01-02-2017

Ο ΠΑΟΚ λύγισε με 15-13 στο τάι μπρέικ αλλά ελπίζει στη ρεβάνς στο Τουρ

Μετά από αγώνα δυόμιση ωρών στο PAOK Sports Arena ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από την γαλλική Τουρ στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του CEV Cup. Η πρώτη εμφάνιση του Σάσα Στάροβιτς μπορεί να μην συνοδεύτηκε με επιτυχία αλλά τα περιθώρια βελτίωσης που έχει ο δικέφαλος δημιουργούν προσδοκίες ακόμα και για πρόκριση στη ρεβάνς που θα γίνει στις 15 Φεβρουαρίου (21.00) στο Τουρ.

Με πρώτο σκόρερ τον νεοαποκτηθέντα Σάσα Στάροβιτς ο ΠΑΟΚ έκανε ανταγωνιστική εμφάνιση και παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου τελικά λύγισε με 15-13.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έκανε κακό ξεκίνημα στον αγώνα, με πολύ κακή υποδοχή που δέχτηκε 5 άσσους στο 1ο σετ το οποίο και φυσικά έχασε με συνοπτικές διαδικασίες.

Από εκεί και πέρα βελτιώσε την άμυνα - μπλοκ και την επίθεση και έχοντας συνέχεια προβάδισμα δύο πόντων πήρε το 2ο σετ.

Στο 3ο σετ η Τουρ με πρωταγωνιστές τους Ζουφρουά, Καμπράλ αλλά και τον Κόνεσνι είχε συνέχεια προβάδισμα 2-4 πόντους και έκανε το 2-1 σετ.

Όσο περνούσε η ώρα ο ΠΑΟΚ ανέβαζε το ρυθμό του. Συναρπαστικό με εναλλαγές στο σκορ ήταν το 4ο σετ, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε η είσοδος του Τερζή αντί του Πέτκοβιτς στο 2-2 καθώς ο Σέρβος τραυματίστηκε.

Η Τουρ προηγήθηκε και στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ, ενώ το 12-10 για τον ΠΑΟΚ έγινε 14-12 για την Τουρ με τα σερβίς του Ζουφρουά. Μάλιστα με άσσο του έγινε το 13-12 και ο Τερζής δέχτηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Ο επόπτης έδειξε άουτ, αλλά ο Σλοβάκος διαιτητής πήρε πάνω του τη φάση και έδειξε άσσο με το τηλεοπτικό ριπλέι να τον δικαιώνει. Ο αγώνας όμως άναψε, ενώ στο 18-19 ο Μασόν έχασε το σερβίς και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Στην επόμενη φάση ο Κόνεσνι κάρφωσε άουτ σε μία φάση που προκάλεσε νέες διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές, ενώ και με νέο άουτ του εκνευρισμένου Κόνεσνι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 21-19. Η δύσκολη επίθεση του Ντάαντε και τα δύο μπλοκ του Ανδρεάδη έκλεισαν το σετ 25-21.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 5ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο πόντο και ο Στάροβιτς κράτησε για τελευταία φορά τον ΠΑΟΚ με 11-10. Ο Καμπράλ ισοφάρισε και ο Ζουφρουά μπλοκάρε τον Ανδρεάδη για το 12-11. Η Τουρ ξέφυγε 13-11 με άουτ επίθεση του Στάροβιτς και κράτησε το +2 με δύο επιθέσεις του Κόνεσνι.

O ΠΑΟΚ για να προκριθεί χρειάζεται νίκη στη Γαλλία με 3-2 σετ ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό σετ». Αν νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ προκρίνεται απ΄ευθείας, ενώ εάν ηττηθεί με οποιοδήποτε σκορ θα αποκλειστεί.

Διαιτητές: Χέκφορντ (Αγγλία), Χόγκερ (Σλοβακία)

1ο σετ: 2-8, 6-16, 10-21, 14-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 25-21
5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 13-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Τουρ προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (14-25, 25-23, 22-25, 25-21, 13-15) σε 133'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Στάροβιτς 19 (15/39 επ, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (6/9 επ, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (6/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (8/20 επ, 56% υπ - 38% άριστες), Ντάντε 18 (16/43 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ - 32% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ - 37% άριστες), Παντακίδης 1 (άσσος), Τερζής 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου 1 (μπλοκ).

ΤΟΥΡ (Μεντέι): Ερνάν 1 (μπλοΚ), Ζουφρουά 12 (5/15 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Κονέσνι 20 (17/37 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουάιτ 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 33% άριστες), Βαν Ντορν 6 (3/4 επ, 3 μπλοΚ), Καμπράλ 23 (18/45 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ - 31% άριστες) / Ενό (λ, 80% υπ - 80% άριστες), Νεβό, Μπαρνς 10 (10/18 επ, 54% υπ - 43% άριστες), Κόλιν, Μασόν.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Όταν χάνεις είσαι δυσαρεστημένος. Η αλήθεια είναι μετά το πρώτο σοκ στο πρώτο σετ που δεν ήμασταν έτοιμοι η Τουρ μας πίεσε και μας ξάφνιασε. Ευτυχώς αντιδράσαμε και φαίνεται ότι η Τουρ έχει πολλά τέτοια παιχνίδια στο πρωτάθλημα της. Αυτό σίγουρα βοηθάει μία ομάδα τα παιχνίδι υψηλού επιπέδου, ενώ σε εμάς μας λείπουν. Ο ανταγωνισμός αυξάνει πάντα την επίδοση και την απόδοση. Νομίζω ότι αν καταφέρουμε να ενσωματωθεί ο Στάροβιτς περισσότερο θα είμαστε καλύτεροι. Σήμερα ήταν θετικός αλλά είναι μόλις δύο μέρες εδώ. Ο Πέτκοβιτς χτύπησε, ο Τερζής μπήκε στη θέση του που δεν έχει αλλάξει πάσα με τον Σάσα. Στο παιχνίδι μας βγήκε ο αθλητικός μας εγωϊσμός μετά το πρώτο σετ. Μπορούμε να βελτιώσουμε πολλά κομμάτια που δεν έγιναν καλά σήμερα. Στη Γαλλία θα είναι δύσκολα, δεν έχουν την καυτή έδρα που λέμε εμείς στην Ελλάδα και θεωρώ ότι έχουμε ελπίδες».

Ο λίμπερο του ΠΑΟΚ Δημήτρης Γκαράς τόνισε: «Πάντα όταν χάνεις στις λεπτομέρεις σου μένει αυτό το... αχ. Η Τουρ είναι τεράστια δύναμη στο παγκόσμιο βόλεϊ, ξέραμε με ποιον παίζαμε. Τους κοιτάξαμε στα μάτια. Στο πρώτο σετ μας ξάφνιασαν με το καλό σερβίς τους με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να αναπτύξουμε το παιχνίδι μας. Μετά γίναμε καλύτεροι, βελτιωθήκαμε στην υποδοχή και στο μπλοκ-άμυνα. Μένει η πίκρα αλλά από την άλλη η ικανοποίηση από την εμφάνιση μας απέναντι σε μία τέτοια ομάδα. Στην Γαλλία θα είναι διαφορετικό παιχνίδι. θα έχουμε εμείς το ταξίδι, εύχομαι να γίνει ένας δυνατός αγώνας και να είμαστε εμείς οι νικητές. Σήμερα δεν ήταν πολύ ανώτεροι από εμάς για να λέμε ότι δεν μπορούμε να τους νικήσουμε».