12-03-2017

Επιστροφή στις νίκες ο Παναθηναϊκός, 3-0 τον Ηρακλή

Ο Παναθηναϊκός γύρισε στις νίκες στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» νικώντας τον Ηρακλή με 3-0 σετ στο γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη για την 21η και προτελευταία αγωνιστική.

Ο αγώνας κρίθηκε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής πλησίασε στην ισοφάριση αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χαλάσει το σετ μπολ του «γηραιού» στο 24-23 και να πάρει το σετ κλειδώνοντας το τρίποντο που αφήνει μαθηματικές ελπίδες για την 2η θέση.

Mε τον Παναθηναϊκό επέστρεψε ο Ρανγκέλ ο οποίος μαζί με τον Πανταλέων ήταν κορυφαίοι στο μπλοκ που συνολικά απέφερε 16 πόντους. Στο 1ο σετ ο Ηρακλής άντεξε μέχρι το 10-10 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 από το σερβίς του Μαρούλη έκανε σερί 11-0 και καθάρισε το σετ.

Ο Ηρακλής μπήκε στο ματς από το 2ο σετ όπου έγινε μάχη μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε πάλι σερί 3-0 και ξέφυγε 19-16. Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά 23-22, αλλά ο Ηρακλής προσπέρασε 24-23 και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ 27-25 κάνοντας το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή δυνατά, οικοδόμησε μεγάλη διαφορά και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 7-8, 16-10, 21-10, 25-16
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 27-25
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-11, 25-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 2 άσσους, 23 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 3-0 (25-16, 27-25, 25-15) σε 78'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1/4 επ, 2 άσσοι), Μελγκαρέχο 14 (14/24 επ, 50% υπ - 29% άριστες), Τσίροβιτς 14 (10/24 επ, 4 μπλοκ, 81% υπ - 71% άριστες), Γκονζάλες 17 (13/33 επ, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 7 (2/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ - 22% άριστες), Χαραλαμπίδης, Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μπέλος, Ανδρεόπουλος (1/2 επ, 33% υπ - 33% άριστες), Κάλας (80% υπ - 60% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Μούχλιας 7 (7/24 επ, 62% υπ - 36% άριστες), Στεφανίδης 2 (2/6 επ), Κιόσης 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αναστασιάδης, Ριζόπουλος 9 (6/15 επ, 3 μπλοκ, 25% υπ - 25% άριστες), Γάτσης 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 78% υπ - 33% άριστες), Τζιουμάκας, Ηλίας 1 (άσσος), Χριστόφας 5 (5/24 επ), Κατσιαφλάκας.

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Αντιδράσαμε σωστά μετά την ήττα από την Κηφισιά. Προετοιμαστήκαμε καλά και όταν μας πίεσε ο Ηρακλής είχαμε τις λύσεις. Η ομάδα μας μπορεί να είναι στην 3η θέση αλλά δεν είμαστε εκτός στόχων στο πρωτάθλημα. Ολα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική και κυρίως στα πλέι οφ όπου όλα μπορούν να γίνουν».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Τα κενά που είχαμε στην υποδοχή μας κόστισαν. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε το 2ο σετ και να μπούμε στον αγώνα αλλά κάναμε λάθη που εκμεταλεύτηκε ο Παναθηναϊκός. Οπως ήρθαν τα πράγματα κρατάμε την 8η θέση και θα παίξουμε κόντρα στον Ολυμπιακό στα πλέι οφ».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.