12-03-2017

Ο Παμβοχαϊκός 3-0 τον Εθνικό και τα σενάρια της 4ης θέσης

Με άριστη υποδοχή και σερβίς που στα τελειώματα των σετ χάλασε την υποδοχή του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ο Παμβοχαϊκός νίκησε στο «Μιχάλης Παρσκευόπουλος» 3-0 σετ και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 4ης θέσης στην κανονική περίοδου την οποία πλέον διεκδικούν με αξιώσεις και η Κηφισιά και ο Φοίνικας Σύρου.

Σε ισοβαθμία του Παμβοχαϊκού με την Κηφισιά η Κηφισιά έχει πλεονέκτημα.

Σε ισοβαθμία του Παμβοχαϊκού με τον Φοίνικα ο Παμβοχαϊκός έχει πλεονέκτημα.

Σε τριπλή ισοβαθμία Παμβοχαϊκού, Κηφισιά και Φοίνικα, η Κηφισιά θα πάρει την 4η θέση, ο Φοίνικας την 5η θέση και ο Παμβοχαϊκός την 6η θέση.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός είχε συνέχεια προβάδισμα μέχρι το 21-20. Ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 στο 22-22 τελείωσε το σετ με 25-22 κάνοντας το 1-0.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με το Εθνικό να είναι μπροστά μέχρι το 23-22, αλλά ο Παμβοχαϊκός προσπέρασε 24-23, είχε όλα τα σετ μπολ και πήρε το σετ 28-26.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός ήταν μπροστά 13-10, αλλά ο Παμβοχαϊκός το γύρισε ε 14-13, είχε όλα τα σετ μπολ και τελείωσε τον αγώνα με 28-26.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης

1ο σετ: 8-4, 16-14, 21-19, 22-25
2ο σετ: 8-2, 16-12, 21-19, 26-28
3ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 26-28

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 26-28, 26-28) σε 92'

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 17 (15/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 35% άριστες), Βανέγκας 10 (10/23 επ, 77% υπ - 62% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1/1 επ), Στίγγας 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 13 (10/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσέλιος 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 69% υπ - 34% άριστες), Μούχλιας, Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 3 (3 μπλοκ), Γκράχαμ 5 (3/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτι 13 (9/21 επ, 4 άσσοι, 65% υπ - 55% άριστες), Πελεκούδας 11 (6/11 επ, 5 μπλοκ), Τζελάτι 13 (12/19 επ, 1 άσσος), Μπατατζίμ 9 (8/20 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 63% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 85% υπ - 62% άριστες), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σκαρλατίδης.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης: «Ο Παμβοχαϊκός μας κέρδισε δίκαια παρότι το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι και ανάποδα για τη ομάδα μου. Μας κέρδισε ο Παμβοχαϊκός διότι έκανε τα λιγότερα λάθη στα τελειώματα των σετ. Στις κόντρα μπάλες δεν είχαμε αποτελεσματικότητα. Μας μένει η πίκρα γιατί στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της κανονικής περιόδου δεν πήραμε αυτό που θέλαμε και δεν δώσαμε χαρά στους οπαδούς μας».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Φεύγοντας από τον Έβρο μετά από αρκετές ημέρες παραμονής πήραμε την απόλυτη συγκομιδή των έξι βαθμών που ούτε και εμείς το περιμέναμε. Απέναντι σε μία ομάδα του ίδιου επιπέδου με το δικό μας δείξαμε αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα. Κάναμε αυτά που έπρεπε όταν έπρεπε στα τελειώματα των σετ που κρίθηκαν όλα. Η προσπάθεια για την 4η θέση συνεχίζεται. Θα προετοιμαστούμε για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ που θα κρίνει την κατάταξη μας».

Φωτογραφίες: Γιώτα Τσικάκη