14-12-2016

Ο Ολυμπιακός δύσκολο 3-1 επί του μαχητικού Ηρακλή (φωτό)

Ο Ολυμπιακός έστω και δύσκολα νίκησε τον Ηρακλή Πετοσφαίριση με 3-1 σετ και σημείωσε την ένατη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθημα Volleu League «Πάμε Στοίχημα» και έφτασε στο απόλυτο των 27 βαθμών. Ο Ηρακλής έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση σε 2-2 σετ καθώς είχε δύο σετ μπολ στο 24-23 και στο 25-24 του 4ου σετ.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με βασικό διαγώνιο τον Ζουπάνι και ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα απέναντι στον Ηρακλή που μπήκε «παγωμένα» με κακή υποδοχή και υποτονική επιθεση. Η επικράτηση του Ολυμπιακού ήταν εύκολη στο 1ο σετ (25-16) αλλά στη συνέχεια ο Ηρακλής «έδεσε» την υποδοχή του και ισορρόπησε τον αγώνα. Από εκείνη τη στιγμή ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Μάλιστα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-11 στο 2ο σετ αλλά το σερβίς του Κοπρίβιτσα χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και οι παίκτες του έκαναν διαδοαχικά λάθη. Ο Ηρακλής με συνολικό σερί 5-0 πέρασε μπροστά 16-14 και με το χαμένο σερβίς του Σουλτανόπουλου ξέφυγε και 20-16. Ηταν η στιγμή που ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Με τον Φιλίποφ στο σερβίς και με διαδοχικά μπλοκ σε Καλαντάντζε και Κοπρίβιτσε έκανε σερί 4-0 για το 20-20. Ο Καλαντάντζε έκανε το 21-20 και ο Φράγκος έκανε δύο λάθη με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να κάνει το 23-20 και να πάρει το σετ 25-21 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ κέρδισε τις μάχες πάνω στο φιλέ και ξέφυγε με 11-7. Αυτή τη φορά κράτησε το προβάδισμα και το αύξησε στο 19-14 με τον άσσο του Κοκκινάκη και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά για το 25-21 και 2-1 σετ.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ με τον Ηρακλή να ξεφεύγει με 7-4 χάρις το καλό μπλοκ. Ο Ολυμπιακός ιοφάρισε 10-10 και ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τον Ηρακλή να έχει σχεδόν πάντα το προβάδισμα με έναν πόντο. Ο Καλαντάντζε έκανε το 24-23 και ο Άθος ισοφάρισε 24-24. Το μπλοκ των Γάτση, Καλαντάντζε πάνω στον Τσούπκοβιτς έκανε το 25-24 για τον Ηρακλή αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγει από τα σχοινιά όταν οι διαιτητές χρέωσαν με φιλέ τον Καλαντάντζε (25-25). Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με το μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Κοπρίβιτσα και ο Κοπρίβιτσα απάντησε με μπλοκ στον Φράγκο (26-26). Ο Καλαντάντζε χρεώθηκε πάλι φιλέ για να γίνει το 27-26, αλλά ο Φράγκος έχασε το σερβίς (27-27). Ο αγώνας κρίθηκε τελικά με 29-27 χάρις την επίθεση του Τσούπκοβιτς και την άουτ επίθεση του Καλαντάντζε.

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-16
2ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-21
4ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 29-27

Τα σετ: 3-1 (25-16, 21-25, 25-21, 29-27) σε 106΄

*Oι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 2 άσσοι, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετ. προήλθαν: 3 άσσοι, 47 επιθέσεις, 18 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Ντάφ 5π. (3/5επ., 2 μπλοκ), Ζουπάνι 20 (17/33, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (12/26, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 73%υπ., 67% αρ.), Άθος 10 (10/21), Τσούπκοβιτς 21 (21/37, 57%υπ., 29αρ.) / Στεφάνου (λ. - 52%υπ. 36%αρ.), Σουλτανόπουλος 3 (2/2, 1 μπλοκ), Φράγκος (33%υπ., 33%αρ.), Στιβαχτής.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 13π. (9/21επ., 4 μπλοκ), Καλαντάντζε 24 (21/47, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κιόσσης 9 (5/7, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 5 (1/3, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 2 (2/11, 65% υπ., 55% αρ.), Γάτσης 15 (9/13, 5 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 76%υπ., 60αρ.), Ηλίας, Χριστόφας.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Σλόμπονταν Μπόσκαν είπε: «Είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές από τον τρόπο που παίξαμε σήμερα. Αγωνιστήκαμε χωρίς τον Αγκάμεζ και όλοι αισθάνθηκαν ότι πρέπει να είναι πιο υπεύθυνοι. Ο Ζουπάνης έπαιξε πολύ καλά, μπορεί να μην διατήρησε τον ίδιο ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά τα πήγε καλά και διαχειρίστηκε την πίεση. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη».

Ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, Κονσταντίν Τσούπκοβιτς δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Παίξαμε και χωρίς τον Λίμπε (σ. Αγκάμεζ) που είναι ο πιο σημαντικός παίκτης για εμάς. Προσπαθήσαμε να παίξουμε το παιχνίδι μας και καταφέραμε να κερδίσουμε χωρίς να έχουμε κάποια βαθμολογική απώλεια. Δεν στεκόμαστε άλλο σε αυτό το παιχνίδι και κοιτάμε την αναμέτρηση που ακολουθεί το Σάββατο με τον Φοίνικα Σύρου»

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννη Ορφανός δήλωσε: «Καταρχήν συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη και στους παίκτες μου για την προσπάθεια και την εμφάνιση. Ξεκινήσαμε άσχημα αλλά πολλά έπαιξαν ρόλο. Η ώρα του αγώνα, το ότι παίζαμε με τον πρωτοπόρο αλλά το ξεπεράσαμε γρήγορα. Βρήκαμε στη συνέχεια τον καλό μας εαυτό και στις λεπτομέρειες ειδικά στο 4ο σετ κρίθηκε το παιχνίδι. Κρατάμε την καλή εμφάνιση γιατί έχουμε δύσκολους αγώνες με Παναθηναϊκό και Κηφισιά και θα μας χρειαστεί για τη συνέχεια. Υπάρχει όμως και πίκρα γιατί δεν έχουμε στις αποσκευές μας έστω κάποιο βαθμό».