16-10-2016

Ο Ολυμπιακός με 16 μπλοκ νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας 3-1 και προκρίθηκε στο φάιναλ-4 (φωτό)

Ο Ολυμπιακός με «αδιαπέραστο» μπλοκ που του απέφερε 16 πόντους νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1 σετ στον αγώνα που ολοκλήρωσε τον Β΄όμιλο του Λιγκ Καπ και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες προκρίθηκε στο φάιναλ-4 (26-27 Ιανουαρίου στην Κύπρο) μαζί με τον ΠΑΟΚ, τον Ηρακλή και τον Παναθηναϊκό.

Με πρωταγωνιστές τους κεντρικούς του, τον Καναδό Νταφ και τον Βραζιλιάνο Άθος Κόστα ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο με εξαίρεση το 2ο σετ όπου η μαχητική ομάδα του Ηρακλή Χαλκίδας κατάφερε να πάρει και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ. Έτσι η οι «ερυθρόλευκοι» θα έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά θέλοντας να πάρει το σετ που θα του έδινε μαθηματικά την πρόκριση. Προηγήθηκε 6-1 και όσο περνούσε το σετ η δαφορά μεγάλωνε μέχρι το τελικό 25-16.

Από εκεί και πέρα ο Σλόμπονταν Μπόσκαν έδωσε χρόνο σε Στιβαχτή και Φράγκο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-10 και 18-15 αλλά ο Ηρακλής με τα σερβίς του Κασαμπαλή και διαδοχικούς πόντους από Κανέλλο και Τάπια  ισοφάρισε 21-21.

Με επίθεση του Αγκάμεζ και λάθος του Τάπια ο Ολυμπιακός ξέφυγε 23-21 αλλά το σετ δεν είχε τελειώσει. Ο νεαρός Σπυριούνης που πήρε ευκαιρία απο τον Γκολίτση μείωσε 23-22 και με λάθος του Αγκάμεζ έγινε το 23-23. Με τον Τάπια και τον Γκόρτσανιουκ τελείωσε το σετ 26-24 και το σκορ έγινε 1-1.
Στο 3ο σετ ξεκίνησε ο Τσούπκοβιτς αντί του Φράγκου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 16-10 χάρις το καλό μπλοκ και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Ο Ολυμπιακός σφράγισε τη νίκη του στο 4ο σετ όταν με λίγα λάθη και καλό μπλοκ είχε συνέχεια διαφορά ασφαλείας 3-5 πόντους και έφτασε στο 3-1. Χωρίς ιδιαίτερο λόγο υπήρξε ένταση με τους διαιτητές και χρεώθηκαν με κόκκινη κάρτα ο Φιλίποφ και ο Κοκκινάκης.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Ονόπας

1ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 26-24
3ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 21-25
4ο σετ: 6-8, 13-16, 15-21, 16-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 26-24, 21-25, 16-25) σε 111'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 18 (15/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανέλλος 12 (6/17 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Φερελ 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλότσκο 5 (4/13 επ, 1 άσσος, 36% υπ -24% άριστες), Κασαμπαλής 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 4 (4/13 επ , 58% υπ -16 % άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ 37% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Κολτσιακης 1 (1/7 επ, 50% υπ - 28% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 15 (10/15 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/16 επ, 1 άσσος, 81% υπ - 43% αριστες), Άθος Kόστα 11 (8/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 24 (16/28 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 9 (7/19 επ, 2 άσσοι, 40% υπ 40% άριστες)/ Γκούζντα (λ, 25% υπ), Στεφάνου (λ, 73% υπ -47% άριστες), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής 1 (άσσος), Φράγκος 4  (3/6 επ, 1 μπλοκ 54% υπ -31% άριστες), Στιβαχτής 1 (μπλοκ).

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Λίμπερμαν Αγκάμεζ είπε: «Δεν ήταν εύκολη η πρόκριση αλλά είμαστε εδώ για να κερδίσει ο Ολυμπιακός, το πρωτάθλημα, κύπελλο και το Λιγκ Καπ. Ποτέ δεν είπα ότι η πρόκριση θα είναι εύκολη, έπρεπε από την αρχή να είμαστε δυνατοί και να μην αφήσουμε τον αντίπαλο να ανέβει γιατί είδατε τι έγινε στο δεύτερο σετ ήταν τρελό για εμένα».

Ο πασαδόρος του Ηρακλή Χαλκίδας Σταύρος Κασαμπαλής είπε: «Αν εξαιρέσουμε την πρώτη εμφάνιση με την Κηφισιά που παίξαμε μουδιασμένα και είχαμε άγχος θεωρώ ότι παίξαμε πολύ καλά με τον Ολυμπιακό, ήμασταν ανταγωνιστικοί, μέναμε μέσα στο παιχνίδι σε όλα τα σετ, πράγμα που είναι πολύ σημαντικό καθώς ο Ολυμπιακός είναι μια πολύ καλή ομάδα με σπουδαίους παίκτες, πήραμε ένα σετ κι αυτό μας δίενι ψυχολογία σίγουρα. Μέσα στην έδρα μας είναι καλό που στο σημερινό παιχνίδι είχαμε πολύ κόσμο, τον ευχαριστούμε πολύ που ήρθε. Συγχαρητήρια στο Γαλιώτο που πήρε ένα άσο όταν μπήκε σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά γιατί παίξαμε πολύ ομαδικά κι εύχομαι καλή συνέχεια».

Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Χαλκίδα – Γυμναστήριο Κανήθου)