09-12-2017

Ο Ολυμπιακός με Ράουβερντικ 3-0 τον μαχητικό Ηρακλή Χαλκίδας (φωτό)

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ράουβερντικ νίκησε στη Χαλκίδα με 3-0 σετ τον Ηρακλή και πήρε το έβδομο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League Πάμε Στοίχημα. Ο Ηρακλής πάλεψε το 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να το κατακτήσει για να μείνει στον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε όλο τον αγώνα. Στο 1ο σετ και στο 10-9 έκανε σερί 5-0 με διαδοχικές επιθέσεις του Ράουβερντικ και του Χαραλαμπίδη. Η διαφορά άνοιξε στο +6 (15-9), ενώ λίγο αργότερα δύο μπλοκ του Μπέμε έκαναν το 20-11 και έτσι η κατάκτηση του σετ με 25-16 έγινε εύκολη υπόθεση.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής ισορόπησε τον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, ο Ηρακλής προηγήθηκε 10-9 με τον Χαραλαμπίδη, αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση με τον Πετρέα και τον Οϊβάνεν και με σερί 4-0 προσπέρασε 13-10 και 14-11. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 14-14. Δύο πόντοι του Ράουβερντικ έκαναν το 16-14 και ο Ολυμπιακός κράτησε το +2 μέχρι το 19-17. Με ένα νέο σερί 4-0 από διαδοχικές κόντρα επιθέσεις Οϊβάνεν, Μπέμε, Ράουβερντικ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 23-17 και έκλεισε το σετ 25-19.

Πιο μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 6-2 δείχνοντας απειλητικές διαθέσεις. Ο Ολυμπιακός σταδιακά μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 18-16 αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε 20-20 με τον Τάπια. Ο Αλεξίεφ, ο Οϊβάνεν και το λάθος των γηπεδούχων έδωσε σερί 3-0 στον Ολυμπιακό για το 23-20. Ο Ηρακλής μείωσε με τους Τάπια και Γκελίνσκι, αλλά ο Οϊβάνεν έφερε τους «ερυθρόλευκους» σε ματς μπολ. Ο Μακρυγιάννης που από την αρχή του 3ου σετ πήρε τη θέση του Τσολάκου ισοφάρισε 24-24, αλλά ο Ράουβερντικ έκανε το 25-24. Ο Γκελίνσκι με γρήγορο πέρασμα ισοφάρισε 25-25 και ο αγώνας τελείωσε με δύο επιθέσεις του Ράουβερντικ.

Διαιτητές: Μουλά Λεμονιά - Βουδούρης

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 10-16, 12-21, 16-25
2ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 19-25
3ο σετ: 8-5, 14-16, 20-21, 26-28

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν αππό 4 άασσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 29 λάθη αντιπαλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 19-25, 26-28) σε 84΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 13 (11/33 επ, 2 άσσοι), Χαραλαμπίδης 5 (4/8 ε, 1 μπλοκ), Μακ Γουΐλιαμ 7 (6/11 επ, 1 άσσος, 39% υπ -4% άριστες), Μότα 12 (10/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ - 23% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ)/ Τσαδήμας (λ, 47% υπ -24% αριστες), Φραγκιαδάκης, Μακρυγιάννης 1 (1/1 επ), Κολτσιάκης 1 (1/2 επ), Αμαριανάκης, Αδάμ αναστασόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 8 (7/20 επ, 1 άσσος), Πετρέας 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Μπέμε 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 7 (7/16 επ, 29% υπ -14% άριστες), Ραούβερντινκ 19 (18/28 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 44% άριστες) / Στεφάνου (λ, 20% υπ -20%άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ), Ζουπάνης, Στιβαχτής.

O προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Κανείς δεν είναι ικανοποιημένος μετά από μία ήττα αλλά όταν χάνεις από μία ομάδα που είναι ένα, δύο επίπεδα πάνω απ΄όλες τις ομάδες και είναι φαβορί για τον τίτλο τότε δε μπορώ παρά να είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας μου. Με εξαίρεση το 1ο σετ παλέψαμε τον αγώνα, ήμασταν ανταγωνιστοί και μας ικανοποιεί το χειροκρότημα του κόσμου. Όπως και με τον ΠΑΟΚ δεν φοβηθήκαμε τους αντίπαλους μας και πήραμε δύο καλές εμπειρίες για τη συνέχεια».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο osfp.gr: «Προετοιμαστήκαμε σωστά για το παιχνίδι με τον Ηρακλή Χαλκίδας. Ξέραμε ότι η Χαλκίδα είναι μια καλή ομάδα, θέλει να πλασαριστεί όσο πιο ψηλά μπορεί και διαθέτει μια δυνατή έδρα. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαμε συγκέντρωση. Στο τέλος δώσαμε τη δυνατότητα στον αντίπαλο να γυρίσει το σετ αλλά αντιδράσαμε σωστά και πήραμε τη νίκη».