22-12-2016

Η Κηφισιά 3-0 τον Ηρακλή με σούπερ Γιορντάνοφ, Παπαγγελόπουλο (φωτό)

Ιδανικό φινάλε στον Α΄γύρο του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα» έκανε ο ΑΟΠ Κηφισιάς νικώντας τον Ηρακλή με 3-0 σετ σημειώνοντας την 5η νίκη του. Η επικράτηση της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη ήταν πιο δύσκολη απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς ο Ηρακλής προέβαλε σθεναρή αντίσταση ειδικά στα δύο πρώτα σετ.

Η Κηφισιά ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα ένα - δύο πόντων μέχρι και το 20-18. Η άουτ επίθεση του Χρήστου Κιόση και  το σερβίς του Γιορντάνοφ έκαναν το 22-18. Ο Καλαντάντζε μείωσε σε 22-19 και ο Κοπρίβιτσα με το σερβίς μείωσε σε 23-21.  Ο Γιορντάνοφ έκανε το 24-21 και τελείωσαν το σετ με επίθεση του Γιορντάνοφ για το 25-22.

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ με τον Λάππα να είναι δραστήριος στην επίθεση και να δίνει λύσεις μέχρι το 11-9. Ο Ηρακλής με μπλοκ του Ριζόπουλου στον Γιορντάνοφ ισοφάρισε 11-11. Η Κηφισιά με με μπλοκ από Νικολάκη - Παπαγγελόπουλο και επίθεση άουτ του Καλαντάντζε ξέφυγε 14-11. Ο Ηρακλής απάντησε με μίνι σερί 3-0 από επιθέσεις του Καλαντάντζε ισοφαρίζοντας 15-15. Ο γηραιός πέρασε και μπροστά 18-16 με δύο άσσους από τον Γάτση  και η απάντησε ήρθε από το Νίκο Παπαγγελόπουλο που από το σερβίς έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 21-19. Η επίθεση του Νικήτα εφραιμίδη έκανε το 23-21 και το ατομικό μπλοκ του Λάππα στον Καλαντάντζε έφερε το 24-21. Ο Ηρακλής με τον Κοπρίβιτσα και τον Καλαντάντζε και ένα μπλοκ του Γάτση ισοφάρισε 24-24. Ο Πούλκο με μπλοκ άουτ έκανε το 25-24 και ο Καλαντάντζε με άστοχη επίθεση έδωσε το σετ στην Κηφισιά που με 26-24 έκανε το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά έδειξε αυτοπεποίθηση, έκανε λιγότερα λάθη και πίεσε περισσότερο στο σερβίς έχοντας προβάδισμα από την αρχή με 6-2 και 8-4. Η διαφορά έφτασε στο +5 για με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου πάνω στον Γάτση και στο +6 (11-5) με άσσο του Λάππα.
Με επίθεση του Καλαντάτζε ο Ηρακλής μείωσε σε 11-7 αλλά η Κηφσιά κράτησε μέχρι το τέλος τη διαφορά και πήρε την πολύτιμη νίκη με 3-0.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Ε

1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-22
2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 26-24
3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-22, 26-24, 25-16)

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (1/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (3/5 επ, 5 μπλοκ), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 38% υπ - 19% άριστες), Μουρούτης 2 (2/2 επ), Χριστοφιδέλης 1 (1/4 επ, 40% υπ- 20% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 59% υπ - 27% άριστες), Καρατζάς, Παπαδόπουλος, Πούλκο 1 (1/1 επ), Εφραιμίδης 3 (3/5 επ, 50% υπ - 25% άριστες)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΙΑΡΙΔΗ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ -75% άριστες), Καλαντάτζε 13 (12/24 επ, 1 άσσος), Κιόσης 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ), Πέντσεφ 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 4 (2/11 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ - 44% άριστες), Γάτσης 9 (6/13 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 59% υπ 34% άαριστες), Στεφανίδης, Ηλίας

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Είναι κομβική νίκη για εμάς και αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Κάνανε μεγάλη προσπάθεια την τελευταία εβδομάδα. Είναι μία νίκη που μας δείχνει ότι έχουμε δυνατότητες και μπορούμε να ξεπεράσουμε τα προβλήματα. Οι παίκτες μου ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και στην τακτική μας και αυτό με ικανοποιεί ιδιαίτερα. Το κλειδί για τη νίκη της Κηφισιάς είναι ότι ήμασταν συγκεντρωμένοι στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα, κλείσαμε τα ατού του Ηρακλή και αντέξαμε στην πίεση. Εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία! Καλές γιορτές».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Το παιχνίδι κρίθηκε στα δύο πρώτα σετ τα οποία τα χάσαμε στις λεπτομέρειες. Αυτό μας στοίχισε και στο τρίτο σετ ουσιαστικά ρίξαμε λευκή πετσέτα, σαν να μην υπήρχαμε στο γήπεδο. Κάναμε πολλά ατομικά λάθη τα οποία έκριναν τον αγώνα. Ο Ηρακλής έχει χάσει την αυτοσυγκέντρωσή της από την ημέρα που χτύπησε ο Καλαντάτζε. Ο αθλητής δεν ήταν ποτέ ξανά ο ίδιος. Έχει αλλάξει όλη η ροή της προπόνησης. Ασχοληθήκαμε πολύ για το αν θα μείνει ή θα φύγει, αν μπορεί να παίξει ή όχι. Σίγουρα είναι ένας καλός παίκτης, αλλά ουδείς αναντικατάστατος. Στα τελευταία παιχνίδια δεν έχει βοηθήσει την ομάδα. Η αντικατάστασή του επιβάλλεται έτσι ώστε η ομάδα να αποκτήσει την ισορροπία της. Καλές γιορτές σε όλους».