14-12-2016

Ο Φοίνικας έστησε μπλοκ στη Χαλκίδα, 3-1 τον Ηρακλή (φωτό)

Με αδιαπέραστο μπλοκ όπου ο Χήρας έδωσε ρεσιτάλ και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Μρντακ ο Φοίνικας Σύρου «δραπέτευσε» με το τρίποντο από τα στενά του Ευρίπου. Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ από τον μαχητικό Ηρακλή Χαλκίδας κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα και με υπεροχή σε επίθεση και μπλοκ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ που είναι η πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα, η δεύτερη εκτός έδρας και το πρώτο τρίποντο μακριά από τη Σύρο.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας κατάφερε να γυρίσει το 1ο σετ στο οποίο ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ αλλά δεν συνέβη το ίδιο και στα υπόλοιπα σετ όπου οι συριανοί δεν απώλεσαν το προβάδισμα που είχαν στο σκορ. Έτσι η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση μπαίνει στη τελική ευθεία για τον αγώνα παραμονής με την Κύζικο Νέας Περάμου στους Αγίους Θεοδώρους.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 24-21, αλλά η είσοδος του Γαλιώτου βοήθησε στο σερβίς και ο Ηρακλής ισοφάρισε 24-24. Οι σωστές επιλογές του Κασαμπαλή και μία επίθεση του Τάπια έκαναν τη διαφορά και έκαναν το 29-27. Από το 2ο σετ ήταν συνέχεια στη θέση του οδηγού, ο Γκολίτσης επιχείρησε αλλαγές αλλά ήταν αδύνατον να σταματήσει ο Μρντακ. Ο Σέρβος διαγώνιος βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και τελείωσε όλες τις δύσκολες επιθέσεις της ομάδας του.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αγγελίδης

1ο σετ: 6-8, 12-16, 19-21, 29-27
2ο σετ: 4-8, 13-16, 19-21, 19-25
3ο σετ: 3-8, 11-16, 16-21, 21-25
4ο σετ: 8-7, 11-16, 17-21, 20-25

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (29-27, 19-25, 21-25, 20-25) σε 115'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19 (18/46 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 10 (7/12 επ, 3 μπλοκ), Κλότσκο 4 (3/19 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 42% άριστες), Κασαμπαλής 10 (3/7 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 8 (7/26 επ, 1 άσσος, 39% υπ - 20% άριστες), Αδαμόπουλος 9 (6/9 επ, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 67% υπ - 33% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης (67% υπ - 33% άριστες), Κολτσιάκης 8 (7/16 επ, 1 άσσος, 46% υπ - 31% άριστες), Αντιφάκος, Γαλιώτος 1 (άσσος).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 13 (6/8 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μρντακ 29 (19/43 επ, 5 άσσοι, 5 μπλοκ), Πάρις 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 16 (13/36 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ - 37% άριστες), Εφραιμίδης 13 (10/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ - 17% άριστες), Τουρανιάνιν 5 (1/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ,  55% υπ - 27% άριστες), Παπαδόπουλος.