01-04-2016

Ο Ολυμπιακός 3-2 την Κηφισιά και κρατάει το αήττητο για το 2016

Ο Ολυμπιακός πέντε ημέρες μετά τον τελικό του κυπέλλου νίκησε με 3-2 την Κηφισιά και για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα έδωσε πανηγυρικό τόνο στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο διατηρώντας παράλληλα το αήττητο εντός του 2016.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βασικό διαγώνιο τον Σακόγλου και βασικό πασαδόρο από το 3ο σετ τον Στιβαχτή και παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη δείχοντας σε πολύ καλή κατάταση ενόψει των ημιτελικών με τον ΠΑΟΚ. Η Κηφισιά όπως αναμενόταν αγωνίστηκε χωρίς τον Ζόραν Γιοβάνοβιτς, είχε σε καλή μέρα τον Κόβαλτσουκ και για άλλη μία φορά η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη κέρδισε τις εντυπώσεις. Η Κηφισιά πλασαρίστηκε στην 2η θέση στην κανονική περίοδο και στους ημιτελικούς με τον Φοίνικα θα έχει πλεονέκτημα έδρας.

Με μίνι σερί 3-0 (Χριστοφιδέλης με άσσο και Μπισετ με μπλοκ) η Κηφισιά ξέφυγε 16-13 στο 1ο σετ, ενώ το +5 (18-13) έγινε από λάθος των «ερυθρόλευκων» και πρώτο χρόνο του Παπαγγελόπουλου. Ο Ολυμπιακός μείωσε 18-16 με δικό του σερί 3-0 χάρις τις επιθέσεις Σακόγλου, Κοκκινάκη αλλά ένα μπλοκ πάνω του Ρουμελιωτάκη στον Κοκκινάκη και μία άουτ επίθεση από τον Ολυμπιακό έφερε το 20-16 και εκεί κρίθηκε το σετ για την Κηφισιά.

Στο 2ο σετ η ποιότητα της υποδοχής του Ολυμπιακού ήταν σαφώς καλύτερη και στο 11-11 οι επιθέσεις από Τσουκ και Σακόγλου έφεραν προβάδισμα 13-11.  Η Κηφισιά ισοφάρισε 15-15 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 χάρις το λάθος του Κόβαλτσουκ και τον πρώτο χρόνο του Σουλτανόπουλου ξέφυγε 18-15. Η Κηφισιά πάλι δεν το έβαλε κάτω και με επίθεση του Χριστοφιδέλη και λάθος του Στιβαχτή ισοφάρισε 23-23 και με μπλοκ του Ρουμελιωτάκη πήρε και προβάδισμα 24-23.  Ο Σακόγλου με επίθεση ισοφάρισε σε 24-24 και με λάθος θέσεις της Κηφισίάς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 25-24. Ο Ρουμελιωτάκης ισοφάρισε (25-25), αλλά η επίθεση του Τσουκ και των νέο λάθος των γηπεδούχων (τέσσερις μπαλιές) έκριναν το σετ με 27-25.

Με τον αέρα της κατάκτησης του 2ου σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο 3ο σετ και ξέφυγαν με +5 (10-5) διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-22 και το 2-1 σετ.

Η απάντηση της Κηφισιάς ήρθε στο 4ο σετ με προβάδισμα 4-1 και χάρις το καλό σερβίς από Νικολάκη, Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά πήρε διαφορά και με 13-5. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 3-0 αλλά δεν ήταν αρκετό για να κλείσει την ψαλίδα και η Κηφισιά ισοφάρισε 2-2 σετ.
Στο τάι μπρέικ η Κηφισιά με καλό σερβίς και ωραία ενέργεια του Νικολάκη προηγήθηκε 3-0 και 9-6 μετά από άουτ επίθεση του Σακόγλου. Ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 έφερε τα πάνω κάτω και πέρασε μπροστά 11-9 και τελείωσε τον αγώνα με επίθεση του Τσουκ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-22
2ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 25-27
3ο σετ: 3-8, 10-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-18
5ο σετ: 5-4, 9-10, 10-12, 11-15

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-22, 25-27, 22-25, 25-18, 11-15) σε 128΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 14 (8/24 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 69% υπ - 24% άριστες), Μπίσετ 12 (7/11 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 15 (12/20 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 18 (15/30 επ, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 20 (17/41 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ - 42% άριστες) / Στεφάνου (λ, 73% υπ - 41% άριστς), Κάπελλας (50% υπ - 33% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σακόγλου 17 (15/39 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 11 (4/5 επ, 7 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 14 (12/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 22% άριστες), Τσουκ 19 (15/33 επ, 4 μπλοκ, 54% υπ - 13% άριστες), Σπίνου 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 68% υπ - 32% άριστες), Στιβαχτής 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Τεστάραμε τις δυνάμεις μας πριν από τους ημιτελικούς και χωρίς τον Γιοβάνοβιτς απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Είμαστε σκληρή ομάδα και δεν θα είμαστε εύκολος αντίπαλος όπως και να παίξουμε, με όποιον και να παίξουμε. Σήμερα ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς και είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση των παικτών μου. Έχουμε μπροστά μας τη μεγάλη δοκιμασία των πλέι οφ. Βάζουμε τα κεφάλια κάτω και δουλεύουμε σκληρά. Η 2η θέση στην κανονική περίοδο είναι επιβράβρευση των προσπαθειών μας αλλά τώρα θέλουμε να κάνουμε και την υπέρβαση χωρίς άγχος, χωρίς πίεση».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Πιάτσα δήλωσε στο osfp.gr: «Είμαι χαρούμενος γιατί οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν αξιοποίησαν την ευκαιρία. Ήθελα να δώσω χρόνο συμμετοχής σε όλους παίκτες και η απάντηση που μου… έδωσαν ήταν καλή. Προφύλαξα τον Όγκουρτσακ και τον Έγκλεσκαλνς γιατί χρειάζονταν λίγες ανάσες και δεν ήθελα να ρισκάρω ενόψει των ημιτελικών που μας περιμένουν. Σίγουρα το σημερινό ματς ήταν μια καλή προπόνηση για την ομάδα. Τώρα πρέπει να εστιάσουμε την προσοχή μας στους αγώνες με τον ΠΑΟΚ.  Η σειρά των ημιτελικών είναι πολύ σημαντική και κρίνεται στις τρείς νίκες. Οπότε χρειάζεται να κερδίσουμε τρία παιχνίδια, για να συνεχίσουμε».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Γιώργος Σφενδυλάκης δήλωσε στο osfp.gr: «Τελείωσε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Ήταν ένα παιχνίδι που είχε χαρακτήρα καλής προπόνησης. Χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι παίκτες και είχαμε την ευκαιρία να δούμε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε ενόψει των πλέι οφ και τους αγώνες με τον ΠΑΟΚ. Για αυτά τα παιχνίδια πρώτα θέλουμε να έχουμε τον κόσμο δίπλα μας, να μπούμε συγκεντρωμένοι και να είμαστε εμείς αυτοί που θα εξασφαλίσουμε το εισιτήριο για τους τελικούς».