20-10-2017

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε στο Αιγίνιο της Νίκης 3-1 σετ

Ο ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα του Α΄ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» στο γυμναστήριο του Αιγινίου.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ήταν πιο δεμένη στο μπλοκ άμυνα, είχε καλύτερη υποδοχή, ενώ η διπλή αλλαγή κεντρικού διαγωνίου μετά το 3ο σετ έκανε τη διαφορά απέναντι στους γηπεδούχους που είχαν τη μεγάλη ατυχία να τραυματιστεί ο Μανώλης Δημητριάδης στο τέλος του 1ου σετ και να αποχωρήσει.

Ο Δημητριάδης έπαθε ελαφρύ διάστρεμμα ωστόσο η συμμετοχή του στον αγώνα της πρεμιέρα με τον Φοίνικα στη Σύρο είναι αμφίβολη. Από τη νίκη δεν αγωνίστηκε ακόμα ο Λουκούμι που είναι τραυματίας αλλά και ο Ζένια Γκόρτσανιουκ που έχει πυρετό.

Στα δύο πρώτα σετ διαγώνιος του Εθνικού αγωνίστηκε ο Χριστόφας και κεντρικοί οι Χατζόπουλος, Κυριακίδης, ενώ στο 3ο και στο 4ο σετ πέρασε διαγώνιος ο Χαραλαμπίδης και κεντρικός ο Χριστόφας.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας.

1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-23
3ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 20-25

4ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 19-25

Τα σετ: 1-3 (12-25, 25-23, 20-25, 19-25) σε 115΄.

*Οι πόντοι του ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου προήλθαν: 1 άσσος, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣ Εθνικού Αλεξ: 12 άσσοι, 55 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης, Παπαλεξίου 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ., 6% αρ.), Μαυροβουνιώτης 6 (5/19, 1 άσσος, 71% υπ., 43% αρ.), Ντίνας 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ), Στρούγκαρ 18 (15/33, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 2 (1/4, 1 μπλοκ) / Ραΐκοβιτς (λ. - 59%υπ., 45%αρ.), Ρεμπούτσιας, Γκορίδης (λ.), Κουτσονίκας (50% υπ., 33% αρ.), Κιοσές.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Μιλστέιν 7π. (3/5 επ., 4 άσσοι), Χατζόπουλος 6 (2/6, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρίστιτς 20 (17/37 επ., 3 άσσοι, 61% υπ., 50% αρ.), Βελίσκοβιτς 18 (15/34, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 73% υπ., 57% αρ.), Χριστόφας 12 (9/12, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ. - 71% υπ., 52% αρ.), Χαραλαμπίδης 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης δήλωσε: «Ο Εθνικός ήταν καλύτερος και πιο οργανωμένος από την ομάδα μου και νίκησε. Ακόμα θέλουμε δουλειά για να δέσουμε και να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε για το πρωτάθλημα».

Ο προπονητής του ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Παίξαμε καλύτερα και πήραμε μία νίκη που αποδεικνύει πως είμαστε σε καλό δρόμο. Οι αλλαγές που κάναμε με τους κεντρικούς και τους διαγώνιους μας έδωσε διάρκεια στην επίθεση και δεν επηρέασε το ρυθμό μας».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Αιγινίου Πιερίας)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (12-25, 25-23, 20-25, 19-25)
Ρεπό ο ΠΑΟΚ
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΠΑΟΚ - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δεληκωστίδης. Παρατηρητής: Ε.Κάλλης. Επόπτες: Χριστοφορίδης, Χανός. Γραμματεία: Συρομάχου.
Ρεπό ο ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΠΑΟΚ
Διαιτητές: Αβραμίδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Χανός, Βένος. Γραμματεία: Ψαρά.