22-12-2016

Ο ΠΑΟΚ με 3-0 προσπέρασε τον Παμβοχαϊκό

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του και την 8η συνεχόμενη που τον έφερε και πάλι στην 3η θέση της βαθμολογίας πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ και μάλιστα στο φινάλε του Α΄γύρου στο πρωτάθλημα Vοlley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ και τον προσπέρασε στη βαθμολογία. Η ομάδα του Βραχατίου αγωνίστηκε χωρίς τους Πελεκούδα, Ζιβάνοβιτς. Τη θέση τους πήραν οι Παπάζογλου, Γεωργίου. Ο Παμβοχαϊκός απείλησε μόνο στο 3ο σετ αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα μπλοκ και ένα λάθος των φιλοξενούμενων πήρε τη νίκη.

Το ματς άρχισε με τις δυο ομάδες να βαδίζουν μαζί στο σκορ (4-4). Από εκεί και πέρα, οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να φτάσουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, προηγούμενοι με 8-4. Η διαφορά έφτασε στους 5 πόντους (14-9) αλλά η αντίδραση από τους παίκτες του Παμβοχαϊκού ήταν άμεση και ισοφάρισαν σε 14-14. Με εκπληκτική απόδοση του Σαφράνοβιτς, και έναν Σακόγλου σε μεγάλα κέφια, το σκορ έγινε 22-16. Στο 24-15, ο Ερνάρντο Γκόμεζ μπαίνει στη θέση του Χάρη Σακόγλου, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με δυο συνεχόμενους πόντους από τον ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε με 2-0 και 5-1, αναγκάζοντας τον προπονητή του Παμβοχαϊκού να πάρει τάιμ άουτ. Οι δυο ομάδες έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 8-5. Πρώτος χρόνος από τον Σμαραγδή και πόντος του Πέτκοβιτς κάνουν το 12-7. Ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ έφτασε και πάλι να φτάσει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-11). Η υπεροχή του Δικεφάλου ήταν εμφανής, τελειώνοντας το 2ο σετ μέσα σε με σκορ 25-16.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 15-15. Η ομάδα από το Βραχάτι έδειξε ότι θέλει να πάρει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι όμως ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς και ο Ντάντε Άμαραλ είχαν διαφορετική άποψη, και με ένα μπλοκ και ένα πλασέ του δεύτερου το σκορ έγινε 21-19. Κάπου εκεί ξαναμπαίνει ο Ερνάρτντο Γκόμεζ που απέσπασε ξανά το χειροκρότημα των φιλάθλων του δικεφάλου. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κέρδισε το παιχνίδι, κατακτώντας και το τρίτο σετ με 26-24.

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-4, 16-14, 21-16, 25-20
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-16
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 26-24

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 26-24)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Σακόγλου 13 (11/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1/5 επ), Σμαραγδής 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 22 (17/26 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ 67% υπ -53% άριστες), Ντάντε 15 (10/24 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ 80% υπ - 70% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ -42% άριστες), Παντακίδης, Σωτηρίου, Γκόμεζ, Τακουρίδης

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Γκράχαμ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Γεωργίου 1 (άσσος), Πέτι 9 (7/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 65% υπ - 52% άριστες), Παπάζογλου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 12 (20/24 επ, 2 μπλοκ),Μπατατζίμ 1 (1/6 επ, 43% υπ - 43% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 85 % υπ - 77% άριστες), Αγγελόπουλος 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 50% υπ -36% άριστες), Ιωαννίδης.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιάννης Καλμαζίδης, δήλωσε: «Είμαι ευχαριστημένος που νικήσαμε έναν δυνατό αντίπαλο που προέρχονταν από σερί επιτυχιών. Και ο αντίπαλος μας και εμείς είχαμε απουσίες. Κλείνουμε τον Α΄γύρο στην 3η θέση και περιμένουμε την επιστροφή του Γκόμεζ. Ο Χάρις είναι η ψυχή της ομάδας μας. Ο μεγάλος ηγέτης που τον βλέπουμε κάθε μέρα στην προπόνηση και μας βοηθάει πάρα πολύ. Τον περιμένουμε να μπει και στο πλήρες πρόγραμμα. Πάμε βήμα-βήμα και όλα θα είναι καλά. Το «κρας τεστ» θα γίνει αρχές Ιανουαρίου. Τον Ιανουάριο έχουμε 8 αγώνες σε 22 ημέρες και πρέπει να είμαστε έτοιμοι για όλα».

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ, Χάρης Σακόγλου τόνισε: «Θέλαμε μια καθαρή νίκη. Κάναμε το καθήκον μας, όπως πρέπει πάντα να κάνουμε... άλλα και για να έχουμε χαρούμενες γιορτές. Η ομάδα δείχνει ότι "ρολάρει" μέρα με τη μέρα και γινόμαστε καλύτεροι. Αυτό πρέπει να το αποδεικνύουμε κάθε μέρα και κυρίως σε κάθε ματς. Μπορεί να είμαστε λίγο πίσω στη βαθμολογία άλλα είναι κάτι που δεν μας απασχολεί, διότι έχουμε εμπιστοσύνη στην ομάδα».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού, Κώστας Δεληκώστας, δήλωσε: «Ξέραμε πως θα είναι πολύ δύσκολος αγώνας για μας. Παίζαμε χωρίς τρεις βασικούς και είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Είμαστε ευχαριστημένοι από την πορεία μας στον Α΄γύρο και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι ανάλογο και στον Β΄γύρο».