18-12-2016

Ο Ολυμπιακός κράτησε το αήττητο στη Σύρο, 3-2 τον Φοίνικα (φωτό)

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο του στη μάχη της Σύρου απέναντι στον μαχητικό Φοίνικα ωστόσο είχε την πρώτη βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι προηγήθηκαν 2-0 σετ οδηγήθησαν στο τάι μπρέικ όπου πήραν τη νίκη με 15-13. Στο 5ο σετ επιστρατεύτηκαν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ και ο Ανδρέας Φράγκος που τόνωσαν επιθετικά την ομάδα του και πήραν τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με διαγώνιο τον Ζουπάνι ο οποίος με τα σερβίς του έβαλε την ομάδα του στη θέση του οδηγού. Οι ερυθρόλευκοι έχοντας τον απόλυτο έλεγχο ξέφυγαν 9-3 και 15-7. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 25-16 και το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας βελτιώθηκε στην υποδοχή και έφερε το ματς στα ίσια (7-7). Ο Ολυμπιακός με δύο μπλοκ από Κοκκινάκη, Ζουπάνι ξέφυγε 13-11 αλλά ο Φοίνικας με τρία ερυθρόλευκα λάθη και ένα μπλοκ του Χήρα πέρασε μπροστά 16-14. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 18-18 και με δύο εξαιρετικές ενέργειες του Κοκκινάκη πέρασε μπροστά 20-18. Ο Φοίνικας μείωσε με τον Εφραιμίδη 21-20 αλλά ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς, ο Ρεϊνάλντο κάρφωσε άουτ και με δύο πόντους του Ζουπάνι (μπλοκ και επίθεση) έγινε το 25-20 και το 2-0 σετ.

O Nτούσκο Νίκολιτς έριξε στον αγώνα τους Σούρδι, Παπαδόπουλο στη θέση των Εφραιμίδη, Χήρα. Ο Φοίνικας πέρασε σταδιακά στην αντεπίθεση και έγινε μεγάλη μάχη έγινε σε όλο το 3ο σετ. Ο Φοίνικα ανέβασε το ρίσκο στο σερβίς, ενώ ο Ολυμπιακός είχε κενά στην υποδοχή. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και στο 17-17 ο Παπαδόπουλος σε πρώτο χρόνο έκανε το 18-17 και στην επόμενη φάση χρεώθηκε με υπέρβαση ο Στιβαχτής (19-17). Το 22-18 ο Αγκάμεζ κάρφωσε άουτ (δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Μπόσκαν). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-23 με δύο πόντους του Άθος Κόστα και το σετ τελείωσε με πόντο του Μρντακ για το 25-23 και το 2-1 σετ.

Η είσοδος του Σούρδι έκρινε το 4ο σετ καθώς ο νεαρός ακραίος του Φοίνικας έκανε σερί 7-0 με εξαιρετικό σερβίς εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 17-10. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-4, αλλά με ρεσιτάλ από τον Μρντακ ο Φοίνικας έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 8-6. Ήταν η ώρα που ο Αγκάμεζ πήρε πάνω του τον Ολυμπιακό. Με δύο άσσους του Κολομβιανούς το και ένα μπλοκ του Νταφ στον Μρντακ ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 13-10. Ο Φοίνικας μείωσε με άουτ επίθεση του Αγκάμεζ αλλά ο Κολομβιανός τελείωσε τον αγώνα με επίθεση για το 15-13 και το 3-2 σετ.

5ο σετ: 3-5, 10-9, 10-12, 13-15

* Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 20-25, 25-23, 25-14, 13-15) σε 118΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 2π. (2/3), Μρντακ 19 (18/35, 1 άσσος), Πάρις 7 (3/4, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρεϊνάλντο 13 (9/28, 4 μπλοκ, 50% αρ., 32%υπ.), Εφραιμίδης 7 (6/14, 1 άσσος, 61%υπ., 28%αρ.), Τουράνιανιν 4 (2/6, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 87%υπ., 73%αρ.), Παπαδόπουλος Χρ. 7 (3/4, 4 μπλοκ), Σούρδι 10 (6/15, 4 άσσοι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 13π. (9/12, 4 μπλοκ), Ζουπάνι 17 (11/25, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (7/17, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αθος 7 (6/8, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 12 (11/24, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 63%υπ., 29%αρ.), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 3 (3/4, 43%υπ., 14%αρ.), Ρουμελιωτάκης, Αγκάμεζ 6 (2/10, 1 μπλοκ, 3 άσσοι).

Ο προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Σίγουρα είναι θετικό ότι πήραμε έναν βαθμό. Αν με ρωτούσατε πριν από τον αγώνα θα σας έλεγα ότι θα ήμουν ευχαριστημένος. Όμως μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη και είμαι στεναχωρημένος που δεν ήρθε.  Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παίζει πολύ καλά και είναι το φαβορί. Όμως και ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί σήμερα, αλλά φτάσαμε κοντά στη νίκη».

Ο Σέρβος προπονητής του Ολυμπιακού Σλόμπονταν Μπόσκαν είπε: «Για δύο σετ παίξαμε καλά και φτάσαμε στο 2-0. Ωστόσο στη συνέχεια αντιμετωπίσαμε προβλήματα στη υποδοχή. Θέλω όμως να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη νίκη. Οι αθλητές μου δεν είναι μηχανές. Υπάρχουν προσδοκίες στους φιλάθλους και τους δημοσιογράφους ότι θα παίρνουμε μόνο καθαρές νίκες. Αυτό δεν μπορεί να γίνει».