15-10-2016

Ο Φοίνικας Σύρου με σκόρερ τον Μρντακ 3-0 την Κύζικο (φωτό)

Με τον Μρντακ και τον Παπαδόπουλο σε μεγάλη μέρα και τους Ουτέιρο, Σούρδι βασικούς ακραίος ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-0 την Κύζικο Νέας Περάμου και σημείωσε την πρώτη του νίκη στον Δ΄όμιλο του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που γίνεται στην Ερμούπολη.

Μοιραία ο αγώνας του Φοίνικα με τον Ηρακλή την Κυριακή θα είναι άτυπος τελικός καθώς η νικήτρια ομάδα θα πάρει την πρόκριση για το φάιναλ-4 της διοργάνωσης που θα γίνει στην Κύπρο 26-27 Ιανουαρίου.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 1ο σετ όπου ο Φοίνικας κράησε σε όλη τη διάρκεια μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα που κατάφερε να το αξιοποιήσει στο 29-27 για το 1ο σετ.

Η επικράτηση της ομάδας του Ντούσκο Νίκολιτς στα επόμενα δύο σετ ήταν πιο εύκολη καθώς η Κύζικος όπως και στον αγώνα με τον Ηρακλή δεν πίεσε στο σερβίς, η ποιότητα της υποδοχής και η έλλειψη αποφασιστικότητας στην επίθεση δεν επέτρεπε για σερί και υπερβάσεις, ενώ έμεινε εκτός αγώνα ο Σονάρι (είναι τραυματίας στους κοιλιακούς) και ήρθε από τον πάγκο ο Τομίλιν.

Ο Φοίνικας σε όλο το 1ο σετ είχε προβάδισμα 1-2 πόντους με εξαίρεση το προβάδισμα της Κύζικου με 15-13. Με σερί 4-0 ο Φοίνικας πέρασε πάλι μπροστά και ξέφυγε και με τρεις (22-19) αλλά τα σερβίς του Θεοδωρόπουλου που ήρθε από τον πάγκο έβαλαν την Κύζικο μπροστά με 23-22. Ο άσος του Μρντακ έδωσε ανάσα στον Φοίνικα (24-23), αλλά το μπλοκ του Δρογκάρη στον Ρεϊνάλντο ανέτρεψε και πάλι την κατάσταση (24-25). Η Κύζικος είχε και τρίτο σετ μπολ στο 27-26 και μάλιστα το σερβίς του Μάξον χτύπησε φιλέ και λίγο άουτ. Τελικά μετά από σειρά λαθών και από τις δύο ομάδες, ο Φοίνικας ήταν αυτός που πήρε το σετ χάρις τον άσο του Ουτέιρο και άουτ επίθεση του Μάξον.

Προβληματικό το ξεκίνημα των παικτών του Νίκολιτς και στο 2ο σετ, με μοναδικό λόγο που η Κύζικος δεν έπαιρνε το προβάδισμα ήταν κάποιες προσωπικές ενέργειες Μρντακ και Σούρδι. Οι συριανοί με δύο σερί 3-0 (20-15 και 23-16) καθάρισαν το σετ για το 2-0.

Χωρίς και πάλι να εντυπωσιάζει με την απόδοσή του, έχοντας απλά περιορίσει τα πολλά λάθη, ο Φοίνικας πήρε αυτή τη φορά προβάδισμα από την αρχή του σετ (8-6), την οποία ανέβασε λίγο προς τα μέσα (14-10). Η Κύζικος ολοκληρώσε την πορεία της με δύο ήττες σε δύο αγώνες.

Διαιτητές: Μουλά Ειρήνη, Μυλωνάκης

Διακύκανση

1ο σετ 6-8, 16-15, 21-19, 29-27
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-20
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-21

Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθεσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (29-27, 25-20, 25-21)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ  (Νίκολιτς): Όβερμαν 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Μρντακ 28 (26/40 επ, 2 άσσοι),  Πάρις 2 (άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (6/11 επ),  Ουτέιρο 12 (10/19 επ, 2 άσσοι 71%υπ - 50% άριστες), Σούρδι 9 (8/18 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ-  54% άριστες) / Ζήσης (λ, 73% υπ -47% άριστες), Χήρας

ΚΥΖΙΚΟΣ NEAΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (Λάιος):  Κατσανεβάκης 6 (5/8 επ, 1 άσσος), Γκουλάκ 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ, 37% υπ - 26% άριστες), Δρογκάρης 2 (άσσοι), Μάξον Περέιρα 8 (7/17 επ, 1 μπλοκ), Λυκουρέσης 3 (0/3 επ, 3 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 6 (5/12 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ, 17% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 44% υπ - 11 % άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Μπεκιάρης, Κρέτσης, Τόμιλιν  4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Θεοδωρόπουλος.

Ο προπονητής της Κύζικου Γιάννης Λάιος δήλωσε: «Ημασταν λίγο πιο συμμαζεμένοι. Προηγηθήκαμε και 15-13 αλλά κάναμε πολλά λάθη στο σερβίς και βρεθήκαμε πίσω με -2. Είχαμε ευκαιρία να πάρουμε το 1ο σετ αλλά κάναμε παιδικά λάθη».

Εχοντας παίξει με τον Φοίνικα και τον Ηρακλή του ζητήθηκε να κάνει μία μικρή σύγκριση και είπε: «Είναι δύο πολύ καλές ομάδες που στηρίζονται σε δυνατούς διαγωνίου. Ο διαγώνιος του Ηρακλή έχει φοβερή δύναμη και μεγάλο εκτόπισμα, αλλά του Φοίνικα εκτός από τη δύναμη δεν κάνει λάθη. Ο Ηρακλής μου φάνηκε πως έχει πιο σταθερή υποδοχή και σε κάποια σημεία είχε λίγο καλύτερες αντιδράσεις».

Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Σύρος – Γυμναστήριο Δ.Βικέλας)
Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
20.30: ΑΣΠ Κύζικος Νέας Περάμου – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015  0-3 (19-25, 17-25, 23-25)
Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016
Α.Ο.Φοίνικας Σύρου – ΑΣΠ Κύζικος Νέας Περάμου 3-0 (29-27, 25-20, 25-21)
Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μυλωνάκης. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Παπαδημητρίου, Βρούτσης. Γραμματεία: Πιρπινιά.
Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016
16.30: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Ειρ. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Λιδωρικιώτη, Δαλέκου. Γραμματεία: Κούτρα.