19-04-2016

Ο ΠΑΟΚ με Γιαμπλόνσκι, Σεπέδα 3-0 τον Φοίνικα στη Σύρο στον 1ο τελικό

Ο ΠΑΟΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέισον Γιαμπλόνσκι αλλά και τα σερβίς του Τσεπέδα στο φινάλε του καθοριστικού 2ου σετ νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ και έκανε το 1-0 στις νίκες στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο αγώνας έγινε στο κατάμεστο «Δημ.Βικέλας», χαρακτηρίστηκε από πολλά λάθη των παικτών και των δύο ομάδων αλλά και την κόκκινη κάρτα που χρεώθηκε ο Ανδρέας Ανδρεάδης στο 18-16 του 2ου σετ καθώς οι διαιτητές τον τιμώρησαν επειδή ειρωνεύτηκε τον προπονητή του ΠΑΟΚ Γιάννη Καλμαζίδη λέγοντας του να πάρει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερο σερβίς και δεν κινδύνευσε παρά μόνο μέχρι το 22-21 του 2ου σετ. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Παρασκευή 22 Απριλίου στις 19.00 στο PAOK Sports Arena. Ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες.

Μπήκε δυνατά ο ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ μπήκε από την αρχή δυνατή δυνατά στον αγώνα και από τα μισά του 1ου σετ άρχισε να επιβάλει το ρυθμό του . Τελευταία φορά στο σετ προηγήθηκε ο Φοίνικας με τον άσσο του Ντόκιτς και το μπλοκ του Φέργκιουσον, αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 χάρις στο ξέσπασμα του Σεπέδα (με επίθεση και άσσο) αλλά και πόντο του Γιαμπλόνσκι ξέφυγε 16-13.

Ο Φοίνικας κρατήθηκε κοντά και μείωσε το σκορ σε 20-19 με την επίθεση του Λάππα και το άουτ το Σεπέδα. Ο πρώτος χρόνος του Σμαραγδή και το μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς έκαναν το 24-21 και έκριναν το σετ για τον ΠΑΟΚ που τελείωσε με υπέρβαση του Ντόκιτς.

Καθοριστικό το 2ο σετ και η κόκκινη στον Ανδρεάδη

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 2ο σετ. Με το σερβίς του Σμαραγδή ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 4-1, αλλά ο Φοίνικας κατάφερε να ισοφαρίσει 9-9. Ο δικέφαλος με τον Χιμένες έκανε το 14-12 αλλά ο Ανδρεάδης με δύο μπλοκ πάνω σε Γιαμπλόνσκι και  Χιμένες ισοφάρισε 14-14. Ο Παπαδογούλας έδωσε «άσσο» το σερβίς του Πάρις αλλά ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε στο διαιτητικό βίντεο και πήρε το προβάδισμα με 15-14. Ο Φοίνικας στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα έκανε σερί 3-0 χάρις το μπλοκ του Ανδρεάδη στον Σμαραγδή, κόντρα του Λάππα και άουτ του Χιμένες (18-16). Εκεί ο Ανδρεάδης έκανε νόημα στον... Καλμαζίδη να πάρει τάιμ άουτ και χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα (18-17). Ο Ανδρεάδης απάντησε για το 19-17 αλλά ο Χιμένες με επίθεση και άσσο ισοφάρισε 19-19. Ο Φοίνικας προηγήθηκε για τελευταία φορά στο 22-21 με το μπλοκ του Μουρούτη. Ο Γιαμπλόνσκι με πλασέ ισοφάρισε (22-22) και ο Σεπέδα με επίθεση και στη συνέχεια με άσσο έκανε το 24-22. Ο ίδιος έκανε φιλέ αλλά και ο Ντόκιτς σε κόντρα επίθεση αντί να ισοφαρίσει έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ με 25-23.

«Κλείδωσε» τη νίκη

Με τον «αέρα» του 2-0 σετ ο ΠΑΟΚ απελευθερώθηκε στο 3ο σετ, ενώ στον Φοίνικα υπήρξε απογοήτευση. Με το σερβίς του Λι ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 για το 9-4.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 14-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 2 άσσους, 31 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 14-25) σε 82'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 13 (11/32 επ, 2 άσσοι), Λάππας 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ - 19% άριστες), Ανδρεάδης 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (6/13 επ, 45% υπ - 18% άριστες) / Ζήσης (λ, 20% υπ - 20% άριστες), Ηλίας, Μάρκου, Μουρούτης 1 (μπλοκ), Κάλντγουελ 3 (3/6 επ, 44% υπ - 33% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 9 (6/13 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ - 36% άριστες), Κουρνέτας 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Σεπέδα 20 (17/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 5 (2/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 11 (9/14 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 19% άριστες) / Γκαράς (λ, 22% υπ - 0% άριστες), Ντίνας, Τερζής

Ο προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Δώσαμε ένα σετ από λάθη σε αγώνα με 3-0. Με έναν αντίπαλο όπως ο ΠΑΟΚ αυτό είναι αρκετό για να χάσεις. Εύχομαι και ελπίζω στον δεύτερο αγώνα στη Θεσσαλονίκη να παίξουμε καλύτερα ώστε να επαναλάβουμε τη νίκη που πετύχαμε στον Β΄γύρο του πρωταθλήματος».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Κρατάω μόνο τη νίκη. Κυμανθήκαμε σε χαμηλά επίπεδα στην απόδοση μας αλλά πήραμε τη νίκη. Ο Γιαμπλόνσκι έκανε τη διαφορά από τους υπόλοιπους παίκτες. Θεωρώ πως πρέπει και μπορούμε να παίξουμε καλύτερα στον επόμενο αγώνα. Η έδρα δε μετράει τελικά. Τώρα πάμε σε δεύτερο αγώνα στην έδρα μας και περιμένουμε τον κόσμο να μας στηρίξει για να κάνουμε το 2-0 στις νίκες».

Ο κεντρικός του Φοίνικα Σύρου Ανδρέας Ανδρεάδης μίλησε και για την κόκκινη κάρτα στο 18-16 του 2ου σετ: «Μετά από μία φάση κάτι μου είπαν από τον πάγκο του ΠΑΟΚ και, ναι, είπα στον Καλμαζίδη να πάρει τάιμ άουτ. Δεν έβρισα κανέναν. Ηταν υπερβολική η κόκκινη κάρτα. Το πήραν ως ειρωνεία οι διαιτητές. Δεν θέλω να πω τίποτα περισσότερο. Γενικά μόνο αυτό το σετ παλέψαμε. Χάσαμε έναν αγώνα αλλά μπορούμε να κοιτάξουμε τον ΠΑΟΚ στα μάτια. Πρέπει να δούμε τα λάθη μας και να μην τα επαναλάβουμε. Ακόμα έχουμε δρόμο μπροστά μας».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Βασίλης Κουρνέτας δήλωσε: «Κάναμε λιγότερα λάθη από τον Φοίνικα και πήραμε δίκαια τη νίκη. Ηταν νευρικός αγώνας, υπήρχε άγχος και από τις δύο ομάδες. Εμείς το διαχειριστήκαμε λίγο καλύτερα και νικήσαμε. Με το σερβίς μας κάναμε τη διαφορά. Ακόμα δεν κρίθηκε τίποτα. Θέλουμε να κάνουμε άλλες δύο νίκες για να πάρουμε τον τίτλο».

Ο πρωταγωνιστής του 1ου τελικού Αμερικανός Τζέισον Γιαμπλόνσκι: «Δεν ξέρω εάν είμαι εγώ ο mvp αλλά η νίκη οφείλεται σε συνολική δουλειά. Σε ένα δύσκολο και νευρικό ματς είχαμε καλό σερβίς και καλό μπλοκ και πιέσαμε τον αντίπαλο μας. Ο Φοίνικας δεν ήταν σε καλή μέρα και το εκμεταλευτήκαμε. Όλα κρίθηκαν στο 2ο σετ που αντιδράσαμε σωστά. Συγχαρητήρια στον κόσμο του Φοίνικα».

VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ»
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ
(Ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες)

1ος τελικός - Τρίτη 19 Απριλίου 2016
Δημήτρης Βικέλας, Ερμούπολη: Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ  0-3 (22-25, 23-25, 14-25) (νίκες: 0-1)

2ος τελικός - Παρασκευή 22 Απριλίου 2016
PAOK Sports Arena 19.00: ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου (Novasports)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης. Παρατηρητές: Κάλλης, Αντωνούλης. Επόπτες: Δρανίτσας, Μαυρίδης, Κουμουμάκας, Πεχλίδης. Γραμματεία: Κουμπλή.