02-11-2016

Ο ΠΑΟΚ 3-2 τη Μλάντοστ και άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση

Mετά από σκληρό αγώνα 145 λεπτών ο ΠΑΟΚ νίκησε τη μαχητική Μλάντοστ Καστέλα στην έδρα της με 3-2 και άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση στην Β΄προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ όπου περιμένει η πολωνική Σκρα Μπελχάτοφ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαφράνοβιτς που σημείωσε 22 πόντους. H επιτυχία του ΠΑΟΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ έχει και ιστορική σημασία καθώς είναι η πρώτη εκτός έδρας στη συγκεκριμένη διοργάνωση και η δεύτερη συνολικά.

Ο Ντίρλιτς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της κροατικής ομάδας. Να σημειωθεί πως ο ΠΑΟΚ έχει τραυματίες τους Γκόμεζ, Ανδρεάδη και ανέτοιμο τον Ντάντε που κάνει ατομική προετοιμασία στη Θεσσαλονίκη. Η ρεβάνς θα γίνει την Κυριακή 6/10 στις 18.00 στο PAOK Sports Arena και ο ΠΑΟΚ για να προκριθεί θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-2 η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό σετ» των 15 πόντων.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ επέβαλε το ρυθμό του και είχε διαφορά ασφαλείας στο σκορ με 3-5 πόντους, ενώ το ίδιο έκανε η Μλάντοστ στο 2ο σετ.

Μεγάλη κόντρα έγινε στο 3ο σετ όπου μετά το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 26-24 όπου η Μλάντοστ έφερε το ματς στα ίσια και ισοφάρισε 22-22. Μάλιστα είχε και σετ μπολ στο 24-23 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 ύστερα από δύο ωραίες επιθέσεις του Σακόγλου και ένα άουτ των γηπεδούχων πήρε το σετ 26-24 και έκανε το 2-1.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ είχε δύο ευκαιρίες να τελειώσει τον αγώνα όταν προηγήθηκε 25-24 (με πλασέ του Πέτκοβιτς) και 26-25 (με τον Σαφράνοβιτς) αλλά δεν εκμεταλεύτηκε το προβάδισμα. Η Μλάντοστ προηγήθηκε 27-26, 28-27 και 29-28. Εκεί ο Σακόγλου ισοφάρισε 29-29 αλλά ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση δεν τελείωσε την επίθεση και η Μλάντοστ έκανε το 31-29 οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Νωρίτερα οι Κροάτες είχαν προηγηθει 23-22 και 24-23.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 5-2, η Μλάντοστ ισοφάρισε 6-6 και προηγήθηκε 10-8, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας με πρώτο σερί 3-0 πέρασαν μπροστά 11-10 και στο 12-12 έκαναν ακόμα ένα σερί 3-0 και πήραν τη νίκη. Στο 12-12 με λάθος τω γηπεδούχων και επίθεση του Σμαραγδή έγινε το 14-12 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Σωτηρίου από δύσκολη θέση και ύστερα από άμυνα του Σαφράνοβιτς.

Διαιτητές: Μαρκέλι (Σερβία), Σιμονόφσκα (Αλβανία)

1ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-19
3ο σετ: 5-8, 12-16, 19-21, 24-26
4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 31-29
5ο σετ: 2-5, 9-10, 11-12, 12-15

*Οι πόντοι της Μλαντόστ προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-19, 24-26, 31-29, 12-15) σε 145'

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΚΑΣΤΕΛΑ (Ράντσιτς): Γκιλιάνοβιτς 17 (11/33 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ - 46% άριστες), Ντίρλιτς 20 (15/47 επ, 5 μπλοκ), Κορσίνι 9 (5/18 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κόσιτς 12 (10/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πολτσόπεκ 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Λιάφτοφ 15 (13/39 επ, 2 άσσοι, 64% υπ - 36% άριστες) / Πέρφαν (λ, 68% υπ - 44% άριστες), Βίσιτς, Τόμιτς, Γκλάουρντιτς

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 5 (2/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σακόγλου 13 (11/44 επ, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 15 (15/41 επ, 69% υπ - 44% άριστες), Σμαραγδής 11 (8/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (8/12 επ), Σαφράνοβιτς 22 (17/38 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 55% υπ - 30% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Παντακίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 1 (1/5 επ).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Τέλος καλό όλα καλά! Σημασία έχει το αποτέλεσμα και σίγουρα έχουμε τον πρώτο λόγο. Άλλωστε σε εμάς θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι. Όχι μόνο γιατί θα έχουμε τον κόσμο στο πλευρό μας, αλλά και επειδή πλέον ξέρουμε ποια ομάδα αντιμετωπίζουμε. Δυσκολευτήκαμε γιατί είναι ένα χρονικό σημείο που είμαστε ανέτοιμοι. Αυτό είναι ένα βασικό στοιχείο. Επίσης δεν έχουμε αποκτήσει ακόμα τους απαιτούμενους αυτοματισμούς, ώστε να ξεπερνάμε κάποιες δύσκολες στιγμές. Δυστυχώς είχαμε πάλι μια ατυχία με τον Παντακίδη. Φαίνεται να είναι μια θλάση. Πρέπει κι αυτές τις ατυχίες να τις αντιμετωπίσουμε. Και όταν κάτι πάει στραβά από την αρχή, αρχίζει το άγχος. Τώρα έχουμε το ταξίδι της επιστροφής. Nα φτάσουμε καλά και μετά θα ασχοληθούμε με τη ρεβάνς».