23-04-2016

O ΠΑΟΚ 3-1 τον Φοίνικα Σύρου και με 2-0 νίκες θέλει μία ακόμα για τον τίτλο

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα». Στο κατάμεστο PAOK Sports Arena η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη βρήκε τις λύσεις ακόμα κι όταν πιέστηκε στο 3ο σετ και με νίκες 2-0 στη σειρά των τελικών αγκάλιασε τον τίτλο του 48ου Εθνικού πρωταθλήματος.

Το τρίτο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Δευτέρα 25 Απριλίου στη Σύρο. Ο ΠΑΟΚ θέλει μία ακόμα νίκη για να πάρει τον δεύτερο και συνεχόμενο τίτλο στην ιστορία του, διαφορετικά εάν χρειαστούν όλοι οι τελικοί θα γίνουν 28/4 (Πυλαία) και 5/5 (Σύρο).

Ο Φοίνικας το πάλεψε στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, όπου δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 2-3 πόντων, ωστόσο στο τέλος του σετ κατέρρευσε και με απανωτά μπλοκ οι παίκτες του Καλμαζίδη έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση.

O ΠΑΟΚ στα δύο πρώτα σετ αγωνίστηκε με κεντρικό τον Σμαραγδή αλλά στο 3ο και στο 4ο σετ παρτενέρ του Λι ήταν ο Τακουρίδης. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η αλλαγή του Τερζή με τον Κουρνέτα στο καθοριστικό 3ο σετ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 22-18. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Σεπέδα 22-19 και δικαιώθηκε στο video referee και το σκορ έγινε 22-20. Ο Φοίνικας με τον Κάλντγουελ ξέφυγε 23-21 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 και καθοριστικό μπλοκ από τον Τερζή γύρισε το σκορ και πήρε το σετ με 25-23 κάνοντας το 2-1.

Ο Φοίνικας είχε τις ευκαιρίες του για να προηγηθεί 2-1 σετ που θα τον έφερναν σε πλεονεκτική θέση για τη νίκη αλλά καθοριστικό ρόλο έπαιξε η απώλεια του 3ου σετ. Ο Λάππας ξεκίνησε βασικός στον αγώνα αλλά γρήγορα έδωσε την θέση του στον Κάλντγουελ που ήταν από του κορυφαίους.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ καλύτερος σε σερβίς και «κόντρα» επίθεση είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-4 πόντους.

Η απάντηση του Φοίνικα ήρθε στο 2ο σετ όπου ο Νίκολις άλλαξε περιστροφή, έπαιξε το χαρτί του Κάλντγουελ και δικαιώθηκε. Το «πειρατικό» ξέφυγε από την αρχή με 8-5 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ. Ο Φοίνικας παρότι βρέθηκε πίσω με 8-7 προσπέρασε και ξέφυγε με 14-11. Κράτησε το +3 μέχρι το 22-19. Η είσοδος του Τερζή μεταμόρφωσε τον ΠΑΟΚ. Δύο κόντρα επιθέσεις, ένα μπλοκ, η δικαίωση στο video referee και τον Σεπέδα στο σερβίς έκανε την ανατροπή.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς και παρά το μικρό προβάδισμα του Φοίνικα με 11-10 ο δικέφαλος βρήκε το δρόμο προς τη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-21
2ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 25-23
4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 11 μπλοκ, 48 επιθέσεις, 29 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 17-25, 25-23, 25-18) σε 107'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 13 (11/25 επ, 2 μπλοκ, 38% υπ - 14% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Σεπέδα 22 (20/45 επ, 2 μπλοκ), Λι 4 (1/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 2 (1/4 επ, 1 άσσος), Γιαμπλόνσκι 11 (10/16 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ - 11% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ - 10% άριστες), Ντίνας, Τερζής 1 (μπλοκ), Τακουρίδης 4 (1/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 1 (1/1 επ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 4 (1/3 επ, 3 άσσοι), Ντόκιτς 16 (12/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λάππας 3 (3/7 επ, 43% υπ - 21% άριστες), Ανδρεάδης 7 (4/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (11/23 επ, 25% υπ - 15% άριστες) / Ζήσης (λ, 36% υπ - 8% άριστες), Ηλίας, Χαραλαμπίδης, Μάρκου, Κάλντγουελ 12 (12/27 επ, 63% υπ - 31% άριστες).

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Κάναμε το δεύτερο βήμα για τον τίτλο αλλά δεν τελείωσε κάτι. Είναι μια πολύ σημαντική νίκη κυρίως με τον τρόπο που ήρθε με την ανατροπή στο 3ο σετ. Ξεχνάμε και αυτό το ματς και πάμε στη Σύρο σαν να είμαστε 0-0 ώστε να πάρουμε ακόμα μία νίκη. Ο Τερζής μας βοήθησε πολύ. Με το μπλοκ που έκανε στο 3ο σετ πήρε τον πόντο του αγώνα. Ο Θάνος είναι καλός έμπειρος παίκτης. Φέτος δεν έχει παίξει πολύ όμως απέδειξε την κλάση του και ήταν ο MVP για την ομάδα μας».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Σήμερα φάνηκε πως θα μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη. Δυστυχώς δεν κάναμε αυτό που έπρεπε στο 3ο σετ και χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας στο πιο κρίσιμο σημείο. Χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία. Παρόλα αυτά τίποτα δεν τελείωσε. Πιστεύω πως εάν κάνουμε μία νίκη όλα τα θα αλλάξουν».

VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ»
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ
(Ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες)

1ος τελικός - Τρίτη 19 Απριλίου 2016
Δημήτρης Βικέλας, Ερμούπολη 18.00: Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ  0-3 (22-25, 23-25, 14-25) (νίκες: 0-1)

2ος τελικός - Παρασκευή 22 Απριλίου 2016
PAOK Sports Arena 19.00: ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου 3-1 (25-21, 17-25, 25-23, 25-18) (νίκες: 2-0)