18-02-2017

Ο Παναθηναϊκός 3-0 τον Ηρακλή στην Χαλκίδα

Με βασικό ακραίο τον Θωμά Δημητριάδη στη θέση του Κουβανού Μελγκαρέχο που έμεινε εκτός αποστολής ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Χαλκίδα τον τοπικό Ηρακλή με 3-0 σετ και σημείωσε την 15η νίκη του στο πρωτάθλημα που τον διατηρεί σταθερά στο -6 από τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό αλλά και μπροστά από τον ΠΑΟΚ που ακολουθεί.

Ο Παναθηναϊκός πιέστηκε από τους νεοφώτιστους κυρίως στο πρώτο σετ όπου σε όλη τη διάρκεια του η διαφορά στο σκορ ήταν στους δύο πόντους. Ο Ηρακλής αγωνίστηκε και πάλι με τον Αδαμόπουλο στη θέση του τραυματία Κανέλλου ωστόσο δεν είχε δύναμη στο σερβίς και η επίθεση κυμάνθηκε στο 42%, έναντι 52% του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στους 43 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής έμεινε στους 9 βαθμούς. Στο φινάλε του 3ου σετ ο Ηρακλής κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23 αλλά ο Τάπια κάρφωσε άουτ και ο Γκονζάλες τελείωσε το σετ 25-23 ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη.

Ο Κουβανός Μεργκαρέχο τραυματίστηκε στο γόνατο το βράδυ της Παρασκευής και λίγες ώρες πριν τον αγώνα είχε πρηστεί με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την αποστολή.

Διαιτητές: Ονόπας, Κυριοπούλου

1ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 15-25
3ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 15-25, 19-25) σε 81'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (15/32 επ), Ντίνας 8 (6/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/11 επ, 33% υπ - 20% άριστες), Ρενάν 1 (1/1 επ), Κλότσκο 5 (5/14 επ, 36% υπ - 16% άριστες), Αδαμόπουλος 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ - 25% άριστες), Σπυριούνης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Γαλιώτος, Τόρρες 1 (1/1 επ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 6 (2/4 επ, 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Δημητριάδης 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ - 31% άριστες), Τσίροβιτς 13 (11/20 επ, 2 άσσοι, 63% υπ - 32% άριστες), Γκονζάλες 20 (16/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (7/9 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ - 33% άριστες), Σύρος (λ), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Κάλας.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Σταθήκαμε καλά απέναντι στον Παναθηναϊκό κι αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στο φινάλε του 1ου σετ θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί. Από εδώ και πέρα αρχίζουν τα κρίσιμα ματς για την ομάδα μας. Απομένουν πέντε ματς φωτιά που θέλουμε να κερδίσουμε για να πάρουμε την 9η θέση».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Για άλλη μία φορά ήμασταν σοβαροί και προσεκτικοί και πήραμε μία ακόμα νίκη χωρίς απώλειες. Συνεχίζουμε την πορεία μας με συνέπεια στο στόχο μας. Εμεινα ευχαριστημένος και από τα νέα παιδιά και ειδικά από τον Δημητριάδη που κάλυψε το κενό του Μελγκαρέχο».