο Ηρακλής έκανε το 25-23 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Οι σκληρές μονομαχίες συνεχίστηκαν και στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί στο 10-10.  Με σερί 3-0 από Μαυροβουνιώτη, Παλέντζα ο Ηρακλής ξέφυγε 13-10 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-20. Η Κηφισιά με δύο κόντρες του Γιοβάνοβιτς και ένα λάθος των γηπεδούχων πέρασε μπροστά 23-22 και 24-23. Ο Ηρακλής απάντησε με επίθεση  Μαυροβουνιώτη και μπλοκ του Στίγγα για το 25-24. Ο Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε σε 25-25. Με δύο μπλοκ του Μαυροβουνιώτη (το πρώτο με παρτενέρ τον Γάτση και το δεύτερη με τον Στίγγα) ο Ηρακλής έκανε το 27-25 για το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Ηρακλής υποχώρησε δείχνοντας να έχει μείνει από ενέργεια. Η Κηφισιά το εκμεταλεύτηκε και με λίγα λάθη στο παιχνίδι της πήρε διαφορά 16-9 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ έγινε μάχη μέχρι το 5-5 αλλά η Κηφισιά με καλό μπλοκ και πίεση στο σερβίς ξέφυγε 10-6 και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεωργιάδης

1ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 15-25
2ο σετ: 8-4, 16-13, 21-20, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 27-25
4ο σετ: 3-8, 9-16, 15-21, 17-25
5ο σετ: 4-5, 6-10, 9-12, 11-15

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 1 άσσο, 60 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 25-23, 27-25, 17-25, 11-15) σε 113΄

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 15 (12/29 επ, 3 μπλοκ, 76% υπ - 50% άριστες), Παλέντζας 17 (16/42 επ, 1 άσσος), Στίγγας 13 (8/9 επ, 5 μπλοκ), Πέντσεφ 1 (1/3 επ), Πίτζα 21 (18/32 επ, 3 μπλοκ, 56% υπ - 31% άριστες), Γάτσης 9 (5/11 επ, 4 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 89% υπ - 53% άριστες), Πιπέργιας, Χατζηηλιάδης.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 16 (13/27 επ, 3 μπλοκ, 74% - 26% άριστες), Μπίσετ 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 13 (4/6 επ, 3 άσσοι, 6 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (11/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 82% υπ - 43% άριστες), Γιοβάνοβιτς 31 (27/49 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 94% υπ - 56% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Κρατάμε το βαθμό και συνεχίζουμε την προσπάθεια. Δεν καταφέραμε από σήμερα να εξασφαλίσουμε την πολυπόθητη παραμονή. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με το Φοίνικα. Έχουμε την τύχη στα χέρια μας. Με δύο πόντους στον αγώνα με τον Φοίνικα στη Σύρο μπορούμε να εξασφαλίσουμε την παραμονή αλλά είναι συνδυασμός και των άλλων αποτελεσμάτων. Θα κάναμε την υπέρβαση σήμερα, υπό άλλες συνθήκες θα ήταν καλό το σημερινό αποτέλεσμα».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιά Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ δυνατό και ανταγωνιστικό παιχνίδι. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν πολύ. Είμαι χαρούμενος που ξανακερδίσαμε και ικανοποιημένος που μπορέσαμε να ανατρέψουμε το σκορ. Μία κακή μέρα την κάναμε καλή. Χάναμε 2-1 σετ και με λάθη δικά μας, χάσαμε τα σετ μέσα από τα χέρια μας. Το σημαντικό για την ομάδα μου είναι ότι έμεινε ήρεμη και όρθια σε ένα δύσκολο γήπεδο και κέρδισε τα δύο επόμενα και φεύγουμε με νίκη».