14-10-2016

Η Κηφισιά εντυπωσιακό ξεκίνημα με 3-0 επί του Ηρακλή Χαλκίδας (φωτό)

Η Κηφισιά διατήρησε την καλή παράδοση που έχει στο Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση νίκησε με 3-0 σετ το νεοφώτιστο Ηρακλή Χαλκίδας στον πρώτο αγώνα του Β΄ομίλου στο γυμναστήριο της Κανήθου.

Με κορυφαίο τον Γιορντάνοφ που σημείωσε 20 πόντους και τον νεοαποκτηθέντα σλοβένο ακραίο Ζλάταν Πούλκ να κάνει πολύ καλή εμφάνιση η Κηφισιά επικράτησε των νεοφώτιστων. Ο Ηρακλής είχε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή, έκανε πολλά λάθη και έδειξε πολύ άγχος στο παιχνίδι του.

Η Κηφισιά από τη στιγμή που είχε υπεροχή στην υποδοχή είχε και το πλεονέκτημα από τις πάσεις του έμπειρου Νικολάκη. Το μπλοκ έδωσε πολύτιμους πόντους στο ξεκίνημα και μετά το 8-2 η Κηφισιά «απελευθερώθηκε». Με συνεχόμενες λάθος επιθέσεις από τους  Κανέλλο και Φέρελ και επίθεση από τον Χριστοφιδέλη η Κηφισιά πήρε προβάδισμα 11 πόντων 18-7 και έφτασε άνετα στο 25-15.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με την Κηφισιά να ξεφεύγει 11-6, ενώ ο Γιορντάνοφ χωρίς οργανωμένο το αντίπαλο μπλοκ είχε υψηλά ποσοστά και το 2-0 σετ ήρθε άνετα.

Στο 3ο σετ έγινε μάχη με τον Ηρακλή να έχει μικρό προβάδισμα 8-7, αλλά με επίθεση του Πούλκο και άσσο από τον Νικολάκη η Κηφισιά πέρασε μπροστά με 11-9. Ο Κασαμπαλής με επίθεση ισοφάρισε 14-14 αλλά η επίθεση του Πούλκο και το λάθος του Τάπια έφεραν μπροστά την Κηφισιά με 16-14 και αργότερα με 19-18. Οι άσσοι του Παπαγγελόπουλου έκριναν τον αγώνα για το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος

1ο σετ: 2-8, 7-16, 11-21, 15-25
2ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 16-25
3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 21-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 16-25, 21-25) σε 75'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 16 (15/22 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 4 (4/12 επ), Φέρρελ 1 (1/3 επ), Κλότσκο 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 17% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ), Γκόρτσανιουκ 10 (9/23 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 35% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 79% υπ - 53% άριστες), Κολτσιάκης 3 (3/4 επ, 40% υπ - 0% άριστες), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος 1 (1/1 επ), Γαλιώτος

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 4 (4/13 επ, 63% υπ - 38% άριστες), Μουρούτης 6 (2/3 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (5/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πούλκο 12 (10/15 επ, 2 άσσοι, 71% υπ - 57% άριστες), Γιορντάνοφ 20 (20/32 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 85% υπ - 54% άριστες), Καρατζάς.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Ήμασταν σε πολύ κακή μέρα, κάναμε πολλά λάθη. Ήμασταν μέτριοι στην απόδοσή μας, κάναμε αρκετά λάθη στις επιθέσεις και μια ομάδα σαν την Κηφισιά που έχει την εμπειρία και αθλητές που παίζουν χρόνια βόλεϊ, απέναντι σε αυτούς δεν έχεις πολλές πιθανότητες να κάνεις κάτι. Ήμασταν κακοί και καλύτερα τώρα πάρα αργότερα».

O προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Μου άρεσε αυτό που είδα, είδα βελτίωση, παίξαμε πολύ καλά, πολύ πειθαρχημένα αν και ήμασταν μαγκωμένοι.  Είναι νωρίς για μας, πραγματικά. Νομίζω ότι μπορούμε να παίξουμε καλό βόλεϊ, μένει να το αποδείξουμε. Πρέπει να δούμε στις προπονήσεις που είμαστε κακοί για να βελτιωθούμε. Αύριο ξέρουμε ότι παίζουμε με ένα από τα φαβορί, το άλλο είναι ο ΠΑΟΚ, θα είναι ωραίο παιχνίδι, θα έχουμε τη δυνατότητα να παίξουμε με μια ομάδα που ξεφεύγει από τα ελληνικά δεδομένα».

Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Χαλκίδα – Γυμναστήριο Κανήθου)
Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
ΑΠΣ Ηρακλής Χαλκίδας – ΑΟΠ Κηφισιάς 0-3 (15-25, 16-25, 21-25)
Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016
18.00: Ολυμπιακός – ΑΟΠ Κηφισιάς
Διαιτητές: Βουδούρης, Νικολόπουλος. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Ράντσιου, Γεωργάκη. Παρατηρητής: Τριανταφύλλου
Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016
18.30: Ηρακλής Χαλκίδας – Ολυμπιακός
Διαιτητές: Μουλά Λ., Ονόπας. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Διαμάντης, Παπαχατζής. Γραμματεία: Τριανταφύλλου.