11-11-2017

Ο Ολυμπιακός τη νίκη με 3-0 και ο Εθνικός το χειροκρότημα στη μονομαχία του Πειραιά (video)

Cannot find ETHNIKOS-PEIRAIA/2017-18/eth-osfp folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/ETHNIKOS-PEIRAIA/2017-18/eth-osfp/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Ο Ολυμπιακός νίκησε τον μαχητικό Εθνικό 3-0 στη μονομαχία των ομάδων του Πειραιά και είναι η μοναδική ομάδα που συνεχίζει χωρίς απώλειες σετ μετά την 3η αγωνιστική. Με εξαιρετικό σερβίς και πίεση σε επίθεση και μπλοκ ο Ολυμπιακός επικράτησε δίκαια απέναντι στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα που έκανε φιλότιμη προσπάθεια, ακολούθησε τους «ερυθρόλευκους» στο 1ο και στο 3ο σετ και στο φινάλε κέρδισε το χειροκρότημα των φίλων του βόλεϊ που βρέθηκαν στο γυμναστήριο του Εσπέρου Καλλιθέας.

Mε το σερβίς του Ντρίζκα πάνω στον Βολουδάκη ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ στο 1ο σετ με 3-0. Οι «ερυθρόλευκοι»μεγάλωσαν τη διαφορά και στο +7 (20-13) πιέζοντας στο σερβίς την υποδοχή του Εθνικού. Με πρωταγωνιστή τον Νάιτ ο Εθνικός απάντησε με σερί 4-0 και μείωσε σε 20-17 ξεσηκώντας τους φίλους του που βρέθηκαν στο γυμναστήριο της Καλλιθέας. Η διαφορά μειώθηκε και στο -2 όταν ο πρώην ερυθρόλευκος Δημήτρης Δελιπρίμης έκανε το 20-22. Ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις με τους κεντρικούς του Πετρέα και Αλεξίεφ και πήρε το σετ.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός επικράτησε πιο εύκολα αλλά ο Εθνικός έκανε μεγάλη προσπάθεια στην πίσω ζώνη. Από το 5-5 ο Ολυμπιακός ξέφυγε με δύο πόντους του Αλεξίεφ, ενώ στο 12-7 έκανε και σερί 4-0 με τους Μπέμε, Ραουβερντίνκ και ξέφυγε με 16-7 καθαρίζοντας το σετ για το 2-0.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ με τον Ραουβερντίνκ έχοντας προβάδισμα 3-0. Ουσιαστικά αυτή η διαφορά 3-4 πόντων κρατήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το σκορ κι τον Εθνικό να κάνει φιλότιμες προσπάθειες στην επίθεση με Μαντέκα, Δελιπρίμη και Νάιτ.

Διαιτητές: Αγγελίδης - Μουλά Διακύμανση

1ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 22-25

2ο σετ: 5-8, 07-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 5-8, 13-26, 16-21, 21-25

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 5 άσσους, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 15-25, 21-25) σε 78΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 6 (5/8 επ, 1 άσσος, 44% υπ -39% άριστες), Τουρνάκης 1 (0/3 επ, 1 μπλοκ), Νάιτ 21 (19/31 επ, 2 άσσοι), Σέιφερτ 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπανόζ 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Δεληπρίμης 7 (7/12 επ, 38% υπ - 31% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 33% υπ -19% άριστες), Αδαμόπουλος (λ), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης, Σπυριούης 1 (1/2 επ), Ράμος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 12 (10/19 επ, 2 άσσοι), Πετρέας 5 (3/4 επ, 2 άσσοι), Μπέμε 8 (4 μπλοκ), Ντρίζγκα 4 (άσσοι), Αλεξίεφ 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 40% άριστες), Ράουβερντινκ 8 (8/15 επ), 42% υπ -33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 70% υπ -40% άριστες), Ζουπάνης 2 (2/3 επ), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/2 επ).

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Ψάρας: «Γνωρίζαμε τις δυσκολίες του αγώνα. Δεν υπνοβατούσαμε. Ημασταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ότι πόντους πήραμε είναι κέρδος που θα το βρούμε μπροστά μας. Παίξαμε καλά στο 1ο και στο 3ο σετ αλλά πιεστήκαμε πολύ στην υποδοχή. Αυτόν τον αγώνα τον βλέπαμε ως προετοιμασία για τα επόμενα ματς. Εχουμε μπροστά μας τον ΠΑΟΚ και θα προσπαθήσουμε να παίξουμε καλύτερα από ότι σήμερα. Επειδή η επιτυχία από την αποτυχία κρέμονται σε μία κλωστή θέλω δεν θα ήθελα να είμαι ιδιαίτερα απαισιόδοξος ή αισιόδοξος. Αυτό που θέλω είναι να έχουμε υγεία σε όλα τα επίπεδα και στο τέλος θα πάρουμε αυτό που μας αξίζει».

Ο ακραίος του Εθνικού και πρώην του Ολυμπιακού Νίκος Δελιπρίμης είπε: «Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή και οργανωμένη ομάδα. Είναι η μόνη ομάδα με πέντε ξένους στο πρωτάθλημα και αυτό της δίνει μεγαλύτερη δύναμη και καλύτερη ποιότητα από τις υπόλοιπες. Εμείς μπήκαμε δυνατά, δεν φοβηθήκαμε τον Ολυμπιακό, τον σεβαστήκαμε. Αυτό που θέλαμε να βγάλουμε στο γήπεδο τα βγάλαμε, ειδικά στο 1ο και στο 3ο σετ. Κάθε πόντος σε αυτό το ματς ήταν παρακαταθήκη για την συνέχεια. Κάθε ομάδα την κοιτάζουμε ξεχωριστά. Από την πρώτη ημέρα που ξεκινήσαμε έχουμε φιλοσοφία αυτά που μας είπε ο προπονητής μας, να είμαστε μαχητές και να παίζουμε σκληρά. Προς το παρόν μέχρι ενός σημείου το έχουμε καταφέρει. Ο Εθνικός έχει ακόμα πολλά πράγματα να δείξει στους φιλάθλους του και στην VolleyLeagueσυνολικά».

O προπονητής του Ολυμπιακού Mπενίτεθ Φερνάντο Μουνιόθ δήλωσε: «Στο πρώτο σετ είχαμε καταφέρει αν προηγηθούμε με 13-18 αλλά σε εκείνο το μέρος φαίνεται ότι χαλαρώσαμε. Η προσοχή μας στο τεχνικό κομμάτι του παιχνιδιού έπεσε με αποτέλεσμα να δώσουμε το δικαίωμα στον αντίπαλο μας να πιστέψει ότι μπορεί να μας πλησιάσει και να ξαναμπεί στον αγώνα. Θα πρέπει στο μέλλον να προσέχουμε περισσότερο σε τέτοιου είδους καταστάσεις. Σίγουρα το γήπεδο που αγωνιστήκαμε σήμερα δεν προσφέρεται για να παίξει κανείς βόλεϊ υψηλού επιπέδου, αλλά έπρεπε να προσαρμοστούμε σε αυτό, να κερδίσουμε τον αγώνα και να φύγουμε. Θα πρέπει να βελτιώσουμε το κομμάτι που χάνουμε την αυτοσυγκέντρωση μας, αλλά και την αντίδραση και άμεση προσαρμογή της ομάδας μου στις συνθήκες του σημερινού αγώνα και της νίκης που κατέκτησε».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Ανδρέας Ανδρεάδης είπε: «Ο Ολυμπιακός έχει παίκτες με μεγάλη εμπειρία και μπορούν να διαχειριστούν αυτούς τους αγώνες. Κάνουμε καλές προπονήσεις και υπάρχει ανταγωνισμός στην ομάδα. Κοιτάμε μπροστά τους αγώνες και ειδικά τον αγώνα με την τουρκική Ινεγκόλ όπου θέλουμε να νικήσουμε εκτός έδρας και να πάρουμε την πρόκριση στο Ρέντη».