06-04-2017

Ο Παναθηναϊκός 3-2 τον Φοίνικα και αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά

H έδρα μίλησε και στην πέμπτη εφετινή μονομαχία του Παναθηναϊκού με τον Φοίνικα Σύρου. Οι «πράσινοι» νίκησαν με 3-2 σετ στον τρίτο προημιτελικό και με νίκες 2-1 προκρίθηκε στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ. Στον άλλο ημιτελικό ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Παμβοχαϊκό. Κορυφαία εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό έκανε ο Γκονζάλες, ενώ ο Μαρούλης κατάφερε να βγάλει τραυματίας έναν ακόμα αγώνα στα πέντε σετ. Ο Φοίνικας στο 13ο τάι μπρέικ της σεζόν δεν τα κατάφερε να σπάσει την έδρα του Παναθηναϊκού και μετά την 2η θέση του 2016 ολοκληρώνει τη σεζόν στην 6η θέση της τελικής κατάταξης.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον αγώνα της Δευτέρας στη Σύρο ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στην Κυψέλη και με αποτελεσματικό σερβίς πήρε εύκολα το 1ο σετ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά τα δύο μπλοκ άουτ από Ρεϊνάλντο και Εφραιμίδη (ύστερα από εξαιρετική άμυνα του Χήρα με το πόδι) ο Φοίνικας ξέφυγε 15-12. Με άσσο του Ρεϊνάλντο και «πέναλτι» του Χήρα ο Φοίνικας άνοιξε το σερί στο 4-0 (17-12) και μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά για το 0-1 σετ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει ρυθμούς σε σερβίς και επίθεση. Ξέφυγε 6-3, διατήρησε τη διαφορά και με δύο λάθη του Φοίνικα έκανε το 16-11. Ο Φοίνικας δεν απάντησε και ο Παναθηναϊκός έκανε εύκολα το 1-1 σετ.

Εναλλαγές στο σκορ είχαμε στο 3ο σετ με τον Φοίνικα να βγάζει καλά μπλοκ και να προηγείται με 5-2, αλλά το σερβίς του Τσίροβιτς έφερε το ματς στα ίσια (10-10). Ο Παναθηναϊκός σε ξέσπασμα του στην επίθεση με τους Γκονζάλες, Μελγκαρέχο ξέφυγε 17-13 και έφτασε άνετα στο 25-19.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ με τον Φοίνικα να δίνει τα ρέστα του για την ισοφάριση. Οι συριανοί με το σερβίς του Μρντακ πέρασε μπροστά 16-14, αλλά ο Παναθηναϊκός με Μελγκαρέχο και Τσίροβιτς ισοφάρισε 17-17. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ αλλά ο Φοίνικας με σερί 5-0 χάρις τον εκπληκτικό Χήρα που έπιασε δύο μπλοκ σε Μελγκαρέχο, Γκονζάλες, αλλά και μπλοκ του Μρντακ στον Μελγκαρέχο έκανε το 25-21.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να πάρει τον αγώνα και το έδειξε στο τάι μπρέικ όταν και προηγήθηκε 4-1 με μπλοκ Πανταλέων και επίθεση του Τσίροβιτς. Ακολούθησε μπλοκ άουτ του Γκονζάλες και νέο μπλοκ του Μελγκαρέχο στον Μρντακ και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +5 (7-2). Με δύο λάθη του Μραντκ και χαμένο σερβίς του Χήρα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 14-6 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Γκονζάλες.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Ονόπας
1ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 16-25
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-16
3ο σετ: 5-8, 16-13, 21-17, 25-19
4ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 21-25
5ο σετ: 5-2, 10-3, 12-4, 15-7

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι ποντοι του Φοίνικα προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάων.

Τα σετ: 3-2 (16-25, 25-16, 25-19, 21-25, 15-7) σε 113΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (0/1 επ, 2 μπλοκ), Μελγκαρέχο 20 (14/24 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ, 71% υπ 46% άριστες), Τσίροβιτς 10 (7/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ -48% άριστες), Γκονζάλες 27 (26/39 επ, 1 μπλοκ), Ρανγκελ 13 (4/7 επ, 1 άσσος, 8 μπλοκ), Πανταλέων 5 (2/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Δαρίδης(λ, 38% υπ -23% άριστες), Μπέλος, Ανδρεόπουλος

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Δημητριάδης 5 (1/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χήρας 8 (4/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μρντακ 19 (14/40 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 13 (12/28 επ, 1 άσσος, 61% υπ - 29% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ -20% άριστες), Τουράνιανιν 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ / Ζήσης (λ, 60% υπ - 29% άριστες), Σζαρεκ, Σούρδι 2 (2/4 επ, 40 % υπ - 20% άριστες).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Παρότι ο αγώνας ξεκίνησε πολύ νευρικά για μας και χάσαμε το πρώτο σετ, στη συνέχεια βρήκαμε το ρυθμό μας και τις κινήσεις μας στο μπλοκ. Νικήσαμε δίκαια. Η σειρά ήταν πολύ δύσκολη. Το γνωρίζαμε από την αρχή. Οι παίκτες μου ανταπεξέρχονται καλά παρότι είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε προπόνηση χωρίς πασαδόρο. Αξίζει να αναφερθούμε ιδιαίτερα στον Θάνο Μαρούλη. Αν και οι γιατροί είχαν αποφανθεί πως πρέπει να απέχει ο ίδιος κάνει μεγάλη προσπάθεια και καταφέρνει να είναι μαζί μας. Με τον ΠΑΟΚ είχαμε διασταυρωθεί στους ημιτελικούς και τη σεζόν 2014-15 και είχαμε χάσει στον 5ο ημιτελικό. Δεν υπάρχει το μεγάλο φαβορί αλλά ο ΠΑΟΚ έχει το πλεονέκτημα έδρας. Αυτό έχει μία σημασία αλλά θα προσπαθήσουμε να σπάσουμε την έδρα μας».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Δυστυχώς η πορεία μας ολοκληρώθηκε αλλά και θέλαμε και αξίζαμε να πάμε πιο ψηλά. Πιέσαμε τον Παναθηναϊκό, παίξαμε ένα ακόμα τάι μπρέικ αλλά αυτή τη φορά δεν κάναμε αυτό που έπρεπε για να πάρουμε τη νίκη. Μείναμε εκτός 4αδας και είχαμε να διαχειριστούμε πολλά προβλήματα. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι με την 6η θέση αλλά θα κάνουμε τον απολογισμό μας και την αυτοκριτική μας».