04-02-2017

Η Κηφισιά με σούπερ Πούλκο 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Πούλκο και πρώτο σκόρερ τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ η Κηφισιά νίκησε στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ και σημείωσε την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα που την διατηρεί μέσα στο στόχο της κατάκτησης της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Η Κηφισιά είχε νικήσει με το ίδιο σκορ και στον Α΄γύρο και απέκτησε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Βραχατίου η οποία υστέρησε στην υποδοχή (είχε μόλις 27% άριστες) και έκανε συνολικά 31 λάθη.

H ομάδα της Κηφισιάς είχε τέλεια υποδοχή με τους Πούλκο, Χριστοφιδέλη και Ταμπουρατζή να κάνουν πολύ καλή δουλειά.  Στο 2ο σετ η Κηφισιά είχε συνέχεια μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα στο σκορ και τελείωσε το σετ με κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ ύστερα από άμυνα σε επίθεση του Πέτι. Το πιο καθοριστικό όπως αποδείχτηκε ήταν το 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός ήταν μπροστά με 18-16 αλλά η Κηφισιά με καλό μπλοκ - άμυνα προσπέρασε και πήρε το σετ με χαμένο σερβίς από τους γηπεδούχους και άουτ επίθεση του Τζελάτι.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας

1ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 23-25
2ο σετ: 8-7, 16-14, 20-21, 24-26
3ο σετ: 4-8, 5-16, 11-21, 12-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 38 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 24-26, 12-25) σε 76'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιτ 1 (μπλοκ), Γκράχαμ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Πέτι 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ - 29% άριστες), Πελεκούδας 5 (4/8 επ, 1 άσσος), Τζελάτι 6 (6/18 επ), Μπατατζίμ 11 (10/24 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ - 24% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 42% υπ - 26% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/3 επ, 50% υπ - 50% άριστες), Γεωργίου, Σκαρλατίδης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (1/1 επ, 3 άσσοι), Χριστοφιδέλης 9 (9/16 επ, 73% υπ - 64% άριστες), Μουρούτης 5 (2/7 επ, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ), Πούλκο 14 (12/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 36% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (13/29 επ, 4 άσσοι) / Ταμπουρατζής (λ, 75% υπ - 54% άριστες), Καρατζάς, Γαβριήλ, Λάππας, Εφραιμίδης.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Χάσαμε στις λεπτομέριες τα δύο πρώτα σετ. Το παιχνίδι μας με τον νέο πασαδόρο δίνει περισσότερες λύσεις αλλά θέλει χρόνο προσαρμογής για την ομάδα. Δεν ανησυχώ από αυτή την ήττα. Η Κηφισιά είχε πολύ καλή υποδοχή και μας έβγαλε άμυνες. Πρέπει να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα και πρέπει να μάθουν όλοι μέσα στην ομάδα πως έχουν πρωταγωνιστό ρόλο στο σκοράρισμα».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Μετά από περίοδο απραξίας κάναμε πολύ καλή εμφάνιση στην έδρα μιας ομάδας που έχει χάσει μόνο από τον Ολυμπιακό. Στα τελειώματα των σετ κάναμε αυτό που έπρεπε. Κρατήσαμε την ποιότητα της υποδοχή μας και μας βγήκε η τακτική κόντρα στον αντίπαλο. Είναι μία καλή νίκη. Πήραμε τρεις πολύτιμους βαθμούς και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».