27-02-2017

Ο Ολυμπιακός έμεινε αήττητος και στην Κυψέλη 3-1 τον Παναθηναϊκό (φωτό)

Mε ηγέτη τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς, τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ να τελειώνει τις δύσκολες φάσεις, τον Κώστα Στιβαχτή να κρατάει την ομάδα στα δύσκολα, αποτελεσματικές άμυνες και εξαιρετικές αντιδράσεις όταν ο Παναθηναϊκός έκανε καθοριστικά λάθη στο φινάλε των σετ ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-1 σετ στο ντέρμπι των «αιωνίων» που έγινε στην Κυψέλη για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο του και στην έδρα του τριφυλλιού και ξέφυγε 9 βαθμούς κλειδώνοντας την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός δεν διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι του, έκανε καθοριστικά λάθη στην ανάπτυξη και στις «κόντρα» επιθέσεις, έχασε ένα σετ μπολ για το 2-2 σετ και γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα. Nιώθει πλέον την ανάσα του ΠΑΟΚ έναν βαθμό πίσω αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για την 2η θέση. Ο αγώνας είχε ανατροπές, πάθος, ένταση αλλά και τρεις κόκκινες κάρτες (σε Πανταλέων, Κόστα, Αγκάμεζ). Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 24-21 αλλά είχε τρία ματς μπολ αλλά το σετ πήρε ο Παναθηναϊκός μετά από έξι σετ μπολ. Τεράστια μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 23-21 αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το «καθαρό» τρίποντο.

Το σερί με 4-0

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενθουσιασμό στον αγώνα και με το σερβίς του Τσίροβιτς αλλά και το μπολοκ του Πανταλέων πέρασε μπροστά με 8-6. Ο εξαιρετικός Αγκάμεζ με δύο επιθέσεις και ένα λάθος του Τσίροβιτς έφεραν σερί 3-0 και ο Ολυμπιακός προσπέρασε 9-8. Ο Παναθηναϊκός έκανε τρία διαδοχικά λάθη ενώ τον τέταρτο πόντο πήρε ο Τσούπκοβιτς για το 16-20. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-18 με την επίθεση και έναν άσσο του Γκονζάλες αλλά αλλά ο Ολυμπιακός δεν έκανε άλλο λάθος και με τους Κόστα, Αγκάμεζ έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Προβάδισμα 0-2

Με αυτοπεποίθηση στο σερβίς και υψηλότερα ποσοστά σε επίθεση και υποδοχή ο Ολυμπιακός μπήκε στη θέση του οδηγού και στο 2ο σετ όπου από την αρχή είχε διαφορά +2 (6-4, 11-9, 15-13 και 19-17). Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο αλλά και με ένα από τα λίγα λάθη του Ολυμπιακού στο σετ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 19-19. Ο Ολυμπιακός έκανε πάντα το πρώτο βήμα και ο Παναθηναϊκός ισοφάριζε μέχρι το 22-22. Ο εξαιρετικός Κοκκινάκης έκανε το 23-22 και ο Αγκάμεζ το 24-22. Ο Γκονζάλες μείωσε το σκορ σε 24-23 αλλά ο Χαραλαμπίδης έχασε το σερβίς και ο Ολυμπιακός «ξεκούραστα» έκανε το 2-0 σετ.

Μπήκε στον αγώνα

Η μάχη κορυφώθηκε στο 3ο σετ που είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο σκορ καθώς ο Ολυμπιακός είχε τρία ματς μπολ και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ μετά από έξι σετ μπολ και μπήκε στον αγώνα. Πάλι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +2 μέχρι το 9-7 αλλά με πρωταγωνιστές τους Τσούπκοβιτς, Κόστα (πήρε άσσο) ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 11-9. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά 19-16 αλλά δε σιγούρεψε το παιχνίδι του, ο Τσίροβιτς ρίσκαρε στο σερβίς και ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Τσίροβιτς με επίθεση και άσσο ισοφάρισε 20-20 ενώ με άουτ του Αγκάμεζ και μπλοκ του Πανταλέοντα στον Αγκάμεζ οι πράσινοι έκαναν συνολικό σερί 5-0 και προσπέρασαν 23-20. Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε σετ μπολ (24-21) με τον Γκονζάλες αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του σερί 4-0 ύστερα από φοβερές άμυνες των Κοκκινάκη, Στεφάνου και προσπέρασε 25-24. Με πάιπ του Τσούπκοβιτς και πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός έκανε το 26-25, αλλά η απάντηση ήρθε από Αγκάμεζ, Τσούπκοβιτς για το νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα με 27-26. Ο Γκονζάλες ισοφάρισε και ο Κόστα έφερε τον Ολυμπιακό στο 28-27 στο τρίτο και τελευταίο ματς μπολ που δεν αξιοποιήθηκε. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 28-28 με τον Πανταλέων και με επίθεση του Γκονζάλες και άουτ επίθεση του Αγκάμεζ πήρε το σετ 30-28 αξιοποιώντας το έκτο σετ μπολ μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Επεισοδιακό το 4ο σετ

Επεισοδιακό ήταν το 4ο σετ όπου είχαμε τρεις κόκκινες κάρτες, όλες ακριβοδίκαιες από τον Νώντα Γεροθόδωρο. Στο 9-9 είχαν λογομαχία ο Κόστα με τον Πανταλέων. Σημειώθηκε ολιγόλεποτη διακοπή, έπεσαν αντικείμενα και ένα από αυτά χτύπησε τον Τσούπκοβιτς στη μύτη αλλά λίγα λεπτά αργότερα οι δύο πρωταγωνιστές του επεισοδίου έδωσαν τα χέρια αλλά δεν γλίτωσαν τις κάρτες. Στο 11-13 δέχτηκε κόκκινη και ο Αγκάμεζ που έκανε χειρονομία στους οπαδούς του Παναθηναϊκού. Ακολούθησαν ομηρικές μάχες στο φιλέ και οι δύο ομάδες έφτασαν στο 21-21. Ο Παναθηναϊκός με δύο πόντους του Ρανγκέλ ξέφυγε 23-21. Η είσοδος του Φράγκου έδωσε τον 22ο πόντο στον Ολυμπιακό και η ισοφάριση ήρθε με το μπλοκ του Κόστα στον Ρανγκέλ στην βραζιλιάνικη μονομαχία. Ο Γκονζάλες κάρφωσε άουτ και ο Ολυμπιακός έφτασε πάλι σε ματς μπολ, αλλά στην επόμενη φάση ισοφάρισε (24-24). Ο Αγκάμεζ κάρφωσε άουτ και ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά σε σετ μπολ ώστε να κάνει το 2-2. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως ισοφάρισαν με πάιπ του Τσούπκοβιτς και πήραν και προβάδισμα με φιλέ των Μαρούλη, Χαραλαμπίδη. Ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του Μελγκαρέχο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας

1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 13-16, 21-20, 30-28
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-27

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 23-25, 30-28, 25-27) σε 129'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 11 (11/26 επ, 68% υπ -40% άριστες), Τσίροβιτς 13 (10/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ -58% άριστες), Γκονζάλες 23 (21/39 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 13 (7/16 επ, 6 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 73% υπ - 52% άριστες), Χαραλαμπίδης, Μπέλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/5 επ), Κοκκινάκης 9 (8/29 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 57% αριστες), Κόστα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αγκάμεζ 23 (20/42 επ, 3 μπλοκ), Τσουπκοβιτς 22 (19/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ -41% άριστες) / Στεφάνου (λ, 75% υπ - 46% άριστες), Γκούζντα (λ), Φράγκος 1 (1/1 επ), Ρουμελιωτάκης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Τα λάθη που κάναμε στα τελειώματα των σετ έκριναν τον αγώνα. Ο Ολυμπιακός ήταν σταθερός αλλά πήρε τη νίκη από τα δικά μας λάθη. Ο Ολυμπιακός έχει χαρακτηριστικά που είναι δύσκολο να τα σπάσεις. Είναι μεγάλη ομάδα αλλά κι εμείς το πάμε στη λεπτομέρεια και ελπίζω στο μέλλον να κερδίσουμε κάτι περισσότερο. Η 2η θέση είναι όνειρο το οποίο κυνηγάμε. Παραμένουμε δυνατοί και θα παλεύουμε μέχρι το τέλος».

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων δήλωσε: «Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Το ότι έχουμε χάσει 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό τρεις φορές δείχνει πως ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος από εμάς. Ελπίζω στα πλέι οφ εάν βρεθούμε να παίξουμε καλύτερα».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε: «Είναι μία μεγάλη νίκη. Δεν είναι εύκολο να παίζεις σε αυτό το γήπεδο και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αντίδραση των παικτών μου καθόλη την διάρκεια του αγώνα. Είχαν μεγάλη συγκέντρωση από την αρχή μέχρι το τέλος, κάτι πολύ δύσκολο σε αυτή την έδρα. Είχαν το μυαλό τους μόνο στο αγωνιστικό κομμάτι και δεν έδωσαν σημασία από τον κόσμο. Μας ικανοποιεί το αήττητο αλλά δε βλέπω μακριά, μόνο το επόμενο παιχνίδι απέναντι στην Κηφισιά».