07-05-2017

Πρωταθλητής στο Ρέντη ο ΠΑΟΚ με επικό 3-1 και σούπερ Ντάντε, Σαφράνοβιτς

Ο ΠΑΟΚ του Χόρχε Ελγκέτα έγραψε ιστορία στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη» και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Αμαράλ Ντάντε, Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στον πέμπτο τελικό και με νίκες 3-2 κατέκτησε πανάξια τον τρίτο και συνεχόμενο τίτλο στην ιστορία του. Είναι ένα συγκλονιστικό φινάλε στο συναρπαστικότερο πρωτάθλημα όλων των εποχών που πέρασε στην ιστορία για τις τρεις ανατροπές στους τελικούς, για τους συγκλονιστικούς αγώνα και το υψηλού επιπέδου βόλεϊ που κορυφώθηκε στις μονομαχίες των άξιων φιναλίστ και των σπουδαίων αθλητών τους.

Ο δικέφαλος κάνοντας την εμφάνιση της χρονιάς σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ πίστεψε στο θρίαμβο και πέτυχε το τρίτο μπρέικ στη σειρά των τελικών και μάλιστα παίζοντας χωρίς τον βασικό του διαγώνιο Σάσα Στάροβιτς. Με άριστη τακτική, φοβερό σερβίς και ελάχιστα λάθη ο ΠΑΟΚ θριάμβευσε ως ομάδα απέναντι στον Ολυμπιακό που είχε στο πλευρό του 3.000 οπαδούς του.

Παράλληλα δημιουργήθηκε παράδοση που θέλει τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν τον πέμπτο τελικό που τον είδαμε μόλις για τέταρτη φορά στην ιστορία της Volley League «Πάμε Στοίχημα». Το ίδιο είχε κάνει ο Ολυμπιακός στην Ορεστιάδα το 1998 και ο Ηρακλής το 2002 στη Δραπετσώνα με τον Ολυμπιακό, ενώ το 2012 ο Ηρακλής το είχε κατακτήσει στην έδρα του άνευ αγώνα με τον Φοίνικα Σύρου.

Ιστορία έγραψε και ο Νίκος Σμαραγδής που κατέκτησε τον 9ο τίτλο πρωταθλήματος και έγινε ο πρώτος Έλληνας βολεϊμπολίστας που κατακτά πρωτάθλημα με τέσσερις διαφορετικές ομάδες (Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, Ηρακλής, ΠΑΟΚ) και ισοφάρισε την επίδοση του Πλάμεν Κονσταντίνοφ.

Φοβερό μπάσιμο του ΠΑΟΚ

Eντυπωσιακό ήταν το μπάσιμο του ΠΑΟΚ στον αγώνα με φοβερό ρυθμό στο σερβίς που δημιούργησε ρήγματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού. Αρχικά με τον Αμαράλ Ντάντε στο σερβίς ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε με 8-4. Ο δικέφαλος διατήρησε τη διαφορά στο σκορ μέχρι το τέλος του σετ αφού προηγουμένως ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς μαζί και με τον Ντάντε είχαν , Ντάντε πιάσει φοβερό ρυθμό από τα εννιά μετρά οδηγώντας τους «ερυθρόλευκους» πάνω σε οργανωμένο μπλοκ. Καθοριστικό ήταν ατομικό μπλοκ του Σαφράνοβιτς με το ένα χέρι πάνω στον Αγκάμεζ που επιχειρούσε κόντρα επίθεση για να μειώσει σε 10-8. Το σκορ έγινε 11-7 και ο ΠΑΟΚ χωρίς λάθη έφτασε στο 16-12. Στο 18-14 ο Σλόμπονταν Μπόσκαν έριξε στον αγώνα τους Φιλίποφ, Ρουμελιωτάκη αλλά ο ΠΑΟΚ κράτησε την υποδοχή του, δεν έκανε λάθη και με τους Τακουρίδη, Σακόγλου έφτασε στο 24-19. Ο Ανδρεάδης έκανε υπέρβαση και ο Αγκάμεζ με ρίσκο στο σερβίς μείωσε σε 24-22 για τον Ολυμπιακό, όμως, ο εξαιρετικός Ντάντε έβαλε την υπογραφή του στο 25-22 για το 1-0 σετ.

Ισοφάριση με Φράγκο

Με τον Φράγκο στη θέση του Κοκκινάκη από την αρχή του 2ου σετ η υποδοχή του Ολυμπιακού ανέβηκε στο 47% (από το 36% του 1ου σετ) και ο Στιβαχτής είχε πιο γρήγορες επιλογές για πάσες στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός από το 3-1 είχε το προβάδισμα και με τον άσσο του Τσούπκοβιτς έφτασε στο 12-10. Οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν τρία διαδοχικά λάθη και έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να περάσει μπροστά 13-12. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο μέχρι το 19-19 καθώς και οι δύο ομάδες περιόρισαν στο ελάχιστο τα λάθη τους. Με επίθεση του Τσούπκοβιτς, άουτ του Σαφράνοβιτς, μπλοκ του Αγκάμεζ στον Σκόγλου και λάθος του Τακουρίδη ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και έφτασε στο 23-19 εξασφαλίζοντας ουσιαστικά το σετ το οποίο και τελείωσε με πόντους από Κόστα και Νταφ με 25-21 για το 1-1 σετ.

Σερβίς Ανδρεάδη, υπογραφή Ντάντε

Το πιο καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 3ο σετ όπου μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν ο Ανδρέας Ανδρεάδης με τα σερβίς του και ο Αμαράλ Ντάντε που ήταν μία ομάδα μόνος του. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Φράγκο βασικό ακραίο που άνοιξε προβάδισμα 7-4. Ο Ανδρεάδης με πρώτο χρόνο έκανε το 7-5 και στη συνέχεια πήγε στο σερβίς όπου σημάδεψε με φλοτ τον Φράγκο. Η υποδοχή του Ολυμπιακού χάλασε και με συνολικό σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 10-7. Eκεί ο ΠΑΟΚ έδειξε πως θέλει και μπορεί να πάρει τον αγώνα. Ο Μπόσκαν έριξε πάλι στον αγώνα τον Φιλίποφ αντί του Στιβαχτή, ο ΠΑΟΚ με εκπληκτικούς τους Σαφράνοβιτς, Ντάντε κράτησε το προβάδισμα με 19-17. Ο Φράγκος επέστρεψε στη θέση του Κοκκινάκη και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 19-19. Ακολούθησαν ομηρικές μάχες και με επίθεση του εκπληκτικού Ντάντε έγινε το 23-22. Ο Βραζιλιάνος κάνοντας την καλύτερη εφετινή εμφάνιση του πήρε και άσσο για το 24-22, ενώ και στο επόμενο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και ο Σαφράνοβιτς τελείωσε το σετ κάνοντας το 25-22 και το 2-1 σετ.

Φιέστα στο «Παλατάκι»

Με την ψυχολογία στα ύψη και με τον Ντάντε να αγγίζει τους 23 πόντους ο ΠΑΟΚ μπήκε στο 4ο σετ με την ψυχολογία νικητή. Προηγήθηκε 4-0 και 6-1 και κάνοντας εμφάνιση πρωταθλητή ολοκλήρωσε τον θρίαμβο του δίνοντας την ευκαιρία σε χιλιάδες οπαδούς του να πανηγυρίσουν τον τρίτο και συνεχόμενο τίτλο στο επαγγελματικό βόλεϊ. Παραφωνία του τελικού τα αντικείμενα που πέταξαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού προς τους παίκτες του ΠΑΟΚ μετά το τέλος του αγώνα, ενώ τα πανηγύρια των παικτών του ΠΑΟΚ ξεκίνησαν στα αποδυτήρια.

Σύμφωνα με την προκήρυξη του πρωταθλήματος το κύπελλο του πρωταθλήματος παραδόθηκε στους πρωταθλητές οι οποίοι θα ετοιμάσουν φιέστα στο PAOK Sports Arena τις επόμενες ημέρες.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης.

1ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 22-25
2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-21
3ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 22-25
4ο σετ: 2-8, 5-16, 8-21, 14-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-21, 22-25, 14-25) σε 124'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 6 (3/7 επ, 3 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Άθος Κόστα 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ), Αγκάμεζ 16 (13/35 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 18 (16/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ - 37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 44% άριστες), Γκούζντα (λ), Σουλτανόπουλος, Φιλίποφ, Φράγκος 6 (4/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 41% άριστες), Ρουμελιωτάκης.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Σακόγλου 12 (11/18 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (15/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 51% υπ - 37% άριστες), Ντάντε 23 (19/35 επ, 4 άσσοι, 44% υπ - 11% άριστες) / Γκαράς (λ, 30% υπ - 17% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Πέτκοβιτς, Παντακίδης, Σωτηρίου 3 (3/4 επ).

Δηλώσεις του Χόρχε Ελγκέτα και των παικτών του ΠΑΟΚ

Δηλώσεις Σλόμπονταν Μπόσκαν, Ντίμα Φιλίποφ

VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ» 2016-17

Οι τελικοί των πλέι οφ

Δευτέρα 24 Απριλίου 2017 -1ος τελικός

Γυμναστήριο Ρέντη 19.00 (Novasports-3HD): Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-0 (25-19, 25-22, 25-16) (νίκες: 1-0)

Παρασκευή 28 Απριλίου 2017 - 2ος τελικός

Γυμναστήριο ΡΑΟΚ Sports Arena 19.00 (Novasports-ΗD3): ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-0 (25-16, 25-20, 26-24) (νίκες: 1-1)

Δευτέρα 1 Μαΐου 2017 - 3ος τελικός

Γυμναστήριο Ρέντη 19.00 (Novasports-ΗD3): Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-3 (25-20, 23-25, 22-25, 25-20, 13-15) (νίκες: 2-1)

Πέμπτη 4 Μαΐου 2017 - 4ος τελικός

Γυμναστήριο ΡΑΟΚ Sports Arena 19.00 (Novasports): ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-3 (21-25, 21-25, 26-28) (νίκες: 2-2)

Κυριακή 7 Μαΐου 2017 - 5ος τελικός

Γυμναστήριο Ρέντη 19.00 (Novasports-3HD): Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-3 (22-25, 25-21, 22-25, 14-25) (νίκες: 2-3)

1997-98: Ορεστιάδα Ολυμπιακός 2-3 3-0, 1-3, 3-2, 0-3, 1-3
1996-97: Άρης Α.Σ. Ορεστιάδα 3-2 3-1, 0-3, 3-0 (κανονική περ: 3-0, 0-3)
1995-96: Παναθηναϊκός Άρης Α.Σ. 3-2 3-0, 1-3, 3-0 (κανονική περ: 3-0, 2-3)
1994-95: Παναθηναϊκός Ολυμπιακός 2-0 3-0, 3-0
1993-94: Δεν έγιναν πλέι οφ
1992-93: Ολυμπιακός Ορεστιάδα 4-0 3-1, 3-1 (κανονική περ: 3-0, 3-0)
1991-92: Ολυμπιακός Παναθηναϊκός 2-0 3-0, 3-0
1990-91: Ολυμπιακός Παναθηναϊκός 3-0 3-1 (κανονική περ: 3-0, 3-0)
Αγώνες στην έδρα της ομάδας με πλεονέκτημαΑγώνες στην έδρα της ομάδας με μειονέκτημα.