12-11-2017

Η Κηφισιά με μπροστάρη τον Χαντ έριξε το φρούριο της Ερμούπολης, 3-2 τον Φοίνικα

Με πρωταγωνιστή για άλλη μία φορά τον Τέιλορ Χάντ που σημείωσε 30 πόντους, αποτελεσματικό μπλοκ και εξαιρετική καθοδήγηση από τον Δημήτρη Νικολάκη ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε στη Σύρο τον Φοίνικα με 3-2 σετ σε ένα από τα ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Είναι η πρώτη νίκη της Κηφισιάς μετά από σερί 5-0 νικών του Φοίνικα, η δεύτερη συνεχόμενη ήττα των συριανών στο πρωτάθλημα και η πρώτη εντός έδρας στην εφετινή σεζόν.

Η Κηφισιά προηγήθηκε με 2-0 σετ και κατάφερε να έχει το πάνω χέρι στον αγώνα. Πήρε όλους τους καθοριστικούς πόντους στο φινάλε των δύο πρώτων σετ που μάλιστα κρίθηκαν με το ίδιο σκορ (25-23). Η Κηφισιά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 1ο σετ με 18-15 αλλά με σερί 4-0 χάρις τις ενέργειες Χαντ, Σονάρι πέρασε μπροστά και επέβαλε το ρυθμό της. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 23-23 αλλά ο Χαντ με δύο επιθέσεις έκανε το 25-23.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε με προβάδισμα 4-0 αλλά και πάλι η Κηφισιά ανέκτησε τον έλεγχο. Με νέο σερί 3-0 προσπέρασε 9-8, άνοιξε τη διαφορά με 3-4 πόντους και έφτασε στο 24-19 αλλά ο Φοίνικας μείωσε στον πόντο 24-23.

Οι συριανοί στο 3ο σετ μπήκαν και πάλι δυνατά και ξέφυγαν με 6-2 στο σκορ. Ο Χήρας έκανε το 8-3 και ο Φοίνικας κράτησε το προβάδισμα. Η Κηφισιά με τα δυνατά σέρβις του Ντε Σόουζα προσπάθησε να μειώσει και να μπει και πάλι στο ματς, έκανε τα σκορ 17-14. Κόκκινη κάρτα στον Χαντ μετά από έντονη διαμαρτυρία, καθώς υποστήριξε πως υπήρχε επαφή και αυτόματα το σκορ έγινε 20-15. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν σταθερή διαφορά μέχρι το τέλος κι έκλεισαν το σετ με το 25-19.

Οι παίκτες του Σάσα Στεφάνοβιτς έχοντας την… ψυχολογία με το μέρος του μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ, προηγήθηκαν αρχικά 3-0 και πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 8-4. Στο -2 μείωσε τη διαφορά η Κηφισιά μετά την κακή σε εκτέλεση επίθεση από τον Πέτερλιν. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια κόπωσης και άφησαν το σετ για να τα δώσουν όλα στο τάι μπρέικ. Ετσι και έγινε...

Στο 5ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 6-2. Ο Φοίνικας μάζεψε τη διαφορά στο 8-5 αλλά ο Χαντ έφερε και πάλι τη διαφορά στο +4 για την Κηφισιά. Οι φιλοξενούμενοι στο τάι μπρέικ έδειξαν πολύ καλύτερο πρόσωπο και έχοντας σταθερή απόδοση έφτασε στη νίκη κάνοντας το 11-15.

Διαιτητές: Γεωργουλέας – Παπακοσμάς

1ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 23-25

2ο σετ: 8-5, 13-16, 17-21, 23-25

3ο σετ: 8-3, 16-10, 21-16, 25-19

4ο σετ: 8-4, 16-12, 21-16, 25-18

5ο σετ: 1-5, 6-10, 7-12, 11-15

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 23-25, 25-19, 25-18, 11-15) σε 131’

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Χήρας 7 9/56 επ, 2 άσσοι), Μαρούλης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Λινζ 9 (8/22 επ, 1 άσσος, 35% υπ-31% άριστες), Γιορντάνοφ 28 (26/48 επ, 2 άσσοι), Πέτερλιν 16 (12/27 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 34% υπ -24% άριστες),Πεντίδης 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 55% υπ -36% άριστες), Σούρδι 1 (1/1 επ), Σταυρακάκης, Γάτσης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (1/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντ 30 (29/55 επ, 1 άσσος), Ντε Σόουζα 18 (17/21 επ, 67% υπ-44% άριστες), Σουλτανόπουλος 8 (5/10 επ, 3 μπλοκ), Σονάρι 9 (5/12 επ, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 5 (4/13 επ, 1 μπλοκ, 69% υπ -49% άριστες) / Κάπελλας (λ, 58%υπ - 47% άριστες), Λιβαθηνός, Μανίκας, Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Χριστοδουλάκης.

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Σάσα Στεφάνοβιτς δήλωσε: «Ήταν ένα πάρα δύσκολο παιχνίδι για εμάς, καθώς δεν είχαμε τον απαιτούμενο ρυθμό. Σε κάποια παιχνίδια έχουμε θέματα στην υποδοχή και σε κάποια άλλα στην επίθεση. Θα πρέπει να μιλήσουμε με τους παίκτες μου και θα δούμε πως μπορούμε να το διορθώσουμε όλο αυτό. Κάποιοι πριν ξεκινήσει ακόμη το πρωτάθλημα βιάστηκαν να μας χρίσουν ως φαβορί και πως μπορούμε να χτυπήσουμε τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ. Δεν είμαστε το ίδιο επίπεδο, αλλά στο επίπεδο που είναι και οι άλλες ομάδες. Θα πρέπει να βρούμε γρήγορα τον ρυθμό μας και να εμφανίσουμε ένα καλύτερο πρόσωπο στο επόμενο ματς. Έχω πίστη στους παίκτες μου. Πιστεύω ότι στη συνέχεια θα είμαστε καλύτεροι και θα το αποδείξουμε εντός αγωνιστικού χώρου».

Ο τεχνικός της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης αναφέρθηκε στην νίκη της ομάδας του: «Είχαμε ένα πάρα πολύ καλό πρόσωπο και πιστεύω πως τα πήγαμε εξαιρετικά. Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε ακόμη και με καθαρό σκορ και θα φύγουμε από τη Σύρο με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Παρόλα αυτά καταφέραμε και πήραμε το δίποντο και αντέξαμε στην πίεση του Φοίνικα. Είναι πολύ σημαντική νίκη για εμάς καθώς ακόμη ψαχνόμαστε. Κάνουμε δοκιμές και θέλουμε χρόνο για να βρούμε τα πατήματα μας».