12-11-2016

Με χρυσές αλλαγές Φράγκο, Στιβαχτή ο Ολυμπιακός 3-1 τον ΠΑΟΚ (φωτό)

Οι δύο αλλαγές που έκανε ο Σλόμπονταν Μπόσκαν όταν ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 1-0 σετ και 19-15 στο 2ο σετ έφεραν τα πάνω κάνω και οδηγήσαν τον Ολυμπιακό στη νίκη με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι με τους πρωταθλητές στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη».

Οι δύο ομάδες δικαίωσαν τις προσδοκίες των φίλων του βόλεϊ και έδωσαν αγώνα που χαρακτηρίστηκε από πάθος, ωραίες φάσεις, ανατροπές και εναλλαγές στο σκορ.

Η είσοδος του Ανδρέα Φράγκου και του Κώστα Στιβαχτή ο οποίος έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα βασικός, μεταμόρφωσαν τον Ολυμπιακό που απελευθερώθηκε σε σερβίς και επίθεση και πήρε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα Volley league «Πάμε Στοίχημα».

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα αλλά έδειξε πολύ καλά στοιχεία στα δύο πρώτα σετ. Στην κερκίδα βρέθηκαν ο Αμαράλ Ντάντε και ο Ερνάντο Γκόμεζ οι οποίοι κάνουν αγώνα δρόμου ώστε να ενσωματωθούν άμεσα με την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Με Σωτηρίου, Σακόγλου το 0-1

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με αιχμές τους δύο πρώην «ερυθρόλευκους» Σωτηρίου, Σακόγλου ξέφυγε στο σκορ μετά το 4-4 και είχε συνέχεια τον έλεγχο με 3-4 πόντους 12-8, 16-12) και πήρε το 1ο σετ με 25-19.

Η ανατροπή και το 1-1 σετ

Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε στο δεύτερο σετ. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε κοντά στο 2-0, καθώς προηγήθηκε με 16-12 και 19-15. Ο Ολυμπιακός με τους Φράγκο και Αγκάμεζ ξεκίνησε την αντεπίθεση του και με τον Κοκκινάκη στο σερβίς έκανε σερί 6-0, για να προηγηθεί με 21-19. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν 6 σετ μπολ και ο ΠΑΟΚ 2 (στο 26-25 και 27-26 όταν και τις δύο φορές προηγήθηκε με τον Σακόγλου). Τελικά μετά από μεγάλες στο φιλέ στο 30-30 ο Γεροθόδωρος χρέωσε λάθος θέσεις τον Πέτκοβιτς (31-30) και το σετ τελείωσε με άσσο του Φράγκου εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του Ολυμπιακού για το 1-1 σετ.

Το σερί 4-0 που έκανε το 2-1

Με τον αέρα της ισοφάρισης και τον Στιβαχτή να ξεκινάει στη βασική ομάδα ο Ολυμπιακός μπήκε πιο φουριόζος, απέκτησε αυτοπεποίθηση και με σερί 3-0 ξέφυγε 7-2. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε και πάλι με τον εκπληκτικό Σωτηρίου στο σερβίς αλλά και τους Σακόγλου, Σαφράνοβιτς να φτάνουν το ματς στα ίσια (10-10). Ακολούθησε μεγάλη μάχη πόντο πόντο και στο 19-19 ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 από το χαμένο σερβίς του Σμαραγδή και το λάθος του Σαφράνοβιτς. Με επίθεση του Φράγκου, μπλοκ του Ντάφ στον Σωτηρίου, άουτ επίθεση του Σακόγλου και πλασέ του Φράγκου ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και με 25-20 έκανε το 2-1 σετ.

Τα δύο μεγάλα σερί

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός πάτησε κι άλλο γκάζι, ξέφυγε από την αρχή με 4-0 ύστερα από λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ και με δύο σούπερ ενέργειες του Αγκάμεζ ξέφυγε 16-10. Παρόλα αυτά οι πρωταθλητές με τον Τερζή στο σερβίς έκαναν σερί 5-0 και ισοφάρισαν 17-17. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με το σερβίς του Φιλίποφ και τα διαδοαχικά μπλοκ που έφεραν σερί 6-0 και μετά το 23-17 ο Ολυμπιακός κλείδωσε τη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 21-19, 32-30
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-20
4ο σετ: 8-4, 16-10, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 32-30, 25-20, 25-19) σε 114'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (άσσος), Κοκκινάκης 11 (8/20 επ, 3 μπλοκ, 68% υπ - 48% άριστες), Άθος Κόστα 10 (10/16 επ), Αγκάμεζ 20 (14/34 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 2 (2/7 επ, 18% υπ - 9% άριστες) / Στεφάνου (λ, 55% υπ - 30% άριστες), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 14 (12/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 82% υπ - 76% άριστες).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (άσσος), Σακόγλου 20 (19/37 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (10/28 επ, 1 άσσος, 38% υπ - 27% άριστες), Σμαραγδής 11 (3/10 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (3/7 επ, 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 16 (15/22 επ, 1 άσσος, 35% υπ - 25% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ - 44% άριστες), Παντακίδης, Τερζής 1 (άσσος), Παπαδόπουλος.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Σλόμπονταν Μπόσκαν τόνισε: «Πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ. Σημαντικό επίσης που δεν είχαμε απώλεια βαθμούς στην έδρα μας, μπροστά στον κόσμο μας. Είδαν όλοι όμως πόσο καλή ομάδα είναι ο ΠΑΟΚ και πόσο σημαντική είναι η νίκη μας. Ο Στιβαχτής και ο Φράγκος ήρθαν από τον πάγκο και έπαιξαν πολύ καλά και μπράβο τους. Απέναντι σε μία ομάδα όπως τον ΠΑΟΚ είναι πολύ σημαντικό να έρχονται βοήθειες από τον πάγκο και σήμερα αυτό έγινε σε πολύ καλό βαθμό. Ο κόσμος ήταν καταπληκτικός, είναι πολύ ωραίο να παίζεις σε γεμάτο γήπεδο και να σε υποστηρίζουν από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο».

Ο κορυφαίος του Ολυμπιακού Ανδρέας Φράγκος είπε: «Ήταν ένα παιχνίδι που εγώ προσωπικά το βλέπω σαν ένα πρώτο τεστ για να αναγνωρίσουμε που βρισκόμαστε που μπορούμε να φτάσουμε και να βελτιωθούμε. Η νίκη ή ήττα προσωπικά δεν θα σήμαινε κάτι αφού είναι πολύ αρχή ακόμα στη σεζόν. Το σημαντικό είναι ότι καταφέραμε να αλλάξουμε μέσα στο παιχνίδι κάποια τεχνικά και τακτικά στοιχεία και έτσι φτάσαμε στη νίκη. Από κει και πέρα θα δουλέψουμε στις προπονήσεις μέσα στην εβδομάδα για να βελτιώσουμε κάποιους τομείς. Όσον αφορά τον κόσμο το έχω ξαναπεί και παλαιότερα, ότι είναι πολύ ωραίο να δημιουργείται τέτοια ατμόσφαιρα. Είναι πολύ σημαντικό και για εμάς τους αθλητές και έτσι θέλουμε να είναι ο κόσμος κοντά μας και στα επόμενα παιχνίδια και εμείς από την πλευρά μας να συνεχίσουμε να του δίνουμε χαρές».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Μετά το πρώτο σετ, ήμασταν μπροστά και στο δεύτερο και είχαμε την ευκαιρία να το κατακτήσουμε. Αν ήμασταν λίγο πιο ποιοτικοί στην κόντρα προς το τέλος του σετ, ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Μετά ίσως απογοητευτήκαμε, έπεσε η απόδοσή μας. Ο Ολυμπιακός άλλαξε την ομάδα, άλλαξε τον ρυθμό και εμάς μας προβλημάτισε. Το σέρβις μας δεν ήταν τόσο καλό όσο στην αρχή και έπαιξε και αυτό τον ρόλο του. Σε γενικές γραμμές όμως είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση. Δεν είμαι χαρούμενος που χάσαμε αλλά αν το δούμε λίγο πιο ψύχραιμα, η αποδοσή μας δεν ήταν τόσο κακή».

Ο λίμπερο του ΠΑΟΚ Δημήτρης Γκαράς που έχει και τα γενέθλια του σήμερα είπε: «Ξεκινήσαμε καλά και δυνατά, χωρίς λάθη. Το καλό μας στοιχείο είναι το μπλοκ-άμυνα και μας έχει χαρίσει πολλές νίκες. Ο Ολυμπιακός έχει βάθος πάγκου, έκανε αλλαγές και έδωσε μάι φρεσκάδα στην ομάδα και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και εμείς να κυνηγάμε στο σκορ. Έπαιξε ρόλο η απώλεια του δευτέρου σετ, κάθε σετ όμως είναι διαφορετικός αγώνας. Εύχομαι να γυρίσουν γρήγορα τα παιδιά που είναι τραυματίας, είμαστε 7-8 παιδιά εδώ και πολύ καιρό και είναι ένα μειονέκτημα για μας».