22-02-2017

Ο ΠΑΟΚ 3-1 τον Παμβοχαϊκό και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Με πρωταγωνιστές τον Ανδρέα Ανδρεάδη και τον Σάσα Στάροβιτς ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό και προκρίθηκε στον ημιτελικό του φάιναλ-4 του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Χαλκίδας ή τον Ολυμπιακό που αγωνίζονται αυτή την ώρα.
Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός μέχρι τα μισά του σετ είχε προάδισμα δύο πόντων αλλά ο ΠΑΟΚ με καλύτερες άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις πήρε το σετ 25-22. Ο δικέφαλος παρότι δεν είχε στη σύνθεση του τον Σαφράνοβιτς στηρίχθηκε στους Ντάντε, Σωτηρίου και πήρε άνετα το 2ο σετ.

Ο Παμβοχαϊκός απάντησε στο 3ο σετ και όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ με πίεση στο σερβίς και τον Ανδρεάδη από το κέντρο άνοιξε διαδρόμους και έχοντας συνέχεια το προβάδισμα πήρε τη νίκη - πρόκριση.

Στο πρώτο σετ κι οι δυο ομάδες έκαναν πολλά λάθη με τον Παμβοχαϊκό να έχει προβάδισμα μέχρι το 14-16 που έγινε 17-16 και στο 21-21 ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 ξέφυγε 24-21 κατακτώντας το σετ. Στο β’ οι γηπεδούχοι επικράτησαν πιο εύκολα καθώς ξέφυγαν νωρίς (8-4, 11-5), αλλά το ματς είχε συνέχεια. Ο Παμβοχαϊκός με μπροστάρηδες τους Πέτι, Μπατατζίμ ξέφυγε 10-13 με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει στον πόντο (15-16), αλλά το 19-20, έγινε 19-24 κι ο Παμβοχαϊκός μείωσε το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δ’ σετ με ένα γρήγορο 3-0 και κράτησε αυτή τη διαφορά (12-8, 14-9, 18-14) φτάνοντας στο 20-15 που έγινε 20-18 και στο 23-19 που έγινε 23-21 με τον Παμβοχαϊκό να χάνει την ευκαιρία για να μειώσει περισσότερο (δεν βγήκε μια εύκολη άμυνα) κι εκεί ουσιαστικά να τελειώνει το παιχνίδι.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης

1ο σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 25-22
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-13, 25-17
3ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 20-25
4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 44 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22 25-17, 20-25, 25-22) σε 97'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (μπλοκ), Στάροβιτς 15 (15/28 επ), Σωτηρίου 11 (6/20 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ - 36% άριστες), Ανδρεάδης 14 (11/13 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (4/10 επ), Ντάντε 10 (8/17 επ, 2 άσσοι, 100% υπ - 62% άριστες) / Γκαράς (λ, 78% υπ - 59% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 2 (2/3 επ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Γκράχαμ 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ), Πέτι 18 (16/26 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 35% άριστες), Πελεκούδας 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Τζελάτι 8 (7/22 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (17/28 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 38% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ - 39% άριστες), Σκαρλατίδης.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Προκριθήκαμε σε ένα ακόμη Final 4 κι αυτό είναι πολύ σημαντικό για τον ΠΑΟΚ, καθώς δημιουργείται μια θετική παράδοση για τον σύλλογο κι είμαστε πολύ χαρούμενοι γι’ αυτό. Ξέρουμε κατά πάσα πιθανότητα τον αντίπαλο μας, αλλά δεν ξέρουμε που θα γίνει η διοργάνωση, ωστόσο με το Κύπελλο θα ασχοληθούμε ξανά όταν έρθει η ώρα και τώρα θα αφοσιωθούμε στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά το παιχνίδι στα δυο πρώτα σετ, με εξαίρεση τους πρώτους πόντους του αγώνα, ήμασταν καλοί, αποφασιστικοί, αλλά στο τρίτο σετ λίγο χαλαρώσαμε λίγο, πιστέψαμε ότι τελείωσε και ήρθε η μείωση στο σκορ, ωστόσο ευτυχώς δεν μας κόστισε».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ, ήταν καλύτερος σήμερα από εμάς, κέρδισε δίκαια και του ευχόμαστε καλή συνέχεια, ενώ εμείς πλέον αφοσιωνόμαστε στο στόχο του πρωταθλήματος. Όσον αφορά το παιχνίδι κομβικό ήταν το πρώτο σετ όπου κάναμε πολλά λάθη στην υποδοχή σε εύκολο σερβίς, ενώ στο δ’ σετ μας κόστισαν μικρές λεπτομέρειες στο μπλοκ-άμυνα. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση μας, ρισκάραμε στο σερβίς και αυτό σίγουρα είχε ως συνέπεια το κάνουμε αρκετά λάθη».

Πηγή: volleyball.gr