08-03-2017

Ο Φοίνικας γύρισε στις νίκες, 3-0 τον Ηρακλή Χαλκίδας (φωτό)

Ο Φοίνικας Σύρου εξέπληξε ευχάριστα τους οπαδούς του και με πολύ καλή εμφάνιση νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας 3-0 και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες. Ο Ντούσκο Νίκολιτς χρησιμοποίησε τελικά τον Μίγια Μρντακ αλλά δεν επιβαρύνθηκε στην επίθεση. Το βάρος σήκωσε με επιτυχία ο Βραζιλιάνος ακραίος Ρεϊνάλντο που σημείωσε 20 πόντους και την υποδοχή ο Δημήτρης Εφραιμίδης. Ηρωική εμφάνιση και από τον Δημήτρη Ζήση που αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό αλλά με βάση την τακτική «κρύφτηκε» από τους συμπαίκτες του. Ο Φοίνικας ανέβηκε στους 33 βαθμούς αλλά η 4η θέση θα είναι δύσκολη υπόθεση καθώς έχει να δώσει αγώνες με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε κακή εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ και όταν μπήκε στον αγώνα στο 3ο σετ δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση παρότι έχανε με 16-13, προηγήθηκε 21-19 αλλά ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ τελείωσε τον αγώνα με 3-0.

Με όπλο το σερβίς ο Φοίνικας χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή (3 άσοι μέχρι το 1ο τεχνικό τάιμ-άουτ) και έχτισε γρήγορα μία καλή διαφορά (8-4, 12-7), η οποία προς τα μέσα του σετ μεγάλωσε κι άλλο από λάθη των παικτών του Σπύρου Γκολίτση (16-9).

Κάπου εκεί το σετ φάνηκε να έχει κριθεί, αφού οι γηπεδούχοι διατηρούσαν με ευκολία την διαφορά σταθερά πάνω από πέντε πόντους, φτάνοντας έτσι με σχετική άνεση στην κατάκτηση του 1ου σετ.

2ο σετ

Ίδια εικόνα με την ίδια… συνταγή στο ξεκίνημα του 2ου σετ, με τους παίκτες του Νίκολιτς να πιέζουν από το σερβίς και τους φιλοξενούμενους να κάνουν λάθη (8-4). Ο Χήρας… έραβε στο σερβίς και ο Τουράνιανιν «έκοβε» στο φιλέ με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει κι άλλο (12-4).

Βλέποντας το σετ να χάνεται νωρίς ο Γκολίτσης το έριξε στις αλλαγές (μπήκαν Σπυριούνης, Τόρες), αλλά το «πάρτι» των παικτών του Νίκολιτς από το σερβίς συνεχιζόταν (σχεδόν όλοι οι παίκτες είχαν πάρει άσο) και η διαφορά εκτοξεύτηκε σε διψήφιο νούμερο με την μέγιστη τιμή της στο φινάλε του σετ.

3ο σετ

Αισθητά βελτιωμένος μπήκε στο 3ο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας, οι παίκτες του Νίκολιτς όμως ήταν σοβαροί και με μπλοκ του Ρεϊνάλντο στον Τάπια προσπέρασαν (8-7), χτίζοντας στη συνέχεια και μία διαφορά τριών πόντων (10-7).

Οι φιλοξενούμενοι δεν το παράτησαν και με δύο απανωτά μπλοκ ισοφάρισαν σε 12-12, αλλά το «πειρατικό» με τον Ρεϊνάλντο σε μεγάλα κέφια ξέφυγε και πάλι (16-13).

Ένας απίθανος πόντος από άμυνα του Κολτσιάκη έφερε την ομάδα του Γκολίτση σε απόσταση βολής (17-16), ενώ με τον ίδιο η Χαλκίδα ισοφάρισε και με άουτ επίθεση του Μρντακ προσπέρασε (18-19).

Ο Τάπια ήταν ζεστός και αξιοποιούσε τις καλές πάσες του Μπερτασόνι, ενώ με νέα άουτ επίθεση η διαφορά πήγε στους 3 (19-22). Εκεί που τα πράγματα φάνηκε να δυσκολεύουν, οι παίκτες του Νίκολιτς κράτησαν το καλύτερο για το τέλος.

Τα καλά σερβίς του Τουράνιανιν και δύο καθοριστικά μπλοκ στον Τάπια από Χήρα και Ρεϊνάλντο επέτρεψαν στον Φοίνικα να τρέξει σερί 6-0 και να φτάσει στην κατάκτηση του ματς με μία σπουδαία ανατροπή.

Διαιτητές: Κουτσούλας - Μουλά

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-4, 16-7, 21-11, 25-12
3ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 25-22

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 33 επιθέσεις 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-12, 25-22) σε 79΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Δημητριάδης 1 (άσσος), Χήρας 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 12 (11/23 επ, 1 άσσος), Ρεινάλντο 20 (13/25 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ 85% υπ - 46% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -42% άριστες), Τουράνιανιν 10 (5/8 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 43% υπ - 29% άριστες), Σζάρεκ, Κουμιώτης,

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (15/32 επ), Κανελλος 1 (1/1 επ), Ντίνας 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 4 (4/14 επ, 50% υπ - 17% άριστες), Ρενάν 2 (0/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλότσκο 7 (7/12 επ, 41% υπ - 32% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 46% υπ -23% άριστες), Σπυριούνης 1 (1/3 επ), Αδαμόπουλος 2 (2/4 επ), Γαλιώτος, Τόρες 1 (1/2 επ).

O Σέρβος προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Είμαι ικανοποιημένος από την νίκη και την εμφάνιση που πραγματοποιήσαμε σήμερα. Σίγουρα ο Ηρακλής Χαλκίδας δεν ήταν όπως τον περίμενα, έκαναν πολλά λάθη και αυτό μας διευκόλυνε αρκετά. Ο Δημητριάδης είναι κομμάτι αυτής της ομάδας εδώ και 3 μήνες, ξέρει πολύ καλά πως λειτουργεί η ομάδα και τι πρέπει να κάνει, δεν χρειάζεται κανένας χρόνος προσαρμογής. Πάμε για το καλύτερο δυνατό στα δύο παιχνίδι με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό και μετά στα πλέι-οφ όπου τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: Ήρθαμε στη Σύρο;;; Δεν το νομίζω… Τι να πούμε γι’ αυτό το παιχνίδι, κάναμε πολλά λάθη και δεν ήταν εικόνα αυτή που παρουσιάσαμε. Ελπίζω μόνο να μην πήραν τα μυαλά μας αέρα από τις νίκες που κάναμε με Ηρακλή και Κηφισιά… Έχουμε δύο ματς με Κύζικο και Παναχαϊκή, αλλά πιο σημαντικά είναι αυτά που θα δώσουμε στα πλέι-άουτ. Με αυτές τις δύο ομάδες θα παίξουμε από τρεις φορές σε ένα μήνα. Βέβαια θέλουμε την 9η θέση για να μπούμε με ένα πλεονέκτημα στα πλέι-άουτ».

Πηγή περιγραφής και δηλώσεις cyclades24.gr, Δημήτρης Ζολώτας, φωτογραφίες: Αντώνης Σολάρης