18-03-2017

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς στον τελικό κυπέλλου για τρίτη φορά

Για δεύτερη συνεχή χρονιά και τρίτη στην ιστορία της (2014, 2016, 2017) ο ΑΟΠ Κηφισιάς προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου ανδρών. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδης νίκησε τον ΑΟ Ορεστιάδας 3-1 σετ στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ-4 και προκρίθηκε για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Κηφισιάς ήταν ο Χριστοφιδέλης ο οποίος σημείωε 17 πόντους με 14/18 τελειωμένες και 3 μπλοκ.

Η Ορεστιάδα πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις αλλά δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση. Κορυφαίος της Ορεστιάδας ήταν ο Λουκούμι με 22 πόντους, ενώ Μορέλο τον ακολούθησε στους 16.

Η Κηφισιά μπήκε δυνατά στον αγώνα και από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ξέφυγε 8-4. Μέχρι το τέλος του σετ διατήρησε την διαφορά καθώς ήταν καλύτερη στην υποδοχή και αποτελεσματική στην επίθεση.

Στο 2ο σετ η Ορεστιάδα τα έπαιξε όλα για όλα με ρίσκο στο σερβίς και αιφνιδίασε την Κηφισιά. Οι ακρίτες προηγήθηκαν 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε 10-10. Με σερί 4-0 από τις επιθέσεις του Μορέλος η Κηφισιά προηγήθηκε 14-10. Με πόντους του Χριστοφιδέλη και του Γιορντάνοφ, η ομάδα του Αρσενιάδη ισοφάρισε ξανά (14-14) και οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ όυτ. Τότε την διαφορά έκανε το σερβις του Αντιφάκου που με δικό του άσσο έκανε το 16-19 πριν ο Λέσκοφ μπλοκάρει τον Πούλκο (16-20). Η Κηφισιά μείωσε στο 20-21, αλλά ο άσσος του Λουκούμι (20-23) και το μπλοκ πάνω στον Γιορνάνοφ (21-24) έκριναν το σετ.

Η Κηφισιά βελτίωσε την υποδοχή και την ανάπτυξη της στο 3ο σετ όπου ξέφυγε με 6-2 και άνοιξε το σκορ στο 19-12 χάρις τις επιθέσεις του Γιορντάνοφ και το αποτελεσματικό μπλοκ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου η Ορεστιάδα προσπάθησε να επικρατήσει ώστε να οδηγήσει την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Μέχρι τα μισά του σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά η Κηφισιά πήρε ένα μικρό προβάαδισμα (18-15), η Ορεστιάδα έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 21-20 χάρις το μπλοκ του Πεντίδη στον Χριστοφιδέλη. Ο Λέσκοφ έχασε το σερβίς, ο Μορέλος κάρφωσε άουτ για το 23-20. Ο Γιορντάνοφ έκανε το 24-20 και ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ πάνω στον Μορέλος. Έτσι με συνολικό σερί 4-0 η Κηφισιά έκανε το 24-20 και πήρε το σετ αλλά και τον αγώνα με 3-1 σετ.

Tα σετ: 3-1 (25-20, 21-25, 25-19, 25-20)

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης) Νικολάκης 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 17 (14/18 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 40% άριστες), Μουρούτης 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 2 (2/5 επ.), Πούλκο 16 (13/29 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Γιορντάνοφ 27 (25/49 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ταμπουρατζής –λ (67% υπ. – 45% άριστες) / Κάπελλας –λ, Λάππας, Εφραιμίδης.

ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος) Νας 7 (7/22 επ.), Λέσκοφ 4 (3/4 επ., 1 άσο), Μορέλος 16 (13/29 επ., 3 μπλοκ, 64% υπ. – 43% άριστες), Λουκούμι 22 (20/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 53% άριστες), Πεντίδης 10 (6/13 επ., 4 ,μπλοκ), Αντιφάκος 5 (1/3 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καρασαββίδης –λ (69% υπ. – 43% άριστες) / Αντωνιάδης-λ, Τσιουτσιουλούδης, Ιωαννίδης.

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Το ότι πήγαμε τέταρτη συνεχόμενη φορά σε Final 4 είναι σπουδαία επιτυχία. Φτάσαμε τρίτη φορά σε τελικό. Να χαρούμε αυτό που ζούμε. Αύριο είναι μία καινούργια ημέρα, όλοι ποντάρουν στην ομάδα που θα περάσει από τον άλλον ημιτελικό. Αφήστε μας ελπίζουμε. Ξέρουμε ότι είμαστε μεγάλο αουτσάιντερ. Ξέρουμε ότι τον πρώτο λόγο τον έχουν οι άλλοι. Θέλουμε να δούμε τις δυνατότητες μας και εάν μπορούμε να το πάρουμε».

Στην ερώτηση για το αν υπάρχει κάποια προτίμηση για τον αντίπαλο του ΑΟΠΚ στον τελικό, σχολίασε: «Δεν έχουμε προτίμηση, αυτά είναι για τους φιλάθλους. Είμαστε έτοιμοι να παίξουμε τις πιθανότητες μας απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο. Μέσα σε μία κακή χρονιά έχουμε κάνει μία εκπληκτική πορεία. Για εμάς ήταν ορόσημο το σημερινό παιχνίδι. Ήταν η επιβράβευση των προσπαθειών όλων των παιδιών. Όλοι είχαμε άγχος γιατί ξέραμε ότι παίζαμε με μία Ορεστιάδα που δεν είχε τίποτα να χάσει. Το ότι έχει υποβιβαστεί είναι πλασματικό γιατί στο δεύτερο γύρο είναι μία άλλη ομάδα. Συγχαρητήρια στην αντίπαλο μας γιατί έπαιξε καλά. Αναγκαστήκαμε να ανεβάσουμε την απόδοσή μας για να την περάσουμε».

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Μπάμπης Σταματόπουλος ανέφερε: «Πιστεύω ότι μπορούσαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο. Μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη. Δεν είχαμε τη βοήθεια που θέλαμε από το διαγώνιο μας. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Όλοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό».