05-11-2016

Με επίθεση «φωτιά» ο Φοίνικας 3-0 την Ορεστιάδα (φωτό)

Με επίθεση που έβγαζε φωτιές και άγγιξε το 60% σε αποτελεσματικότητα ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την Ορεστιάδα 3-0 σετ και σημείωσε την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα αλλά είναι η πρώτη με τρίποντο.

Η Ορεστιάδα ήταν ανταγωνιστική μόνο μέχρι τα μισά του 1ου σετ και με κακή υποδοχή δε μπόρεσε να έχει απαντήσεις απέναντι στον Φοίνικα που ήταν αποφασισμένος και πήρε τη νίκη μόλις σε 71 λεπτά.

Όπως φαίνεται και στο σκορ οι ακρίτες δεν πίεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ενώ στο 3ο σετ δε μπόρεσαν να συμπληρώσουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Με τον Φοίνικα πήρε συμμετοχή στο 3ο σετ ο Βραζιλιάνος ακραίος Ρεϊνάλντο που είχε πάθει διάστρεμα στους αγώνες του Λιγκ Καπ πριν 20 ημέρες. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μρντακ με 14 πόντους ενώ ο κεντρικός Παπαδόπουλος άγγιξε το τέλειο στην επίθεση με 8/8 τελειωμένες.

Η Ορεστιάδα κατέβηκε στον αγώνα με 10 παίκτες, ενώ ο Φοίνικας αγωνίστηκε με βασικό κεντρικό τον Χήρα στη θέση του Αμερικανού Όβερμαν που έλυσε τη συνεργασία του καθώς διαγνώστηκε με μηνίσκο στο γόνατο και πρέπει να κάνει αρθροσκόπηση.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Βουδούρης

1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-16, 25-18
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-15, 25-17
3ο σετ: 8-1, 16-7, 21-9, 25-9

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 7 άσσους, 29 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 0 άσσους, 24 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-17, 25-07) σε 71'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Μρντακ 14 (9/16 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 5 (1/2 επ, 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 14 (8/8 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σούρδι 8 (5/12 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ - 47% άριστες), Εφραιμίδης 3 (3/6 επ, 29% υπ - 14% άριστες) / Ζήσης (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Κουμιώτης, Ρεϊνάλντο.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Μέρτεν): Γκριν 3 (3/12 επ), Αναστασιάδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Μορέλος 9 (9/19 επ, 63% υπ - 44% άριστες), Λουκούμι 2 (2/12 επ, 25% υπ - 13% άριστες), Καραμπαλί 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ), Πεντίδης 2 (2/4 επ) / Καρασαββίδης (λ, 46% υπ - 31% άριστες), Οικονόμου 3 (3/6 επ, 25% υπ - 25% άριστες), Ράπτης, Ιωαννίδης 3 (3/6 επ, 22% υπ - 11% άριστες).

O Σέρβος προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Μετά το παιχνίδι με τον Ηρακλή και τα όσα έγιναν, θέλαμε να πετύχουμε μία καλή νίκη. Σήμερα πιέσαμε πολύ τον αντίπαλό μας και φτάσαμε εύκολα στη νίκη, είμαι πολύ ικανοποιημένος με τους παίκτες μου. Είχαμε την ατυχία με τον Όβερμαν και πλέον περιμένουμε τον αντικαταστάτη του. Ο παίκτης με τον οποίο είμαστε σε προχωρημένος συζητήσεις τον ξέρω και τον ξέρετε καλά, καθώς έχει αγωνιστεί στο παρελθόν στο ελληνικό πρωτάθλημα».

Ο Γερμανός προπονητής της Ορεστιάδας Μίκαελ Μέρτεν είπε: «Ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια δεχθήκαμε μεγάλη πίεση από τον Φοίνικα, ο οποίος έπαιξε πολύ καλά από τον πρώτο μέχρι και τον τελευταίο πόντο του αγώνα. Την Δευτέρα θα έχουμε συνάντηση με την διοίκηση για να δούμε τι θα γίνει…».