20-10-2017

Ο Ολυμπιακός 3-0 τον Ηρακλή και έκανε βήμα πρόκρισης (φωτό)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα του Β΄ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στο φάιναλ-4 της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρώτο σκόρερ τον Μίκο Οΐβάνεν και παρουσιάστηκαν πολύ δυνατοί επιθετικά. Είχαν συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ απέναντι στον Ηρακλή που πίεσε σε όλα σετ αλλά δε μπόρεσε να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Την αναμέτρηση στο Μελίνα Μερκούρη παρακολούθησε ο προπονητής της Εθνικής βόλεϊ της Γαλλίας Λοράν Τιλί.

Στο 1ο σετ ο Ηρακλής πίεσε στο 7-7 και ο Ολυμπιακός με μικρό προβάδισμα είχε τον έλεγχο του σκορ. Στο 19-18 ο Οϊβάνεν σε κόντρα έκανε το 20-18 και με πόντο του Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός έκανε το +3 (22-19). Ακολούθησε ο άσσος του Ράουνβερντικ για το 23-19 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Πετρέα. Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 10-6, αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 12-11. Μετά από εναλλαγές στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τ΄σαιμ άουτ ο Ολυμπιακός «πάτησε γκάζι» από το καλό σερβίς του Οϊβάνεν αλλά και με το μπλοκ που έδωσε αέρα +4 (21-17) ύστερα και από διαδοχικά λάθη των παικτών του Ηρακλή. Με τον αέρα των δύο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-4 στο τεχνικό τάιμ άουτ του 3ου σετ και μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-21
2ο σετ: 5-8, 16-15, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-19, 25-20) σε 77΄.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 άσσοι, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή 4 άσσοι, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 17π. (13/20 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 8 (6/6 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντρίζκα 1 (1 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (9/10 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ., 48% αρ.), Ράουβερντικ 11 (9/16, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 79%υπ., 64% αρ.) / Στεφάνου (λ. - 75% υπ., 62% αρ.), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1 (1/4 επ.), Στιβαχτής.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Προύσαλης 3π. (2/3 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 6 (6/15 επο., 64% υπ., 50%αρ.), Κιόσης 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Φέργκουσον 7 (5/6, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 17 (12/28, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ριζόπουλος 4 (4/9 επ., 29% υπ., 29% αρ.) / Μπαμπαλιούτας λ. (70% υπ., 50% αρ.), Ελευθερίου, Ευγενίδης.

O Iσπανός προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μπενίτεθ δήλωσε: «Είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες μου. Πάντα το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν είναι πάντα περίεργο μέχρι να βρεις ρυθμό. Ξεκινήσαμε καλά, στο δεύτερο σετ μπήκαμε λίγο νωθρά αλλά βρήκαμε το ρυθμό μας, διορθώσαμε την τακτική μας και ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς σε γενικές γραμμές».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Ο Ολυμπιακός είναι εφέτος πολύ δυνατός και ειδικά μέσα στην έδρα του. Είμαι ευχαριστημένος όχι από το σκορ αλλά από την εμφάνιση μας σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού. Φυσικά μας έλειπε ο αγωνιστικός ρυθμόις και η συγκέντρωση. Υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό και είναι η έλειψη φιλικών αγώνων. Ελπίζω στον δεύτερο αγώνα μας στον όμιλο να κάνουμε καλύτερη εμφάνιση και να βελτιώσουμε το παιχνίδι μας».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
Ολυμπιακός ΣΦΠ - Ηρακλής Πετοσφαίριση 3-0 (25-21, 25-19, 25-20)
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση - ΑΟΠ Κηφισιά
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Λ. Παρατηρητής: Ρουσάκης. Επόπτες: Μαυρικίδου, Δαλέκου. Γραμματεία: Καλιγέρη.
Ρεπό ο Ολυμπιακός
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ολυμπιακός - ΑΟΠ Κηφισιά
Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Μαύρος, Παπαχατζής. Γραμματεία: Εμανοηλίδη.