21-11-2016

Πρώτος και αήττητος ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον Ηρακλή Χαλκίδας (φωτό)

Ο Ολυμπιακός παρά τη μεγάλη αντίσταση που συνάντησε στη Χαλκίδα από τον τοπικό Ηρακλή νίκησε με 3-1 σετ και είναι η μοναδική ομάαδα της Volley League «Πάμε Στοίχημα» που συνεχίζει αήττητη μετά την 5η αγωνιστική η οποία θα ολοκληρωθεί την 1η Δεκεμβρίου με το ντέρμπι ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός.

Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς τους τραυματίες Τσούπκοβιτς, Στεφάνου μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με πολυφωνία στην επίθεση από τους Αγκάμεζ, Φράγκο, Κοκκινάκη πήραν εύκολα το 1ο σετ. Στο 2ο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας πάλεψε να ισορροπήσει την υποδοχή του και από το 3ο σετ με αιχμή τον Τάπια και πίεση στο σερβίς πάνω στον Γκούζντα κατάφερε να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο και να μειώσει σε 2-1 σετ. Από τον Ηρακλή δεν αγωνίστηκαν οι Φερέλ, Αντιφάκος που ήταν τραυματίες και έμειναν στην εξέδρα.

Μέχρι τα μισά του 4ου σετ ο Ηρακλής πίεσε τον Ολυμπιακό, αλλά η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν είχε αποτελεσματικό μπλοκ, πρωταγωνιστή τον Αγκάμεζ και πήρε δίκαια τη νίκη.

Πάντως ο Ολυμπιακός είχε 8 λάθη περισσότερα από την Χαλκίδα (23-31), ωστόσο κρατάει ότι τα 6 από τα 12 συνολικά μπλοκ που είχε τα πέτυχε στο κρίσιμο τέταρτο σετ.

Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του, πήρε από την αρχή την διαφορά και έφτασε εύκολα στο 2-0.

Στο τρίτο, ενώ όλα έδειχναν ότι η κατάληξη θα ήταν ίδια, ο Τάπια μειώνει σε 9-8 και στο σερβίς πάει ο Κανέλλος. Ο έμπειρος κεντρικός χάλασε την υποδοχή των ερυθρολεύκων, η ομάδα του εκμεταλλεύτηκε τις κόντρα επιθέσεις και τα λάθη των αντιπάλων και με σερί 6-0 ξέφυγε με 14-9. Η διαφορά έμεινε ως το τέλος παρά τις προσπάθειες του Αγκάμεζ να μειώσει. Έτσι, με λάθος του Φράγκου στο σερβίς η Χαλκίδα μείωσε σε 2-1.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τέταρτο σετ. Με άσσο του Τάπια η Χαλκίδα προηγήθηκε με δύο (9-7) και έδειχνε αποφασισμένος να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Ο Ανδρέας Φράγκος ισοφάρισε 13-13, ωστόσο δικό του λάθος έδωσε πάλι το προβάδισμα στους νεοφώτιστους. Ο Ομάρ Τάπια κουράστηκε, έκανε δύο λάθη και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Η η διαφορά μεγάλωσε (22-17, 24-20) και ο Κοκκινάκης με επίθεση τελείωσε το σετ με 25-21.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Ονόπας

1ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 18-25
3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-15, 25-19
4ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 21-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 18-25, 25-19, 21-25) σε 104'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19 (17/32 επ, 2 άσσοι), Κανέλλος 8 (5/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλότσκο 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 31% άριστες), Κασαμπαλής 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 12 (10/30 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 29% άριστες), Αδαμόπουλος 5 (5/9 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης (50% υπ - 17% άριστες), Γαλιώτος 1 (άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (12/22 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 43% άριστες), Φράγκος 16 (13/27 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 87% υπ - 60% άριστες), Άθος Κόστα 11 (9/12 επ, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 22 (16/33 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 51% υπ - 26% άριστες).

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Ο Φερέλ έχει πρόβλημα με τη μέση του. Μάλλον είναι ισχυαλγία αλλά αύριο θα κάνει εξετάσεις. Αναγκαστήκαμε να προσαρμοστούμε σε νέα δεδομένα. Και ο Ολυμπιακός μπήκε με διαφορετικό σχήμα με λίμπερο τον Γκούζντα. Ετσι χάσαμε εύκολα το πρώτο σετ αλλά στο δεύτερο παίξαμε καλύτερα και το σκορ μας αδικεί. Στο τρίτο σετ πιέσαμε στο σερβίς και μπήκαμε στον αγώνα. Δυστυχώς στο τέταρτο σετ το φοβηθήκαμε. Κάναμε λαθάκια, ο Φιλίποφ έπαίξε πρώτο χρόνο και μας ξέφυγε. Παρά την ήττα είμαι ευχαριστημένος από τη μαχητικότητα και την προσπάθεια που κάναμε. Με τέτοια εμφάνιση είναι βέβαιο πως θα πάρουμε βαθμούς στα ματς που κυνηγάμε για την παραμονή μας».

Ο προπονητής του Ολυμπιακός Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε στο osfp.gr: «Παίξαμε πολύ καλά στα δυο πρώτα σετ. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και είχαμε εστιάσει στα πράγματα που θέλαμε να εφαρμόσουμε. Στο 3ο σετ, χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Ο Ηρακλής δεν ήθελε να χάσει με 3-0 και αντέδρασε. Είμαι ικανοποιημένος από τη συνολική εμφάνιση των παιδιών. Είμαστε Ολυμπιακός και οφείλουμε να είμαστε σοβαροί και συγκεντρωμένοι από την αρχή μέχρι το φινάλε των αγώνων».

Ο Ανδρέας Φράγκος δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Στα δύο πρώτα σετ ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι. Στο τρίτο χάσαμε την συγκέντρωσή μας και δώσαμε την ευκαιρία στον Ηρακλή να ανεβάσει ρυθμούς και να μας κερδίσει σε εκείνο το σημείο. Στο 4ο σετ όμως καταφέραμε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι και να φτάσουμε στην τελική επικράτηση. Ακόμα είμαστε στην αρχή του πρωταθλήματος. Βήμα βήμα προχωράμε για να φτάσουμε στο στόχο μας».