06-11-2016

Η Παναχαϊκή ποδαρικό στο Κουκούλι με 3-1 επί της Κηφισιάς

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με τρίποντο πανηγυρίζει η Παναχαϊκή. Στο ντεμπούτο του Παναγιώτη Παπαδόπουλου στη θέση του πρώτου προπονητή η Παναχαϊκή νίκησε την Κηφισιά με 3-1 σετ κάνοντας το ιδανικό ποδαρικό στο γυμναστήριο στο «Κουκούλι».

Ο αγώνας είχε πάθος, εναλλαγές στο σκορ και ωραίες φάσεις προσφέροντας θέαμα στους φίλους του βόλεϊ. Από την Κηφισιά λίμπερο αγωνίστηκε ο έμπειρος Κάπελας στη θέση του Ταμπουρατζή που ήταν τραυματίας στον ώμο και έμεινε στην Αθήνα για θεραπεία.

Η Παναχαϊκή έκανε την καλύτερη εμφάνιση της γεμάτη πάθος και ενέργεια με τους ξένους της να απελευθερώνονται και την υποδοχή να δίνει τροφή στον Δημητριάδη για γρήγορο παιχνίδι. Οι Ρεκ και Σορμάζ είχαν πολύ καλή εμφάνιση και έδωσαν πολύτιμες λύσεις ενώ ο Ρουμελιώτης είχε 18/28 τελειωμένες επιθέσεις. Αντίθετα, η Κηφισιά μετά την απώλειατυ 2ου σετ έκανε αποδιοργανώθηκε, έκανε λάθη και δεν τροφοδοτήθηκε σωστά ο Γιορντάνοφ που με δυσκολία τελείωνε τις φάσεις.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 1-0 σετ έχοντας κορυφαίο τον Γιορντάνοφ. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, όμως, η Παναχαϊκή με τον Ρουμελιώτη και τον Μπαράχας έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 16-14. Με έναν άσσο του Ρουμελιώτη και μπλοκ του Βλαχοστάθη η Παναχαϊκή έφτασε σε σετ μπολ 24-21 αλλά η Κηφισιά με τον Λάππα στο σερβίς και τον Γιορντάνοφ να τελειώνει κόντρα επιθέσεις κατάφερε να κάνει σερί 4-0 προσπερνώντας με 25-24. Ο Μπαράχας ισοφάρισε, ο Παπαγγελόπουλος έδωσε πάλι προβάδισμα με 26-25. Ο Νικολάκης έχασε το σερβίς (26-26) και στην επόμενη φάση ο Παπαγγελόπουλος κάρφωσε άουτ σε πρώτο χρόνο. Το σετ πήρε ο Μπαράχας με επίθεση κάνοντας το 28-26 και το 1-1 σετ.

Από τη στιγμή που ισοφάρισε η Παναχαϊκή πάτησε ακόμα πιο καλά στον αγώνα και μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ. Με τον Ρουμελιώτη να είναι ασταμάτητος η Παναχαϊκή είχε προβάδισμα 2-3 πόντων και στο 17-14 έκανε σερί 4-0 για το +7 (21-14) φτάνοντας στο 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ με την Παναχαϊκή να πιέζει στο σερβίς και να ανεβάζει στροφές όσο περνούσε η ώρα, ενώ η Κηφισιά έκανε πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία που μπορούσε να πάρει πάλι τον έλεγχο. Οι πατρινοί είχαν συνέχεια το προβάδισμα και μέσα σε αποθέωση πήραν τη νίκη με 3-1.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης

Η διακύμανση

1ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 22-25

2ο σετ: 3-8, 16-14, 21-19, 28-26

3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-14, 25-17

4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-21

Tα σετ: 3-1 (22-25, 28-26, 25-17, 25-21) σε 68΄.

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 8 άσσοι, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Π.Παπαδόπουλος): Ρεκ 12 (10/12, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Δημητριάδης 1 (1/2), Σορμάζ 18 (12/18, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Μπαράχας 10 (8/16, 2 άσσοι, 57% υπ., 29% αρ.), Ρουμελιώτης Ν. 20 (18/28, 2 άσσοι), Βλαχοστάθης 7 (3/10, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ρουμελιώτης Μ. (62% υπ., 24% αρ.), Ιτάλο (λ), Κοτσιλιάνος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 9 (6/13, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 36%αρ.), Μουρούτης 6 (6/11), Παπαγγελόπουλος 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 22 (22/38 επ), Εφραιμίδης 7 (4/9 επ, 3 άσσοι, 61% υπ - 17% άρ.)/ Κάπελλας (λ, 74% υπ -22% άρ), Βελούδης (λ), Καρατζάς, Πούλκο 1 (1/2 επ, Λάππας, Γιωτάκης.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος ο οποίος έκανε ντεμπούτο ως πρώτος προπονητής δήλωσε: «Κρατήσαμε την τακτική μας και γυρίσαμε το παιχνίδι από δύσκολες καταστάσεις. Αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα και απελευθερώθηκαν οι ξένοι. Κάναμε την καλύτερη μας εμφάνιση. Κρίθηκε στην υποδοχή και στο καθαρό μυαλό. Προσηλωθηκαμε στο στόχο μας και νικήσαμε μία έμπειρη ομάδα που πήγε να μας νικήσει με δυναμικό τρόπο. Αφιερώνουμε τη νίκη στους πιστούς φίλους μας και υποσχόμαστε μεγαλύτερες συγκινήσεις».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Παίξαμε πολύ άσχημα ως ομάδα. Αποσυντονιστήκαμε με τον τρόπο που χάσαμε το 2ο σετ, κάναμε πολλά λάθη και χάσαμε πολλά σερβίς. Δώσαμε εύκολους πόντους σε κρίσιμα σημεία. Η Παναχαϊκή ήταν πιο πιεστική στο σερβίς. Πρέπει να προετοιμαστούμε για το ματς με τον Παμβοχαϊκό».