22-08-2016

Η Βραζιλία το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο

Οπως και το 2004 στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας έτσι και στον τελικό των 31ων Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο η Βραζιλία νίκησε την Ιταλία και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση. Προπονητής και αρχιτέκτονας των δύο επιτυχιών για την Βραζιλία ο Μπερνάντο Ρεζέντε που μαζί με τους παίκτες του και 12.000 συμπατριώτες τους που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Μαρακαϊζίνιο» πανηγύρισαν έξαλλα την επιτυχία.

Στην σύνθεση της Βραζιλίας και ο Φιλίπε Φοντέλες που είχε αγωνιστεί για λίγο στον Ολυμπιακό τη σεζόν 2009-10 αλλά αποχώρησε λόγω τραυματισμού στο γόνατο.

Η Βραζιλία νίκησε 3-0 και πολύ πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς η Ιταλία έχασε σημαντικές ευκαιρίες να πάρει ένα από τα δύο πρώτα σετ. Η Βραζιλία κατέκτησε το τρίτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο μετά το 1992 στην Ατλάντα και το 2004 στην Αθήνα (δηλαδή κάθε 12 χρόνια κατακτά το χρυσό) ενώ έχει ακόμα τρία ασημένια μετάλλια το 1980, το 2008 και το 2012.

Το όνειρο της κατάκτησης χρυσού μεταλλίου για την Ιταλία έμεινε πάλι ανεκπλήρωτο. Είναι ο τρίτος χαμένος τελικός της Ιταλίας μετά το 1996 στην Ατλάντα και το 2004 στην Αθήνα.

Η Ιταλία πάλεψε, αλλά είχε να παρουσιάσει μόνο τον Ζάιτσεφ και τον Χουαντορένα. Ο Λάνζα ήταν αρνητικός και φάνηκε η απειρία του πασαδόρου Τζιανέλι. Από την άλλη η σελεσάο είχε έναν εξαιρετικό Ουάλας (20π), ενώ κορυφαίος ήταν ο Φοντέλες.

Στο 1ο σετ η Ιταλία μείωσε σε 22-21 αλλά ο Μαουρίτσιο ντε Σόουζα με επίθεση και ο Λουκαρέλι με άσσο τελείωσαν το σετ. Στο 2ο σετ η Βραζιλία προηγήθηκε 24-22 αλλά ο Μπρούνο έκανε λάθος στο σερβις, για να πάρει έναν πόντο ο Τζιανελι με πέρασμα με τα δάχτυλα. Το σερβις του Σοτίλε έκανε ζημιά και ο Χουαντορένα έπιασε στο μπλοκ τον Λουκαρέλι. Η Ιταλία είχε ανατρέψει τα δεδόμένα και είχε εκείνη δύο σετ μπολ. Όμως ο Τζιανέλι έκανε λάθος στο σερβις, ο Γουάλας έκανε μπλοκ στον Ζάιτσεφ και ο Μαυρίτσιο ντε Σόουζα πήρε άσσο πάνω στον Λάνζα (26-28).

Η Βραζιλία ήταν πιο ψύχραιμη και καλύτερη και στο 3ο σετ. Ο Ζάιτσεφ ισοφάρισε σε 24-24, αλλά ο Λούκας πήρε τον επόμενο πόντο για τους Βραζιλιάνους και ο Φοντέλες μπλόκαρε τον Ζάιτσεφ δίνοντας τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο στην Βραζιλία.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 26-28, 24-26)

ΙΤΑΛΙΑ (Μπλενγκίνι): Χουαντορένα 14, Τζιανέλι 2, Ζάιτσεφ 17, Λανζα 4, Μπούτι 2, Μπιραρέλι 9 / Κολάτσι (λ), Σοτίλε Ροσίνι, Αντόνοφ 1

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπερναντίνιο): Μπρούνο 1, Γουάλας 20, Φοντέλες 11, Μαουρίτσιο ντε Σόουζα 8, Λούκας 7, Λουκαρέλι 5  / Σέρτζιο (λ), Γουίλιαμ, Εβάντρο, Μαουρίτσιο Μπόργκες.

Χάλκινο μετάλλιο οι ΗΠΑ

Οι ΗΠΑ παρότι έχαναν 2-0 σετ νίκησαν με 3-2 την Ρωσία και πήραν ρεβάνς για την απώλεια του χάλκινου μεταλλίου στην Αθήνα το 2004. Οι Αμερικανοί πήραν το 5ο μετάλλιο στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων μετά τα χρυσά το 1984, το 1988 και το 2008 και το χάλκινο το 1992.

Συγκλονιστικό ήταν το τάι μπρέικ. Η Ρωσία προηγήθηκε 14-11, οι Αμερικάνοι όπως πάντα επτάψυχοι μείωσαν 14-13, ενώ ο Ρώσος Κλιούκα έχασε μόνος του την ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα. Η μπάλα «έσπασε» στο μπλοκ και ο Άντερσον τελείωσε τον αγώνα. Συγκλονιστική εμφάνιση έκανε ο Πρίντι ο οποίος πήρε τη θέση Ράσελ από το τέλος του 1ου σετ.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 21-25, 25-19, 25-19, 15-13)

ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 21, Ράσελ 2, Σάντερ 17, Λι 11, Κρίστενσον 3, Χολτ 13 / Σόζι (λ), Πρίντι 18, Τζασκι 3

ΡΩΣΙΑ (Αλεκνό): Γκράνκιν 2, Τετιούκιν 9, Βόλβιχ 14, Μιχαΐλοφ 3, Βολκόφ Αλεξάντερ 10 Κλιούκα 14 / Βερμπόφ (λ), Κόμπζαρ, Βολκόφ Ντιμίτρι 3, Μπακούν 14, Ερμάκοφ

MVP ο Σέρτζιο

Ο κορυφαίος στη θέση του λίμπερο Ντούντρα Σάντος Σέρτζιο «Σερτζίνιο» αναδείχτηκε MVP των Ολυμπιακών Αγώνων εν μέσω αποθέωσης από 12.000 συμπατριώτες του. Ο Σέρτζιο έχει ανακοινώσει πως αποσύρεται από την ενεργό δράση έχοντας κατακτήσει μεταξύ άλλων δύο χρυσά μετάλλια (2004, 2016) και δύο ασημένια (Πεκίνο και Λονδίνο).