13-11-2016

Η Κηφισιά 3-0 τον Παμβοχαϊκό και λαχτάρα με Χριστοφιδέλη (φωτό)

(3 votes)
Tην δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Κηφισιά στο Ζηρίνειο και μάλιστα επί του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Στο Ζηρίνειο όλοι «πάγωσαν» στο 10-8 του 2ου σετ όταν έπεσε άτσαλα στο παρκέ ο έμπειρος ακραίος της Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δείχνοντας να πονάει στο γόνατο. Ο Χριστοφιδέλης αποθεώθηκε από τους φίλους των δύο ομαδων και αμέσως μεταφέρθηκε για υπέρηχο ο οποίος δεν έδειξε κάτι το ανησυχητικό πέρα από μία θλάση που θα τον κρατήσει εκτός γηπέδων για περίπου 10-15 ημέρες. Τη θέση του στον αγώνα πήρε ο Εφραιμίδης.

Η Κηφισιά προέρχονταν από την ήττα στην Πάτρα με 3-1 από την Παναχαϊκή και έδειξε μεγάλη αποφασιστικότητα για τη νίκη, ενώ ο Παμβοχαϊκός δεν είχε συνέχεια μετά το 3-2 επί του Παναθηναϊκού. Η Κηφισιά έφτασε τους 7 βαθμούς και είναι στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Παμβοχαϊκός έμεινε με 5 βαθμούς στην 7η θέση.

Γιορντάνοφ και Πούλκο

Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Γιορντάνοφ ο οποίος μάλιστα τελείωσε τον αγώνα με τρεις προσωπικούς του πόντους, όμως, ρόλο κλειδί είχε ο Ζλάταν Πούλκο ο οποίος σημείωσε 15/20 τελειωμένες επιθέσεις και έναν άσσο ενώ σήκωσε και μέρος της υποδοχής κάνοντας όμως ορισμένα λάθη. Την καλύτερη εφετινή του εμφάνισης έκανε και ο Δημήτρης Νικολάκης, ενώ επέστρεψε ο Ταμπουρατζής που είχε απουσιάσει κόντρα στην Παναχαϊκή. Πολύ δουλειά στην υποδοχή έκανε και ο Εφραιμίδης.

Αντίθετα, ο Παμβοχαϊκός μετά την απώλεια του 1ου σετ όπου ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επηρρεάστηκε αρνητικά, δεν εκμεταλεύτηκε την απουσία του Χριστοφιδέλη και δε μπόρεσε να διασπάσει την υποδοχή των γηπεδούχων με το μεγάλο όπλο που είναι το σερβίς. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζελάτι, καλή παρουσία είχαν Πέτι, Μπατατζίμ αλλά στα κρίσιμα σημεία έγιναν πολλά λάθη.

Νικολάκης και «πέναλτυ» Μουρούτη

Το 1ο σετ ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Έγινε μεγάλη μάχη πόντο πόντο με τον Παμβοχαϊκό να είναι σχεδόν πάντα έναν πόντο μπροστά και δύο στο 13-11 όταν ο Ζιβάνοβιτς έκανε δύο προσωπικές ενέργειες. Η απάντηση ήρθε από επίθεση του Πούλκο και μπλοκ των Μουρούτη - Νικολάκη αλλά ο Γκράχαμ με άσσο έκανε το 16-14.

Η Κηφισιά ισοφάρισε εκ νέου, αλλά ο άσσος του Τζελάτι και η «κόντρα» του Μπατατζίμ έκαναν το 19-16. Η Κηφισιά κάλυψε πάλι τη διαφορά με ένα λάθος του Παμβοχαϊκού και το μπλοκ του Παπαγγελόπουλου και φτάσαμε στο 23-23 με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ.  Ο Γκρέγκορι Πέτι με επίθεση έφερε τον Παμβοχαϊκό σε σετ μπολ 24-23 αλλά δύο επιθέσεις του Γιορντάνοφ έβαλαν μπροστά την Κηφισιά 25-24. Ο Μπατατζίμ ισοφάρισε (25-25) και ο Νικολάκης με καταπληκτική ενέργεια έκανε το 26-25 και ο Μουρούτης με «πέναλτυ» τελείωσε το σετ 27-25.

Ο τραυματισμός Χριστοφιδέλη

Με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση μπήκε η Κηφισιά στο 2ο σετ έχοντας μόνιμα διαφορά δύο πόντων. Στο 10-8 τραυματίστηκε ο Χρστοφιδέλης αλλά η Κηφισιά με τον Εφραιμίδη έμεινε ακλόνητη και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Στο 18-16 με επίθεση του Πούλκο και λάθος του Γκράχαμ η διαφορά άνοιξε στο +4 (20-16) κι εκεί κρίθηκε και το 2ο σετ με 25-20 και 2-0.

Υπογραφή Γιορντάνοφ

Ο εντυπωσιακός Πούλκο με το σερβίς του έδωσε τη χαριστική βολή στον Παμβοχαϊκό. Η Κηφισιά ξέφυγε με 4-1 και λίγο αργότερο με νέο ρεσιτάλ του Σλοβένου ακραίου έγινε το 13-7. Ο Παμβοχαϊκός έκλεισε τη διαφορά στο 13-10 αλλά τα σερβις του Παπαγγελόπουλου έφεραν σερί 3-0 για το 16-10. Πάντως ο Παμβοχαϊκός το πάλεψε για να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά και με τον Μπατατζίμ ισοφάρισε 22-22. Ήταν η ώρα να μιλήσει η εμπερία του Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος με επίθεση, άσσο και νέα επίθεση τελείωσε τον αγώνα 3-0 σετ εν μέσω αποθέωσης.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βουδούρης

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 27-25
2ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-20, 25-22

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-20, 25-22) σε 83'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Χριστοφιδέλης 1 (1/5 επ, 67% υπ - 33% άριστες), Μουρούτης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πούλκο 16 (15/20 επ, 1 άσσος, 38% υπ - 8% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (18/32 επ, 3 άσσοι) / Ταμπουρατζής (λ, 76% υπ - 47% άριστες), Κάπελλας, Λάππας, Εφραιμίδης (88% υπ - 63% άριστες).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 2 (2 άσσοι), Γκράχαμ 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτι 13 (12/19 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ - 39% άριστες), Πελεκούδας 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 15 (13/24 επ, 2 άσσοι), Μπατατζίμ 11 (11/15 επ, 81% υπ - 56% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 77% υπ - 64% άριστες), Αγγελόπουλος (33% υπ - 33% άριστες), Γεωργίου.

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Είναι πολύ μεγάλη νίκη. Έτσι όπως είμαστε τώρα με τις απουσίες μας, ο Παμβοχαϊκός είναι πιο πλήρης από εμάς και κάνει τη νίκη μας ακόμα πιο μεγάλη. Η ομάδα δείχνει ότι μπορεί. Δεν ξέρουμε ακόμα τι μπορούμε να κάνουμε, είναι το πρώτο παιχνίδι που παίζουμε καλά. Ο Παμβοχαϊκός νίκησε την προηγούμενη βδομάδα τον Παναθηναϊκό και εμείς προερχόμασταν από ήττα και η νίκη σήμερα μας έδωσε χαρά. Ακόμα πιο χαρούμενος όμως είμαι τώρα γιατί μόλις έμαθα ότι ο Κώστας Χριστοφιδέλης δεν έχει κάτι σοβαρό, η μαγνητική που έκανε ήταν καθαρή. Συγχαρητήρια στα παιδιά, προσπάθησαν τρομερά. Συγχαρητήρια και στον Νικήτα (σ.σ. Εφραιμίδη) που πήρε έναν πολύ δύσκολο ρόλο στο παιχνίδι».

Ο Νικήτας Εφραιμίδης που κλήθηκε να καλύψει το κενό του Χριστοφιδέλη είπε: «Είχαμε την μεγάλη ατυχία με τον Χριστοφιδέλη και ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Εγώ από την πλευρά μου έκανα αυτά που μου ζητήθηκαν, τίποτα παραπάνω. Μας προβληματίζει τα σκαμπανεβάσματα που κάνουμε, χάνουμε διαφορές και πρέπει να το λύσουμε. Ευελπιστώ ότι ο χρόνος θα κυλήσει υπέρ μας. Ήταν μία σπουδαία νίκη απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα και γενικά θα κάνει ζημιά σε πολλές ομάδες φέτος».

Ο τεχνικός του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Το πρώτο σετ ήταν το κρίσιμο που χάθηκε από δικά μας λάθη. Μετά πήρε μπρος ο Γιορντάνοφ και μας νίκησε. Η ήττα σήμερα είναι ένα καλό μάθημα για μας και πρέπει να δούμε τα λάθη μας. Είμαστε ακόμα στην εκμάθηση και για να τα αφομιώσουμε όλα θα χρειαστεί χρόνος».

Ο λίμπερο του Παμβοχαϊκού Θοδωρής Τσαδήμας τόνισε: «Ερχόμασταν από μία μεγάλη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό. Σήμερα μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι, ήμασταν μπροστά στο πρώτο σετ αλλά κάποια λάθη μας έκαναν να χάσουμε την συγκέντρωση μας. Αν είχαμε πάρει το πρώτο σετ το παιχνίδι θα ήταν διαφορετικό. Τώρα ξεχνάμε το σημερινό παιχνίδι, είναι μία κακή παρένθεση και πρέπει να δουλέψουμε σκληρά αυτή την βδομάδα για να είμαστε έτοιμοι απέναντι στον Ηρακλή σε 7 μέρες».

Φωτογραφίες: Μαίρη Σαμιώτου