27-11-2017

Ο Φοίνικας τρίτωσε τις νίκες του με 3-1 επί του Παμβοχαϊκού (φωτό)

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και το δεύτερο τρίποντο πανηγύρισε ο Φοίνικας Σύρου και μάλιστα με υπηρεσιακό προπονητή τον Σταύρο Μαραγκό. Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού και έπιασε την Κηφισιά στην 4η θέση της βαθμολογία με 10 βαθμούς.

Ο Παμβοχαϊκός παρουσιάστηκε με νέο πασαδόρο τον Πορτορικανό Μοράλες και σαφώς βελτιωμένος ωστόσο μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη ή βαθμό στο ενεργητικό της.

Πολύ καλή εμφάνιση για τον Φοίνικα έκαναν οι Πέτερλιν, Λινζ, Χήρας, ενώ στο 4ο σετ οι συριανοί πήραν 6 άσσους.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και με εξαίρεση το 4ο σετ όπου οι συριανοί ξέφυγαν από την αρχή, οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο. Το σερβίς του Φοίνικα και ο πλουραλισμός στην επίθεση έπαιξαν σημαντικό ρόλο, ενώ από τα μέσα του 3ου σετ ο Παμβοχαϊκός έδειξε σημάδια κούρασης στην υποδοχή και έκανε πιο εύκολα το λάθος στην τελική προσπάθεια.

Ο αγώνας ήταν ένα ντέρμπι με κλειστό σκορ στα τρία πρώτα σετ. Μέχρι το 11-11 του 1ου σετ οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο. Ο Λινζ βρήκε ρυθμό στο σερβίς, πήρε άσσο, χάλασε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού και ο Φοίνικας με σερί 4-0 ξέφυγε 15-11. Ο Παμβοχαϊκός κράτησε και μείωσε τη διαφορά ενώ με το σερβίς του Γκλαντσόουν απάντησε με δικό του σερί 3-0 ισοφαρίζοντας 19-19. Ο Φοίνικας με το άουτ του Βουλκίδη σε πρώτο χρόνο ξέφυγε 23-21, αλλά και πάλι ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε με επίθεση του Παλέντζα και μπλοκ του Γκλαντστόουν στον Γιορντάνοφ (23-23). Οι δύο ομάδες έχασαν τα σερβίς (24-24) και ο Πέτερλιν έκανε το 25-24. Ο ίδιος έχασε το σερβίς και το σετ κρίθηκε με επιθέσεις Πέτερλιν, Λινζ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ μόνο που στο 9-9 ήταν ο Παμβοχαϊκός που έκανε σερί 4-0 και αποσπάστηκε με 13-9. Ο Φοίνικας ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 17-17. Ακολούθησε νέο ράλι μέχρι που το λάθος του Γιορντάνοφ και ο πόντος του Γλάντστοουν έκαναν το 21-19. Η ευστοχία του Παλέντζα σε φάσεις διαρκείας έδωσαν λύσεις στον Παμβοχαϊκό που με 25-22 ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Όπως και στα προηγούμενα, έτσι και στο 3ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ξεκίνημα. Στο 11-11 ο Φοίνικας μετά από μπλοκ του Χήρα στον Δαλακούρα πήρε μικρό προβάδισμα 14-12, ενώ στην επόμενη φάση χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα ο Δεληκώστας. Ο Πέτερλειν έκανε το 17-14 και ο Φοίνικας πήρε μικρό προβάδισμα που το διεύρυνε σε 20-15 με σερί 3-0 από τα σερβίς του Πέτερλιν. Οι κορίνθιοι πέταξαν λευκή πετσέτα και το σετ πήγε στον Παμβοχαϊκό.

Στο 4ο σετ ήταν η ώρα του Γιορντάνοφ να δείξει τα... δόντια του από τα 9 μέτρα. Με τα σερβίς του Βούλγαρου διαγωνίου ο Φοίνικας μπήκε με προβάδισμα 4-1 που μεγάλωσε όταν και ο Λινζ άρχισε να πιέζει στο σερβίς ανοίγοντας τη διαφορά στο 6-2. Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε πρόσκαιρα και μείωσε σε 10-7, όμως και πάλι ο Γιορντάνοφ με επίθεση και αργότερα με τα σερβίς του έκανε συνολικό σερί 4-0 και έγινε νταμπλ σκορ (14-7). Μέχρι το τέλος ο Παμβοχαϊκός δε μπόρεσε να βρει λύσεις και ο Φοίνικας πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Παπακοσμάς

Διακύμανση των σετ:

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-20, 27-25

2ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-17

4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-14

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού: 2 άσσοι, 47 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (27-25, 22-25, 25-17, 25-14) σε 106΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Μαραγκός): Μαρούλης 2π. (1/1, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 18 (15/31, 3 άσσοι), Πέτερλιν 21 (19/27, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Λινζ 17 (11/23, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Χήρας 8 (5/6, 3 μπλοκ), Γάτσης 5 (2/4, 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 71% υπ., 53% αρ.), Στεφανίδης, Ηλίας, Σούρδι 1 (1 άσσος), Σταυρακάκης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες 1 (μπλοκ), Γκλάντσοουν 12 (9/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 19 (19/42 επ), Δαλακούρας 8 (8/19 επ,60% υπ -36% άριστες), Σαρικεΐσογλου 6 (6/13 επ, 46% υπ - 21% άριστες) / Γκαράς (λ, 78% υπ -30% άριστες), Κωτσάκης 1 (1/2 επ), Γεωργίου.

Ο υπηρεσιακός τεχνικός της ομάδας της Σύρου Σταύρος Μαραγκός είπε: «Ήταν νίκη ψυχολογίας για την ομάδα μου. Όλη την εβδομάδα δουλέψαμε σκληρά και είχαμε πίστη στις δυνατότητές μας. Θέλαμε πολύ τη νίκη και παλέψαμε γι’ αυτήν. Πάνω από όλα είναι η ομάδα και αυτό το ξέρουμε όλοι. Δουλεύουμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει και με τον προπονητή, ώστε να μπούμε και πάλι σε έναν ρυθμό. Θέλουμε τον κόσμο μας δίπλα μας και τον ευχαριστούμε για την σημερινή του στήριξη».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Τα λάθη που κάναμε μας στέρησαν το δικαίωμα να παλέψουμε για τη νίκη. Είχαμε κάποια καλά σημεία όπως αυτά στο δεύτερο σετ και που στο τέλος ισοφαρίσαμε σε 1-1. Έχουμε κάνει κάποιες αλλαγές και κυρίως στην πάσα, ήρθε ένας παίκτης που μπορεί να μας βοηθήσει, όμως η ομάδα αυτή έχει και αρκετούς άπειρους παίκτες που θέλουν τον χρόνο τους. Κοιτάμε μπροστά και στα επόμενα παιχνίδια. Θα δουλέψουμε ακόμη πιο σκληρά ώστε να καταφέρουμε να πάρουμε κάποιους βαθμούς έως το τέλος του πρώτου γύρου».